Rozmowa z Ewgenijem Narodetskim, Kierownikiem Projektu ds. Inwestycji Międzynarodowych Agencji Rozwoju Biznesu i Inwestycji Hamburg Invest.
AHK Polska: jako kierownik projektu ds. inwestycji międzynarodowych w Agencji Rozwoju Biznesu i Inwestycji Hamburg Invest Wirtschaftsförderungsgesellschaft posiada Pan z pewnością szeroką wiedzę na temat trendów i dynamiki napływu kapitału do Niemiec. Jak ocenia Pan rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorstw inwestycjami na niemieckim rynku? Jakie kluczowe czynniki, Pana zdaniem, sprzyjają temu zjawisku?
Ewgeniy Narodetski: Obserwujemy rosnące zainteresowanie polskich firm Hamburgiem jako lokalizacją do prowadzenia działalności biznesowej. Dzięki stabilności gospodarczej, międzynarodowej sieci handlowej i strategicznie korzystnemu położeniu w Europie Północnej, Hamburg oferuje bardzo atrakcyjne warunki. Port w Hamburgu jako największy port morski w Niemczech, odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ może działać jako centrum logistyczne dla polskiego handlu zagranicznego. Wiele polskich firm coraz częściej dostrzega zalety obecności w Hamburgu - czy to poprzez bezpośredni dostęp do rynku, potencjał innowacyjny, czy też bliską współpracę z innymi międzynarodowymi graczami.
Geograficzna bliskość Polski nie tylko ułatwia handel, ale także umożliwia firmom szybkie i skuteczne wejście na rynek północnych Niemiec. Kolejnym decydującym czynnikiem jest wysoka siła nabywcza w Hamburgu - średnio najwyższa w Niemczech. Czyni to miasto szczególnie atrakcyjnym dla firm oferujących wysokiej jakości produkty i usługi. Kolejną zaletą jest ogromna różnorodność gospodarcza: ponad 180 000 firm jest zarejestrowanych w Izbie Handlowej w Hamburgu, w tym wiele globalnie rozpoznawalnych marek i 500 nieznanych liderów („Hidden Champions”), którzy są światowymi liderami w swoich niszach rynkowych. Ponad 300 polskich firm działa w północnych Niemczech, w tym Orlen, Reserved, NTFY, Respect Energy i inne. Wszyscy ci gracze oferują polskim firmom dostęp do rynku i możliwość doskonałej współpracy. Ponadto region metropolitalny Hamburga liczy ponad pięć milionów mieszkańców, co stanowi znaczący rynek dla inwestorów.
AHK Polska: Niemcy oferują szeroki wachlarz możliwości dla firm chcących rozszerzyć swoją działalność. Jakie są Pana zdaniem główne korzyści dla polskich firm z wejścia na rynek niemiecki? Dlaczego obserwujemy obecnie rosnące zainteresowanie firm i większą świadomość tych możliwości? Być może istnieją konkretne czynniki ekonomiczne, które sprzyjają temu trendowi?
EN: Hamburg oferuje polskim firmom liczne korzyści. Po pierwsze, miasto jest centralnym ośrodkiem handlowym i logistycznym z jednym z najważniejszych portów w Europie. Tylko w pierwszej połowie 2023 r. ponad dziesięć procent polskiego handlu kontenerowego było obsługiwane przez Hamburg.
Ruch kontenerowy między Hamburgiem a Polską w wysokości prawie 310 000 TEU w 2024 r. był obsługiwany przez statki dowozowe i usługi liniowe, przy czym transport kolejowy i ciężarowy odgrywały jeszcze ważniejszą rolę niż żegluga morska. Przy takim wolumenie handlu, Polska jest jednym z pięciu największych krajów partnerskich Portu Hamburg i zajmuje czwarte miejsce pod względem przeładunków. Pokazuje to ogromne znaczenie miasta dla polskich firm. Hamburg posiada także wysoko rozwiniętą infrastrukturę, doskonałe ośrodki badawcze i parki innowacji oraz wykazuje silną dynamikę gospodarczą. Hamburg jest ponadto trzecim co do wielkości ośrodkiem lotniczym na świecie - z globalnymi graczami, takimi jak Airbus i Lufthansa Technik. Ta silna obecność przemysłu lotniczego i kosmicznego tworzy wysoce innowacyjne środowisko, które jest również atrakcyjne dla innych firm z branży zaawansowanych technologii. Ekosystem start-upów również prężnie się rozwija Hamburg oferuje młodym firmom technologicznym szerokie możliwości rozwoju, sieć kontaktów i rozwijające się środowisko inwestorów.
Zwłaszcza w czasach transformacji gospodarczej i cyfryzacji, polskie firmy dostrzegają możliwości wynikające z inwestycji w Hamburgu. Hamburg aktywnie wspiera polskich inwestorów poprzez ukierunkowane wsparcie w zakresie rozwoju działalności, usługi doradcze dla start-upów oraz dostęp do sieci międzybranżowych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Hamburg jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla polskich firm, które chcą rozszerzyć swoją działalność na rynek niemiecki.
AHK Polska: Polskie firmy wchodzące na rynek niemiecki muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Jakie zagrożenia i potencjalne trudności dostrzega Pan dla inwestorów z Polski wchodzących na rynek niemiecki? W jaki sposób firmy powinny radzić sobie z wyzwaniami, aby zmaksymalizować swoje szanse na długoterminowy sukces?
EN: Największe wyzwania często wiążą się z różnicami regulacyjnymi i przeszkodami administracyjnymi. Chociaż Hamburg ma struktury przyjazne dla biznesu, niektóre warunki prawne różnią się od tych w Polsce. Dlatego zalecam firmom zasięgnięcie porady prawnej na wczesnym etapie i współpracę z lokalnymi ekspertami, których może zapewnić Hamburg Invest. Różnice kulturowe również mogą odgrywać pewną rolę, dlatego kluczowe są kompetencje międzykulturowe i silna lokalna sieć kontaktów. W Hamburgu mamy bardzo dużą polską społeczność liczącą ponad 70 000 osób. To ogromne wsparcie. Kolejnym ryzykiem jest silna konkurencja, zwłaszcza w sektorach o wysokim wzroście, takich jak logistyka, IT czy przemysł morski, ale także w sektorze innowacyjnym i start-upach. Tutaj ważne jest opracowanie jasnej strategii i wyróżnienie się na tle konkurencji innowacyjnymi produktami lub usługami. Hamburg Invest wspiera polskie firmy w sprostaniu tym wyzwaniom, oferując dostosowane do ich potrzeb usługi i możliwości nawiązywania kontaktów.
AHK Polska: Niemcy to wysoce rozwinięty rynek z szeroką gamą branż. Jakie branże są szczególnie aktywne i odnoszą tutaj sukcesy i dlaczego ten rynek jest dla nich szczególnie atrakcyjny? Czy istnieją trendy lub innowacje, które mogą sprzyjać sukcesowi polskich firm?
EN: Polskie firmy w Hamburgu są reprezentowane w sektorach energii odnawialnej, branży modowej, logistyki i spedycji, handlu żywnością oraz rekrutacji pracowników, ale także coraz częściej w innowacyjnych i geostrategicznych branżach przyszłości. Hamburg w coraz większym stopniu staje się centrum innowacji technologicznych i zrównoważonych rozwiązań. W szczególności gospodarka wodorowa odgrywa kluczową rolę, ponieważ miasto intensywnie inwestuje w rozwój zielonej infrastruktury wodorowej. Aktywnie rozwijana jest tu również technologia dronów i autonomiczna jazda, ponieważ Hamburg jest uważany za modelowe miasto dla inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności.
W zakresie cyfryzacji w obszarze ochrony zdrowia renomowane instytucje badawcze i kliniki w Hamburgu zapewniają doskonały ekosystem dla polskich firm opracowujących innowacyjne rozwiązania w tej branży. FinTechy korzystają z bliskości centrów finansowych i otwartości na technologie blockchain. Sztuczna inteligencja i druk 3D to również kluczowe sektory, które są promowane w Hamburgu w celu uczynienia procesów przemysłowych.
AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę.
