Koronawirus w Niemczech - aktualne informacje

AHK Polska informuje osoby podróżujące służbowo do Niemiec o aktualnej sytuacji dotyczącej koronawirusa w Niemczech. Aktualizując informacje, korzystamy z oficjalnych źródeł w Niemczech

© Getty Images/sanjeri

Do 14.02.2022 w całych Niemczech odnotowano 12 387 078 potwierdzonych przypadków zakażenia, w tym 120 580 ofiar śmiertelnych. 

Wjazd z Polski do Niemiec

Stan z 03.01.2022. Nadal obowiązują ogólnoeuropejskie ograniczenia wjazdu.

więcej»»

Wjazd z Polski do Niemiec

Polska od 5 grudnia 21r. jest przez Niemcy kwalifikowana jako tzw. obszar wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet). Przyjazd do Niemiec bez odbycia kwarantanny zasadniczo możliwy jest tylko w następujących przypadkach:

  • Osoby zaszczepione, jeżeli od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE minęło 14 dni. Potwierdzenie posiadania statusu osoby zaszczepionej następuje na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID-19.


więcej»»

Koronawirus w Niemczech: Wjazd z Polski do Niemiec i aktualne obostrzenia

W związku z wysoką liczbą zakażeń niemieckie kraje związkowe (Bundesland) wprowadziły liczne ograniczenia w życiu publicznym dla osób, które nie są zaszczepione lub nie są ozdrowieńcami. Regułą obowiązującą we wszystkich krajach związkowych jest, że im wyższy tzw. współczynnik hospitalizacji tym surowsze obostrzenia. Przez współczynnik hospitalizacji rozumie się obłożenie łóżek szpitalnych pacjentami z Covid-19 w przeciągu jednego tygodnia w przeliczeniu na 100.000 ludności.

więcej»»

AHK Polska apeluje o włączenie małych i średnich przedsiębiorstw do szczepień

Średnie i małe przedsiębiorstwa powinny zostać aktywnie włączone w akcję szczepień. O to apeluje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) w liście do polskiego rządu, sformułowanym wspólnie z innymi międzynarodowymi izbami w Polsce. Izby chcą wspierać swoje firmy członkowskie w szczepieniach, nawet jeśli zatrudniają one mniej niż 500 własnych pracowników.

więcej»»

Nowe ograniczenia związane z pandemią w Niemczech

W Niemczech od 24.04.2021 obowiązuje ogólnokrajowy mechanizm wprowadzania ograniczeń epidemicznych. W wielu niemieckich miastach i gminach zacznie obowiązywać zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 22:00 do 5:00 nad ranem z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych, obowiązków zawodowych, konieczności opiekowania się bliskimi lub zwierzętami.
więcej»»

Lockdown w Niemczech przedłużony do 18 kwietnia

W związku z dalszym wzrostem liczby infekcji  zdecydowano o najostrzejszych obostrzeniach od czasu wybuchu pandemii w ubiegłym roku. Od 1 kwietnia do 5 kwietnia włącznie, czyli od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego, życie publiczne, gospodarcze i prywatne ma zostać w dużej mierze ograniczone.
więcej»»

Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka zakażenia

Od 21 marca 2021 r. przy wjeździe z Polski do Niemiec należy posiadać ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa.
więcej»»

Niemcy przedłużają lockdown do 28 marca

Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Przedstawiono jednocześnie etapy poluzowań, które zależeć będą od ilości zachorowań. Każdy kolejny etap uzależniony jest wynikami zachorowalności na każde 100 tys. mieszkańców
więcej»»

Lockdown w Niemczech przedłużony

Kanclerz Angela Merkel i przywódcy szesnastu krajów związkowych zdecydowali o przedłużeniu lockdownu do 7 marca
więcej»»

Na jaką pomoc mogą liczyć niemieckie firmy w czasie lockdownu?

O tym jak niemiecki rząd wspiera przedsiębiorców w czasie pandemii, mówił Pawel Suliga, przewodniczący komisji podatkowej AHK Polska w stacji Biznes24.
„W Niemczech w istnieją dwa podstawowe programy pomocy dla przedsiębiorstw, z jednej strony jest to Überbrückungshilfe, czyli pomoc pozwalającą przetrwać okres pandemii, z drugiej strony dla przedsiębiorstw, które zostały zamknięte w sposób stały na czas lockdownu, czyli w listopadzie w grudniu i styczniu, a także przedsiębiorstw, które są powiązane dochodowo z tymi przedsiębiorstwami, jest pomoc o nazwie Novemberhilfe
więcej»»

Lockdown w Niemczech przedłużony do 14 lutego

Zdecydowano także o wprowadzeniu nowych ograniczeń
więcej»»

Epidemia w Niemczech: Nowe obostrzenia

Władze niemieckie ogłosiły przedłużenie obowiązujących ograniczeń w życiu publicznym oraz zaostrzenie regulacji dotyczących kontaktów prywatnych. Nowe, dodatkowe ograniczenia obowiązują od 11 stycznia 2021 r. i będą trwały co najmniej do 31.01.2021. Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń ma na celu ograniczenie kontaktów międzyludzkich do niezbędnych
więcej»»

Nowe obostrzenia w Niemczech od 16 grudnia

10 grudnia br. Kanclerz Merkel ogłosiła nowe obostrzenia: zamknięcie sklepów, wizyty w szkołach tylko w wyjątkowych przypadkach, zakaz zgromadzeń w Sylwestra, zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
więcej»»

Częściowy lockdown w Niemczech przedłużony do 10 stycznia

Po ponownych konsultacjach między kanclerz Merkel i premierami krajów związkowych zdecydowano, że częściowy lockdown (“Teil-Lockdown”) zostanie utrzymany w Niemczech do 10 stycznia
więcej»»

W Niemczech powstało centrum testów na koronawirusa dla Polaków

Koszt pokrywa pracodawca
więcej»»

Cała Polska obszarem ryzyka

W związku z rosnącą liczbą stwierdzonych zakażeń koronawirusem, rząd federalny Niemiec sklasyfikował całą Polskę obszarem ryzyka, ze skutkiem od najbliższej soboty (24.10.2020)
więcej»»

Rząd federalny pomoże firmom przetrwać listopadowy lockdown

Częściowy lockdown ma ograniczyć liczbę infekcji. W związku z tym w kraju zamykane są restauracje, kina i teatry. Rząd Niemiec chce jednak zrekompensować przedsiębiorcom utracone dochody
więcej»»

Niemiecki przemysł odnotowuje największy spadek zatrudnienia od 2010 roku

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, pod koniec lipca w firmach produkcyjnych zatrudniających powyżej 50 osób zatrudnionych było 5,5 mln osób. To o 164 000 pracowników, czyli o 2,9 proc. mniej niż w lipcu 2019 r.
więcej»»

Niemcy łagodzą kontrole graniczne

Od 16 marca Niemcy przeprowadzają kontrole graniczne z powodu pandemii koronawirusa. Teraz niemiecki rząd zdecydował o ich złagodzeniu. Nie oznacza to jednak jeszcze całkowitego ich zniesienia.
więcej»»

Niemiecki rząd przedłuża ostrzeżenie przed podróżowaniem do połowy czerwca

Ogólnoświatowe ostrzeżenie dla podróżujących obowiązuje teraz co najmniej do 14 czerwca. 

więcej»»

Merkel ogłasza poluzowanie obostrzeń

Ograniczenia w zakresie kontaktów mają zostać przedłużone co najmniej do 5 czerwca. W przyszłości jednak kilku członków dwóch gospodarstw domowych będzie mogło się spotkać - na przykład dwie rodziny, dwie pary. Niemniej jednak należy zachować odległość 1,5 metra od członków innychgospodarstw domowych.

więcej»»

Maseczki obowiązkowe niemal w całych Niemczech

Od 27.04 w prawie wszystkich krajach związkowych obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy. Aby ochronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem należy zakryć usta i nos. Można to zrobić również za pomocą szalika lub chusty zamiast maski. Zarządzenie obowiązuje zwłaszcza w transporcie miejskim oraz handlu.

więcej»»

Rozszerzenia pakietu pomocowego w Niemczech

Szczególny nacisk kładzie się na działania społeczne, związane z utrzymaniem miejsc pracy. Dalsze środki pomocowe rządu federalnego w związku z kryzysem COVID-19 mają obejmować m.in. zwiększenie Kurzarbeitergeld (wynagrodzenie za zredukowany etat lub czas postoju). Środki na ten cel będą zwiększone o kolejne 10 miliardów euro.

więcej»»

Zmniejszenie ograniczeń związanych z koronawirusem w Niemczech

Większość ograniczeń dla funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa w Niemczech pozostanie w mocy co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie, tj. do 3 maja. Ponadto, do 31 sierpnia obowiązuje zakaz organizowania dużych wydarzeń.

więcej»»

Rząd federalny płaci małym przedsiębiorstwom, MŚP i freelancerom 4 000 euro za zewnętrzne doradztwo w czasie kryzysu

Federalne Ministerstwo Gospodarki ogłosiło 2 kwietnia, iż przeznacza kwotę 4000 euro na zewnętrzne doradztwo dla każdej małej firmy, samozatrudnionego i freelancerów dotkniętych kryzysem. Ten rodzaj pomocy jest zagwarantowany do końca roku.

więcej»»

Prawie co druga firma w Niemczech spodziewa się spadku przychodów w 2020 r. na skutek epidemii koronawirusa

Wyniki badania przeprowadzonego w dniach 3-6 marca 2020 przez Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) na grupie 10.000 firm w Niemczech

więcej»»

Niemiecka Tarcza Pomocowa

Obecna pomoc rządu federalnego Niemiec dla firm popadających w problemy z powodu kryzysu firm obejmuje działania na kilku płaszczyznach, m.in.: dofinansowanie wynagrodzeń pracowników za okres postoju bądź redukcji wymiaru godzin pracy (Kurzarbeitergeld), bezzwrotne pożyczki dla samozatrudnionych, mikro i małych firm (Soforthilfe), wreszcie kredyty obrotowe z gwarancjami banku Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) – także dla średnich i dużych przedsiębiorstw, czy odroczenia płatności podatków,
więcej»»