Targi
Wywiad
Informacje prasowe

AHK Polska na Targach Composite Poland 2025

31.01.2025

COMPOSITE POLAND to miejsce prezentacji najnowszych technologii materiałów kompozytowych i innowacyjnych rozwiązań przemysłowych.

Integralny kongres branżowy pozwala zdobyć wiedzę, nowe umiejętności i poznać trendy w zastosowaniu kompozytów. Targi są także doskonałą okazją do nawiązania relacji biznesowych, wymiany doświadczeń i rozwoju w dynamicznym środowisku.

Data: 5-6 lutego 2025

Godzina rozpoczęcia: 11:00

Miejsce: Ptak Expo Warsaw

W dniu 5.02. AHK Polska będzie obecna na targach Composite Poland na stoisku Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. Polski Klaster Technologii Kompozytowych i AHK Polska pragną współdziałać, wspierając polskie i niemieckie firmy i inne podmioty, które są zainteresowane kooperacją w dziedzinie kompozytów.  

Pierwsze działania zakładają organizację wyjazdu studyjnego do Niemiec dla branży budowlanej w temacie budownictwo 4.0 oraz innowacyjnych materiałów budowlanych. Wyjazd ma być organizowany we współpracy z PKTK oraz CU oraz czołowymi instytucjami branżowymi.  Oprócz współpracy ze wspomnianym klastrem po stronie niemieckiej partnerem projektu będzie Composites United – to jedna z największych na świecie sieci zajmujących się wielomateriałowymi konstrukcjami lekkimi opartymi na włóknach, powstała z połączenia dwóch stowarzyszeń Carbon Composites e. V. i CFK Valley e. V. Około 350 członków połączyło siły, tworząc to stowarzyszenie branżowe i badawcze, aby wspólnie opracowywać lekkie rozwiązania konstrukcyjne przyszłości.

 

Rozmowa z dr. Andrzejem Czulakiem, liderem Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych

AHK Polska: Czego mogą spodziewać się przedstawiciele branży odwiedzający tegoroczne targi? Jakie są bieżące trendy w obszarze technologii kompozytowych?

A. Czulak: Targi Composite Poland 2025 to przede wszystkim przestrzeń innowacji, współpracy i wymiany doświadczeń. Uczestnicy mogą liczyć na prezentacje najnowszych technologii i produktów od czołowych firm z branży. Ponadto przewidziane są inspirujące panele dyskusyjne z udziałem ekspertów oraz praktyków przemysłu kompozytowego oraz wiele okazji do networkingu z liderami rynku oraz instytutami badawczymi.

Jeśli chodzi o trendy, obserwujemy silny nacisk na zrównoważony rozwój, w tym rozwój bio-kompozytów i recykling materiałów kompozytowych. Kolejnym kluczowym kierunkiem jest automatyzacja procesów produkcji oraz rozwój lekkich struktur stosowanych w motoryzacji i lotnictwie.

AHK Polska: Jak wygląda polska branża technologii kompozytowych na tle Europy i świata?

A. Czulak: Polska branża technologii kompozytowych rozwija się dynamicznie, szczególnie w sektorze produkcji elementów konstrukcyjnych oraz zaawansowanych materiałów dla przemysłu lotniczego, energetycznego i motoryzacyjnego. Wyróżniamy się na tle Europy w zakresie produkcji małych i średnich serii elementów kompozytowych – elastyczność naszych firm to istotny atut. Inną naszą mocną stroną jest innowacyjność w technologii filament winding oraz termoplastów. Z punktu widzenia konkurencyjności należy podkreślić wysoką zdolność adaptacyjną polskich firm, które bardzo szybko wdrażają nowoczesne technologie w oparciu o globalne trendy.

AHK Polska: Gdzie widzi Pan największy potencjał rozwoju dla technologii kompozytowych w najbliższych latach?

A. Czulak: Największy potencjał tkwi w lotnictwie, obronności i kosmonautyce, które napędzają rozwój lekkich, wytrzymałych materiałów redukujących masę konstrukcji. W energetyce wiatrowej kompozyty znajdują zastosowanie w produkcji dużych, wytrzymałych łopat turbin wiatrowych. Ważnym odbiorcą technologii kompozytowych jest branża motoryzacyjna, materiały kompozytowe stosowane są w pojazdach elektrycznych i autonomicznych, w tym w ramach lekkich podzespołów strukturalnych. Nie możemy także zapominać o zrównoważonych materiałach – coraz ważniejszym obszarem zainteresowania branży są bio-kompozyty oraz rozwój technologii recyklingu włókien węglowych i szklanych.

AHK Polska: Czy podczas targów będzie można spotkać przedstawicieli instytutów badawczych i świata nauki, a także startupów?

A. Czulak: Oczywiście! Targi Composite Poland 2025 będą platformą współpracy między przemysłem a światem nauki. Udział wezmą czołowe polskie i międzynarodowe instytuty badawcze, startupy rozwijające przełomowe technologie, m.in. z obszaru recyklingu i automatyzacji produkcji oraz ośrodki naukowe oferujące współpracę przy projektach R&D. To wydarzenie sprzyja transferowi wiedzy i technologii, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju naszej branży.

AHK Polska: Tym razem na Composite Poland spodziewamy się silnej reprezentacji przedstawicieli branży i ośrodków badawczych z Niemiec. Kto przyjedzie?

A. Czulak: Jesteśmy zaszczyceni, że w tym roku odwiedzą nas liderzy z Niemiec, w tym przedstawiciele Cluster Composite United – pioniera w integracji materiałów kompozytowych i automatyzacji. Gościć będziemy także przedstawicieli Fraunhofer – jednego z najważniejszych ośrodków badawczych w Europie. Ponadto na targach obecne będą firmy takie jak EuCIA i inne, specjalizujące się w innowacyjnych materiałach. Ich udział to okazja do bezpośrednich rozmów o współpracy i transferze technologii.

AHK Polska: W jakich obszarach widzi Pan największy potencjał dla współpracy polskich i niemieckich partnerów w obszarze technologii kompozytowych? Dlaczego współpraca międzynarodowa jest tak ważna w tej dziedzinie?

Czulak: Największy potencjał widzę w transferze technologii, niemieckie ośrodki badawcze oferują bowiem ogromne doświadczenie w optymalizacji procesów produkcji kompozytów, które polskie firmy mogą wdrożyć. Kolejny ważny obszar to rozwój bio-kompozytów, uważam, że współpraca w zakresie zrównoważonych materiałów może stać się wizytówką naszego regionu. Duże możliwości dotyczą także energetyki wiatrowej. Niemcy jako liderzy rynku energii odnawialnej są doskonałym partnerem do rozwoju tej branży. Współpraca międzynarodowa pozwala na wymianę know-how, zwiększenie konkurencyjności oraz wspólne otwieranie nowych rynków. Razem możemy budować bardziej zrównoważoną i innowacyjną przyszłość dla branży kompozytowej.

AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy na targi!