Fuzje i przejęcia oraz problem sukcesji w Niemczech
Polskie firmy coraz częściej decydują się na ekspansję na rynek niemiecki z własnymi strukturami. Formami najczęściej wybieranymi są: spółka córka i stworzenie własnego działu handlowego w pobliżu klientów, centrum logistyczne bliżej rynków Europy Zachodniej i Południowej, czy też zakład wytwarzający produkty „Made in Germany”.
Argumentami przemawiającymi za inwestycją na rynku niemieckim są:
- Atrakcyjne możliwości zbytu – bezpośredni dostęp do 82,5 mln konsumentów i 3,5 mln odbiorców komercyjnych
- Poprawa wizerunku i postrzeganie jako „swój”
- Krótsza droga do klienta
- Optymalny punkt wyjścia na inne rynki Europy Zachodniej
- Dostęp od szerokiej bazy B+R i nowych technologii
- Członkostwo w silnym samorządzie gospodarczym, stowarzyszeniach branżowych i klastrach
- Możliwość korzystania ze wsparcia gospodarczego, w tym eksportowego
- Inne spojrzenie na prowadzenie działalności gospodarczej
Przejęcia i projekty M&A są szczególnie obiecującą strategią wejścia na rynek naszych sąsiadów. Istnieje już szereg przykładów niemieckich przedsiębiorstw, które zostały zakupione przez polskie spółki. W ten sposób polskie przedsiębiorstwo zyskuje zarówno renomowaną markę, jak i bazę klientów niemieckiej firmy. Przede wszystkim ekspansja w formie przejęcia niemieckiej spółki daje możliwość bardzo szybkiego, wręcz skokowego rozwoju rynku.
Problem sukcesji w Niemczech
Problematyka sukcesji przedsiębiorstw jest tematem szeroko dyskutowanym przez niemieckich firm, polityków i media. Według szacunków około 227 tysięcy firm, szczególnie z sektora MŚP jest aktualnie dotkniętym tym problemem. Rząd Federalny podjął aktywne środki, w celu zminimalizowania negatywnego oddziaływania likwidacji przedsiębiorstw na gospodarkę. Pandemia dodatkowo pogłębiła ten trend. Badanie firmy doradczej KERN, specjalizująca się w sukcesji przedsiębiorstw, potwierdza ten rozwój aktualnymi danymi. W największym badaniu dotyczącym zmiany pokoleniowej w firmach w Niemczech przebadano ponad 580.000 przedsiębiorstw. Dla prawie 70% firm kwestia planowania sukcesji stanie się kluczowa w ciągu najbliższych 5 lat.
Sytuacja ta stanowi szczególnie dobrą możliwość ekspansji dla polskich firm. W związku z tym oferujemy usługi w zakresie wyszukiwania odpowiednich firm do przejęcia. Reprezentujemy Państwa firmę i interesy wobec niemieckiego partnera przy nawiązywaniu kontaktu i późniejszej wymianie wrażliwych danych handlowych. Współpraca z nami zapewnia pełną neutralność.
Usługa poszukiwania firm do przejęcia
Wrażliwy charakter dziedziny fuzji i przejęć wymaga konieczności bezpośrednich negocjacji i budowania relacji. Z tego względu, nasi partnerzy korzystają z sieci kontaktów, wyspecjalizowanych baz danych oraz z rozbudowanych kanałów dojścia do konkretnych firm. Poszukiwania nie kończą się na firmach wystawionych na sprzedaż. Najpierw tworzy się dla polskiego inwestora długą listę (long-list) przedsiębiorstw niemieckich dopasowanych do Państwa kryteriów, a następnie w wyniku selekcji najbardziej pasujących podmiotów tworzona jest krótka lista kandydatów do przejęcia, z którymi nawiązywany jest bezpośredni kontakt.
Znalezienie niemieckiego inwestora
Istnieje także możliwość wspierania właścicieli polskich przedsiębiorstw przy znalezieniu godnego zaufania, niezawodnego następcy lub inwestora z Niemiec. Usługa ta jest dedykowana firmom, których zysk operacyjny (EBIT) wynosi co najmniej 500.000 EUR.
Proces sprzedaży przedsiębiorstwa jest złożonym zadaniem wiążącym dużą część zasobów, o ile jest prowadzony bez wsparcia doświadczonych doradców. Wybór kompetentnego partnera pozwala uniknąć ryzyka i popełnienia błędów w kwestiach podatkowych, prawnych i ekonomicznych związanych z procesem sprzedaży. Pomaga to zapewniać rzetelną wycenę przedsiębiorstwa, pomyślną kontynuację działalności gospodarczej oraz transfer dzieła życia w odpowiedzialne ręce.