Wiadomości gospodarcze

AHK Polska apeluje o włączenie małych i średnich przedsiębiorstw do szczepień

23.04.2021

Średnie i małe przedsiębiorstwa powinny zostać aktywnie włączone w akcję szczepień. O to apeluje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) w liście do polskiego rządu, sformułowanym wspólnie z innymi międzynarodowymi izbami w Polsce. Izby chcą wspierać swoje firmy członkowskie w szczepieniach, nawet jeśli zatrudniają one mniej niż 500 własnych pracowników.

Duże firmy w Polsce będą szczepić swoich pracowników. Warunkiem jest posiadanie co najmniej 500 pracowników chętnych do szczepienia. „Większość firm w Polsce to jednak mniejsze przedsiębiorstwa, często firmy handlowe i usługowe, których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientami. Szczepienia pracowników w tych przedsiębiorstwach mogą również wnieść ważny wkład w zwalczanie pandemii", jest przekonany dr. Lars Gutheil, dyrektor zarządzający AHK Polska.

AHK Polska wraz z izbami z Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych (International Group of Chambers of Commerce, IGCC) przedstawiła propozycję, aby mniejsze firmy mogły łączyć się w tzw. grupy przedsiębiorstw (company pools). „Jeśli kilka firm razem zbierze 500 pracowników chętnych do szczepienia, to powinny one otrzymać takie same możliwości jak większe przedsiębiorstwa", uważa Gutheil. W swoim liście izby międzynarodowe zrzeszone w IGCC deklarują gotowość do pomocy w tworzeniu odpowiednich grup firm.

AHK Polska jak również międzynarodowe izby, mają nadzieję przyczynić się do zwiększenia wskaźnika szczepień, odciążyć system opieki zdrowotnej i tym samym aktywnie uczestniczyć w walce z pandemią. „80 procent naszych członków to polskie firmy, w większości małe i średnie przedsiębiorstwa", mówi Gutheil. Aby ułatwić realizację przedsięwzięcia, jedno przedsiębiorstwo mogłoby na przykład zgodzić się na pełnienie roli punktu szczepień dla całej grupy przedsiębiorstw, mają nadzieję międzynarodowe izby.

AHK Polska podkreśla, że wiele polskich i niemieckich firm członkowskich już teraz wspiera walkę z pandemią w Polsce. Bayer Polska, na przykład, wsparła finansowo zakup sprzętu medycznego i przekazała współpracującym szpitalom respiratory i koncentratory tlenu. Volkswagen Polska uruchomił na parkingach zakładowych w Poznaniu punkty drive-thru, w których każdy pracownik mógł bezpłatnie wykonać test na koronawirusa. A Mercedes-Benz Jawor był pierwszą firmą w Polsce, która zaszczepiła własnych pracowników. „W AHK Polska w czasie pandemii udzielono bezpłatnie odpowiedzi na ponad 5.000 zapytań powiązanych z tematem koronawirusa. Jeżeli szczepienia w przedsiębiorstwach mogą przyczynić się do szybszego zakończenia pandemii, to my jako izba jesteśmy gotowi udzielić naszego wsparcia", dodaje Gutheil.