Wiadomości gospodarcze
Informacje prasowe

Zaskakująco silny wzrost niemieckiej produkcji

24.04.2024

Niemiecka produkcja odnotowała w lutym największy wzrost od ponad roku. Zamiast oczekiwanych 0,3%, produkcja wzrosła o 2,1%.

Drugi miesiąc z rzędu niemiecka produkcja odnotowała wzrost - w lutym był on znacznie wyższy niż się spodziewano.

Niemieckie firmy nieoczekiwanie zwiększyły swoją produkcję, osiągając poziom nienotowany od stycznia 2023 roku. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w lutym przemysł, budownictwo i dostawcy energii wyprodukowali łącznie o 2,1 procent więcej niż w poprzednim miesiącu. Już w styczniu 2024 r. odnotowano wzrost o 1,3%.

Produkcja przemysłowa (przemysł wytwórczy z wyłączeniem energetyki i budownictwa) wzrosła w lutym 2024 r. o 1,9 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wzrost ten można w dużej mierze przypisać wzrostowi produkcji w przemyśle motoryzacyjnym (+5,7%) i chemicznym (+4,6%). Produkcja w branży budowlanej wzrosła o 7,9 procent. Sektor wytwarzania energii odnotował jednak spadek produkcji o 6,5 procent. Produkcja w sektorze budowy maszyn spadła o 1 procent.

Wzrost może być początkiem odwrócenia trendu

Ekonomiści spodziewali się wzrostu jedynie o 0,3% w lutym br. Drugi wzrost z rzędu wskazuje na stabilizację produkcji przemysłowej, która mocno odczuła spowolnienie koniunkturalne. Energochłonne sektory, takie jak przemysł chemiczny, również ponownie się ożywiły. Ciężar niedawnych podwyżek podstawowych stóp procentowych i kosztów energii powoli maleje. Może to oznaczać początek odwrócenia dotychczasowego trendu.

"Oznaki stopniowego wychodzenia gospodarki z okresu spowolnienia koniunktury się umacniają", ogłosiło Federalne Ministerstwo Gospodarki. Już wcześniej wskazywały na to takie dane, jak liczba napływających zamówień w sektorze produkcyjnym i barometry nastrojów, jak wskaźnik klimatu biznesowego ifo (wskaźnik koniunkturalny sporządzany przez Ifo Institut für Wirtschaftsforschung w Monachium).

Jest to największy wzrost produkcji od stycznia 2023 r., kiedy wyniósł 2,9%. Ekonomiści spodziewają się, że recesja zakończy się w półroczu letnim, ale nie można oczekiwać silnego ożywienia ze względu na nierozwiązane problemy strukturalne.

Źródło: ZEIT ONLINE, destatis