Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z kancelarią Tomczykowski Tomczykowska zapraszają na szkolenie hybrydowe w języku niemieckim zatytułowane „Cechy szczególne polskiego prawa w zakresie ogólnych warunków w transakcjach handlowych w porównaniu z prawem niemieckim. Na co trzeba uważać przy dostosowaniu niemieckich ogólnych warunków umów (AGB) do polskiego prawa? Na co należy zwrócić uwagę w stosunkach handlowych z polskimi kontrahentami?"
(Besonderheiten des polnischen AGB-Rechts im unternehmerischen Geschäftsverkehr im Vergleich zum deutschen Recht. Worauf muss bei der Anpassung deutscher AGB an das polnische Recht geachtet werden? Worauf sollte man bei den Geschäftsbeziehungen mit polnischen Partnern achten?)
Udział w szkoleniu jest możliwy zarówno online, jak i osobiście w siedzibie AHK Polska w Warszawie. Forma uczestnictwa nie ma wpływu na cenę.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest przedstawienie istotnych różnic pomiędzy niemieckim i polskim prawem dotyczącym ogólnych warunków umów (polskich OWU), niemieckich AGB) w obrocie gospodarczym (B2B) w dwóch głównych obszarach.
Po pierwsze, szkolenie skierowane jest do niemieckich spółek posiadających spółki-córki w Polsce. W tym zakresie szkolenie dotyczy zagadnienia, w jaki sposób ogólne warunki umów (AGB) stosowane przez przedsiębiorców w Niemczech muszą zostać dostosowane do lokalnego prawa, zanim zaczną być wykorzystywane w Polsce. W tym zakresie szkolenie ma na celu pokazanie, że niemieckie AGB często zawierają klauzule, które nie mają zastosowania w Polsce i w związku z tym powinny zostać zmienione. Z drugiej strony, szkolenie ma na celu wyjaśnić, że ze względu na różnice w kontroli postanowień umownych w prawie polskim i niemieckim, niektóre postanowienia AGB mogą być regulowane odmiennie przy dostosowywaniu ich treści do prawa polskiego.
Po drugie, szkolenie skierowane jest do niemieckich przedsiębiorców, którzy nabywają towary lub usługi w Polsce i którzy mogą zetknąć się z OWU polskich kontrahentów. Omówione zostaną różnice pomiędzy zasadami włączenia OWU do treści umów i zasady kontroli treści postanowień OWU w prawie niemieckim i polskim.
Grupa docelowa:
Niemieckie spółki matki z polskimi spółkami- córkami, które sprzedają towary lub usługi w obrocie B2B w Polsce, za pośrednictwem swoich spółek-córek. Niemieccy przedsiębiorcy nabywający towary lub usługi na polskim rynku.
Członkowie zarządu niemieckich spółek i członkowie rad nadzorczych. Wewnętrzni doradcy prawni i działy sprzedaży.
PROGRAM:
10.00 - 10.45 - Część I
Wprowadzenie. Podstawowe różnice pomiędzy niemieckim i polskim prawem ogólnych warunków umów (OWU) w obrocie gospodarczym
Zasady skutecznego związania drugiej strony OWU w prawie polskim i różnice w stosunku do niemieckiego prawa OWU (AGB):
- ścisłe zasady włączenia OWU do treści umowy (niem. Einbeziehungskontrolle)
- zasada transparentności (niem. Transparenzgebot)
- odmienne zasady sądowej kontroli treści postanowień OWU (niem. Inhaltskontrolle)
10.45-11.00 - Przerwa
11.00-11-45 - Część II
Praktyka - często stosowane klauzule w niemieckich OWU, które nie są stosowane w polskiej praktyce. Ważne przykłady, w tym:
- umowna regulacja terminów przedawnienia
- zastrzeżenie własności i rozszerzone zastrzeżenie własności
- niemiecka zasada rozdzielności (niem. Trennungsprinzip) a czynności zobowiązująco-rozporządzające w prawie polskim
11.45-12.00 - Przerwa
12.00-13.00 - Część III
Praktyka - brakujące klauzule, czyli co powinno być uregulowane w OWU inaczej na gruncie prawa polskiego, w tym:
- wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności
- wymogi dla dokumentów handlowych sporządzanych przez polskich przedsiębiorców
Praktyka - często stosowane w polskich OWU klauzule nietypowe dla praktyki niemieckiej:
- wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności
- wyłączenie wzajemnych potrąceń wierzytelności
Tomczykowski Tomczykowska to kancelaria prawna i doradztwo podatkowe z ponad 20-letnim doświadczeniem. Jesteśmy regularnie rekomendowani przez prestiżowe rankingi prawnicze. Nasz zespół składa się z ponad 40 ekspertów prawnych i podatkowych. Osobiste, oparte na zaufaniu relacje są dla nas tak samo ważne, jak kompetencje naszych doradców. Naszymi klientami są największe firmy rodzinne w Polsce. Jesteśmy wiodącymi doradcami w zakresie sukcesji biznesowej.
Obszary specjalizacji kancelarii (prawo): prawo korporacyjne, kontrakty handlowe, przejęcia fuzje, reorganizacje, ubezpieczenia i spory ubezpieczeniowe, spory sądowe i arbitrażowe, własność intelektualna, nowe technologie, nieruchomości i proces inwestycyjny.
Obszary specjalizacji kancelarii (podatki): Międzynarodowe prawo podatkowe, zarządzanie ryzykiem podatkowym, planowanie podatkowe, bieżące doradztwo podatkowe, spory podatkowe, podatek dochodowy, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od nieruchomości, podatek od transakcji, audyty podatkowe, podatek od towarów i usług (VAT).
Na szkolenie prosimy rejestrować się przez formularz online na górze strony.
Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja wyłącznie pisemnie do dnia 13.02.2025.
Po tym terminie obciążymy Państwa pełnymi kosztami uczestnictwa. Do dn. 14.02.2025 uczestnicy otrzymają pisemne potwierdzenie i link do udziału w szkoleniu. AHK Polska zastrzega sobie prawo do zmian w programie szkolenia lub zmiany terminu.
W przypadku zapytań prosimy o kontakt z: