Wiadomości gospodarcze

Koronawirus w Niemczech: Wjazd z Polski do Niemiec i aktualne obostrzenia

01.12.2021

Przyjazd do Niemiec bez odbycia kwarantanny zasadniczo możliwy jest tylko w następujących przypadkach:

  • Posiadania negatywnego wyniku testu covidowego. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż tzw. szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia i muszą być wykonane najwcześniej na 72h przed przyjazdem do Niemiec - przy testach PCR lub na 48h - przy testach antygenowych. Czas liczony jest od chwili pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Wynik testu musi być w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Testy w języku polskim są uznawane, jeżeli towarzyszy im odpowiednie tłumaczenie.
  • Osoby zaszczepione, jeżeli od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE minęło 14 dni. Potwierdzenie posiadania statusu osoby zaszczepionej następuje na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID-19.
  • Ozdrowieńcy, jeżeli od wyzdrowienia minęło 28 dni, ale nie minął jeszcze okres 6-miesięcy po przebyciu choroby. Posiadanie statusu ozdrowieńca dokumentuje Unijny Certyfikat COVID-19 (Unijnego Certyfikatu COVID-19).

Zwolnione z posiadania wyżej wymienionych zaświadczeń są: dzieci do 12 r. życia, pracownicy transgraniczni (o ile nie podróżują do Niemiec samolotem), osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu granicznego na okres do 24 godzin.

Polska na dzień 1 grudnia 2021r. nie jest przez Niemcy kwalifikowana jako:

  • obszar wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet) albo
  • obszar występowania mutacji (Virusvariantengebiet).

Dopiero w chwili, kiedy Polska zostałaby zakwalifikowana jako jeden z w./w. obszarów wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia dotyczące wjazdu.

Aktualna lista obszarów ryzyka jest dostępna w języku niemieckim i angielskim na stronie Instytutu Roberta Kocha

Obostrzenia w życiu publicznym

W związku z wysoką liczbą zakażeń niemieckie kraje związkowe (Bundesland) wprowadziły liczne ograniczenia w życiu publicznym dla osób, które nie są zaszczepione lub nie są ozdrowieńcami. Regułą obowiązującą we wszystkich krajach związkowych jest, że im wyższy tzw. współczynnik hospitalizacji tym surowsze obostrzenia. Przez współczynnik hospitalizacji rozumie się obłożenie łóżek szpitalnych pacjentami z Covid-19 w przeciągu jednego tygodnia w przeliczeniu na 100.000 ludności. Nie jest przy tym istotne, czy zakażony pacjent znajduje się na oddziale intensywnej terapii.
Jeżeli wskazany powyżej współczynnik wynosi trzy, w takiej sytuacji w życiu publicznym w danym landzie powszechnie obowiązuje reguła „2G” (litera „G” odnosi się do niemieckich słów „geimpft” = zaszczepiony oraz „genesen” = ozdrowieniec). Oznacza to, że przykładowo na imprezy albo do lokali gastronomicznych wpuszczane będę tylko osoby zaszczepione lub osoby, które przeszły zakażenie Covid-19.

Jeżeli współczynnik hospitalizacji wyniesie sześć, w życiu publicznym zastosowanie znajdzie reguła „2G-plus”. Oznacza to, że na przykład na imprezy albo do restauracji wpuszczana będą tylko osoby zaszczepione albo ozdrowieńcy i które przedstawią ujemny wynik aktualnego testu na Covid-19.

Jeżeli współczynnik wynosi dziewięć, kraje związkowe w drodze odpowiedniej uchwały, podejmowanej przez parlament danego landu, mogą wprowadzić dalej idące obostrzenia jak zakazy wychodzenia z domu.

W pociągach (w tym S-Bahn) oraz w środkach komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro) na terenie całych Niemiec obowiązuje reguła 3G, co oznacza, iż tymi środkami transportu mogą podróżować tylko osoby, które są zaszczepione, przeszły zakażenie Covid-19 albo dysponują aktualnym testem z ujemnym wynikiem covidowym i posiadają przy sobie odpowiednie zaświadczenie.

We wszystkich miejscach publicznych w Niemczech oraz w pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, urzędy itd.) obowiązuje nakaz noszenia masek medycznych lub o standardzie FFP2.