Wiadomości gospodarcze
Informacje prasowe

Geopolityka i gospodarka

27.02.2025

Komentarz ekspercki Arkadiusza Krześniaka, Głównego Ekonomisty Deutsche Bank Polska S.A.

Pierwsze tygodnie po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA przyniosły szereg sygnałów, że nowa administracja w USA zmienia sposób prowadzenia polityki zagranicznej. Zainteresowanie Stanów Zjednoczonych przenosi się z eksportu demokracji liberalnej na zabezpieczenie bezpośrednich interesów ekonomicznych USA. W kontekście geograficznym zainteresowanie USA przenosi się z Europy w kierunku Bliskiego Wschodu i Azji. Donald Trump naciska na szybkie zawarcie pokoju na Ukrainie oraz na przejęcie przez kraje europejskie większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Europie, włączając w to udzielenie gwarancji dla Ukrainy.

Po trwającym od trzeciej dekady stycznia 2025 r. trendzie umocnienia złotego, wynikającym przede wszystkim ze wzrostu globalnego apetytu na ryzyko oraz napływających danych wskazujących na wzrost ścieżki inflacji w Polsce w 2025 roku, odsuwających w czasie kolejną obniżkę stóp, kurs złotego pod koniec drugiej dekady lutego br.  ustabilizował się. Szybko następujące po sobie wydarzenia w polityce międzynarodowej, związane z dążeniem administracji USA do zakończenia wojny na Ukrainie, zwiększyły apetyt na ryzyko, umacniając złotego i stabilizując rentowności polskich obligacji skarbowych. Napływające informacje, zmniejszające premię za ryzyko, zostały już prawdopodobnie uwzględnione w kursie złotego i cenach aktywów denominowanych w PLN.

W najbliższych miesiącach dla gospodarki Polski kluczową kwestią będzie, jaki scenariusz pokoju na Ukrainie będzie realizowany. Deutsche Bank rozpatruje trzy główne scenariusze[1]. Scenariusz maksymalistyczny, zakładający zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy przez USA i powrót w relacjach Europa-USA-Rosja do stanu sprzed wojny, oznaczałby spadek cen energii w Polsce i innych krajach UE oraz spadek premii za ryzyko geopolityczne. Oznaczałoby to umocnienie walut regionu CEE (w tym PLN), umocnienie EUR, pobudzenie wzrostu gospodarczego w Polsce i w regionie w związku z tańszą energią i odbudową Ukrainy, niższą inflację i w konsekwencji niższe stopy procentowe. Drugi scenariusz – zamrożenia konfliktu w obecnej fazie, z gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy udzielonymi przez UE i utrzymaniem obecnych sankcji wobec Rosji, będzie oznaczał mniejsze umocnienie złotego, nieco niższą inflację i mniejsze pobudzenie gospodarki w związku z odbudową Ukrainy.  Trzeci scenariusz – negatywny, zakładający wycofanie USA z pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy i nie przejęcie odpowiedzialności w tym zakresie przez EU oznaczałby przyjęcie ustaleń niekorzystnych dla Ukrainy. W tym przypadku wpływ na waluty krajów CEE byłby niekorzystny, nie nastąpiłby spadek cen energii, a premia za ryzyko geopolityczne wzrosłaby. Oznaczałoby to osłabienie złotego i wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych oraz brak impulsu wzrostowego w polskiej gospodarce.  

Uczestnicy rynku będą teraz analizować scenariusze przebiegu negocjacji USA-Rosja (i w dalszej perspektywie USA-Ukraina-Rosja). Kwestią otwartą pozostaje zarówno kalendarz dalszych negocjacji, stanowiska negocjacyjne stron, to, czy i jak szybko formuła bilateralna zostanie rozszerzona na formułę obejmującą wszystkie zainteresowane strony oraz przede wszystkim, kiedy i jakie warunki pokoju na Ukrainie zostaną ostatecznie ustalone.   

 


[1] Scenarios of Ukraine resolution for CEE FX, Oliver Harvey, Deutsche Bank Research, 17 February 2025