Sklepy internetowe- zmiany w prawie dla przedsiębiorców

W "Ustawie o uczciwych umowach konsumenckich" rząd federalny Niemiec wprowadził zmiany kodeksu cywilnego istotne dla przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe. Od 28.05.2022 r. przedsiębiorcy ci muszą przestrzegać rozszerzonych obowiązków informacyjnych i wprowadzić uproszczone rozwiązania techniczne w zakresie możliwości rozwiązywania umów o charakterze ciągłym. Zmiany te znacznie rozszerzą poziom ochrony praw konsumentów w handlu elektronicznym. Wszystkie zmiany wynikają z postępującej cyfryzacji handlu.

Autorka: Adwokat (DE) Adriana Grau, LL.M.

W związku z nowymi przepisami przedsiębiorcy muszą zaoferować swoim klientom uproszczone możliwości rozwiązywania umów o charakterze ciągłym, które zostały zawarte w ramach elektronicznego obrotu prawnego. Konieczne jest również przestrzeganie nowych wymogów dotyczących rozwiązywania takich umów.

Przedsiębiorcy nie mogą również utrudniać konsumentom udzielania zleceń firmom z branży legal-tech, egzekwującym w ich imieniu roszczenia. W związku z tym należy sprawdzić wszystkie klauzule w ogólnych warunkach umów, pod kątem ewentualnych postanowień zawierających takie utrudnienia.   

Istotne jest również dostosowanie sklepu internetowego i wykorzystywanych w nim dokumentów do rozszerzonych obowiązków informacyjnych, a w szczególności odpowiednie uaktualnienie pouczenia o możliwości odstąpienia od umowy.

Jeżeli zmiany te nie zostaną wprowadzone, należy liczyć się z otrzymywaniem wezwań do zaniechania naruszeń (niem. Abmahnung) ze strony organizacji ochrony praw konsumentów, co może wiązać się ze znacznymi kosztami. Ponadto istnieje ryzyko, że klauzule w ogólnych warunkach umów lub w umowach konsumenckich nie będą skuteczne, co może mieć negatywny wpływ na wykonywanie umów.

GRAU Rechtsanwälte PartGmbB, kancelaria specjalizująca się w prawie gospodarczym, która od wielu lat obsługuje klientów polskich i zagranicznych, chętnie doradzi Państwu w zakresie sporządzania i opiniowania dokumentów z zakresu e-commerce.

Osoby kontaktowe w razie pytań związanych z e-commerce:

Adwokat (DE) Adriana Grau, LL.M.
certyfikowany adwokat specjalista z zakresu prawa handlowego i spółek
Język: polski, niemiecki, angielski
adriana.grau(at)graulaw.eu
 

Adwokat (DE) Sabine Kemper 
Język: niemiecki, angielski
sabine.kemper(at)graulaw.eu
 

Radca Prawny Monika Galiszewska
Język: polski, niemiecki, angielski
monika.galiszewska@graulaw.eu
 


GRAU Rechtsanwälte PartGmbB
Rödingsmarkt 20, 20459 Hamburg
E-Mail: office@graulaw.eu
Internet: www.graulaw.eu
www.grauinkasso.eu