Lider transformacji cyfrowej 4.0

Transformacja cyfrowa w organizacji. Studia podyplomowe Uniwersytetu SWPS pod patronatem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Lider transformacji cyfrowej 4.0 - webinar USWPS

„Lider transformacji cyfrowej 4.0. Transformacja cyfrowa w organizacji” to unikatowe studia podyplomowe Uniwersytetu SWPS pod patronatem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W czasach ciągłego podłączenia do sieci, umiejętnościami, które pozwalają zdobyć przewagę jest szybkość reakcji na nowe trendy i zdolność do zidentyfikowania kluczowych informacji. Nowoczesny biznes działa w sposób bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek. Niezbędnym jest zbudowanie efektywnie funkcjonującej organizacji, na czele której stoi lider zarządzający przedsiębiorstwem z uwzględnieniem rewolucji cyfrowej i długoterminowych celów. Praktyczną wiedzę w tym zakresie daje starannie zaprojektowany program studiów.

Studia przeznaczone są dla menedżerów, członków zarządu, kierowników i pracowników technicznych, których rola polega na wprowadzaniu zmiany w organizacji z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Przemysłu 4.0 i których zadanie to połączenie współpracy wszystkich działów i obszarów w ramach jednej organizacji. Nie jest wymagane wykształcenie i wiedza techniczna. Celem studiów jest przygotowanie absolwenta do pełnienia roli lidera sekcji „wprowadzanie zmiany w organizacji”, dostarczenie praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu Przemysłu 4.0, cyfryzacji, robotyzacji a także finansowania przemysłu, otoczenia prawnego, marketingu, nowoczesnych metod zarządzania, zapoznanie z nowymi trendami oraz stworzenie platformy wymiany informacji i kontaktów.

W ramach studiów przewidziane zostały trzy sesje wyjazdowo – warsztatowe podczas których wiedza pozyskana w czasie wykładów i seminariów będzie mogła zostać skonfrontowana w laboratoriach fabrykach zabudowanych w oparciu o technologie Przemysłu 4.0. Studia trwają dwa semestry i odbywają się w trybie dwudniowych zjazdów piątek-sobota, co 2-3 tygodnie. Eksperci zaproszeni do współtworzenia tego kursu, to praktycy z wieloletnim doświadczeniem biznesowym w różnych branżach, a także doświadczeni wykładowcy akademiccy.

Patronat Technologiczny

APA Group, Balluff, Beckhoff Automation, FANUC Polska, Kuka Poland, Mercedes-Benz Manufacturing Poland, Siemens

Więcej informacji/rekrutacja

https://swps.pl/oferta/warszawa/podyplomowe/biznes-zarzadzanie/lider-transformacji-cyfrowej-4-0-transformacja-cyfrowa-w-organizacji


Karol Darwin napisał kiedyś słynne zdanie na temat ewolucji: gatunkiem, który przetrwa, nie będzie najsilniejszy ani najmądrzejszy, tylko ten, który będzie umiał najlepiej się dostosowywać do zmieniającego się otoczenia. I to samo dotyczy firm.

Mający więcej ode mnie wiedzy nt. robotyki, automatyzacji czy prawa, koledzy i koleżanki z APA, Siemensa, Fanuca, Mercedesa, Ballufa , SDZLegal czy EY wykładający na tym kursie, powiedzą Wam co i jak najlepiej zrobić, by się dobrze przygotować do tego „przystosowania” do otoczenia. Podzielą się doświadczeniami swoich organizacji zarówno jako dostawcy usług, technologii jak i sami wdrażający rozwiązania tego typu u siebie w firmach.

By przetrwać spodziewane spowolnienie gospodarcze musimy się skoncentrować na takich inwestycjach, które dają najszybsze efekty, jeśli chodzi o obniżenie energochłonności, materiałochłonności i pracochłonności. By szybko i elastycznie reagować musimy inwestować w digitalizację. W ramach Komisji Cyfryzacji i Przemysłu 4.0 AHK ciągle omawiamy jak to najskuteczniej i najszybciej robić, a w ramach współpracy z Komitetem Monitorującym FENG zgłaszamy uwagi zwrotne z przemysłu co i jak należałoby dofinansować.

Ja w czasie „swoich” godzin na kursie podam Wam sposoby skąd pozyskać na to finansowanie: z FENGa, kredytu technologicznego, kredytu ekologicznego, FENIKSa z RPO, Horyzontu, EIC. Jak podwyższyć ROI, obniżyć ryzyko inwestycji dzięki środkom z dotacji i ulg (B+R, robotyczna, PSI itp  i jak je połączyć), jak przekwalifikować nazwy Waszych kosztów by były w większej części kosztami kwalifikowanymi, jak obudować Wasze prace w firmie dokumentacją by były traktowane jako R&D.
Chciałbym omówić z Wami rzeczy, które musicie określić zanim zaczniecie starać się o dotacje: co to jest wyzwanie technologiczne i jak je sformułować, co to jest innowacja (szczególnie innowacja cyfrowa), jak wygląda schemat TRL (poziom gotowości technologicznej), co to są badania podstawowe, badania aplikacyjne i prace rozwojowe – w kontekście budowy zakresu projektu dofinansowanego z UE. Oczywiście opuścimy to co już sami wiecie, a skupimy się na tym co Wam w konkretnej grupie się przyda. Cenię sobie swój czas i będę też Wasz szanował. Zapraszam na studia Lider transformacji 4.0.

Przemysław Jan Sulich
Prezes Zarządu
A1 Europe


Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją organizacje w procesie dostosowywania strategii biznesowych do szybkich zmian rynkowych i potrzeb przyszłości  jest  pozyskanie nie tylko kapitału finansowego, ale przede wszystkich utalentowanych ludzi. 
Badania, prowadzone w różnych firmach na całym świecie, wskazują, że tworzenie integracyjnych miejsc pracy i inkluzywnej  kultury przedsiębiorstwa może dać przewagę konkurencyjną firmom zabiegającym o wykwalifikowanych pracowników w dobie “Wielkiej Rezygnacji”. Ponadto, wyniki  badań pokazują, że istnieje wyraźna korelacja różnorodności z wydajnością pracy i innowacyjnością w organizacjach. Mieszanka wieku, płci i pochodzenia kulturowego daje różnorodność poznawczą, która może zmienić sposób, w jaki całe zespoły przetwarzają informacje potrzebne do podejmowania najlepszych decyzji. Kiedy ludzie z różnymi „narzędziami” do rozwiązywania skomplikowanych zadań spotykają się i wspólnie pracują nad znalezieniem rozwiązań, rezultaty są potężne. 
Wprawdzie  zespoły różnorodne, w tym wielokulturowe są statystycznie narażone na częstsze i głębsze konflikty wewnętrzne, ale odpowiednio zarządzane, mogą być źródłem kreatywności i innowacyjności w biznesie w dużo wyższym stopniu, niż zespoły jednorodne.
Zarządzanie talentem i budowanie kultury korporacyjnej w oparciu o różnorodność, inkluzyjność  i zrównoważony rozwój  staje się istotnym  elementem Przemysłu 4.0 i wymaga od liderów nowej jakości przywództwa i nowych kompetencji. 
W przypadku organizacji działających na rynkach globalnych oraz zatrudniających pracowników z różnych kręgów kulturowych, kompetencja międzykulturowa jest niezbędnym elementem efektywnego zarządzania.  

Te właśnie kompetencje będą przedmiotem zajęć „Zarządzanie różnorodnością w organizacji” i „Kompetencja międzykulturowa w biznesie” w ramach studiów podyplomowych Uniwersytetu SWPS pod patronatem AHK Polska „Lider transformacji cyfrowej 4.0. Transformacja cyfrowa w organizacji". 

Joanna Reiter
Konsultantka, trenerka i coach biznesu i przedsiębiorca. Ekspertka od komunikacji międzykulturowej, zarządzania różnorodnością i inkluzyjnego przywództwa


Jeżeli chcesz, żeby Twoja firma z sukcesem przeszła z ery automatyzacji do transformacji cyfrowej i szukasz właściwego podejścia:

  • jak zabrać się za cyfryzację
  • od których obszarów warto rozpocząć
  • jak przygotować ludzi oraz samą organizacje na ten proces

co więcej, jeżeli transformacja cyfrowa ma wesprzeć realizację zrównoważonej i zielonej strategii przez Twoją firmę, nie zastanawiaj się! Skorzystaj z doświadczenia ekspertów uczelni Uniwersytet SWPS oraz przedstawicieli firm członkowskich AHK, którzy wspólnie stworzyli jedyny taki kierunek studiów. Zapisz się na studia i zostań leaderem transformacji cyfrowej w swojej organizacji.

 

Ewa Mikos 
Business Development Manager
Siemens Sp. z o.o.


Na kierunku Lider transformacji cyfrowej 4.0, osoby zajmujące się rozwojem oraz prawidłowym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, szczególnie w oparciu o transformacje cyfrową organizacji, poza wiedzą kierunkową zdobędą również solidne podstawy dotyczące zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, ze szczególnym uwzględnieniem roli budynków. Poznanie wpływu sektora budowlanego na środowisko jest fundamentem dla skutecznego i odpowiedzialnego wdrażania niezbędnych innowacji. Umiejętności zdobyte podczas studiów ułatwią absolwentom świadome, odważne oraz zrównoważone kształtowanie przyszłości przemysłu.
 

 

Magdalena Wojtas
Sustainable Development Manager
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego | Polish Green Building Council (PLGBC)


© All rights reserved.

Badania wskazują, że 40% producentów nie ma wglądu w czasie rzeczywistym w dane procesów wytwarzania. 8 na 10 firm podczas usprawniania produkcji bazuje wyłącznie na zwykłej ludzkiej obserwacji, bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Im bardziej będą nieaktualne metody, tym bardziej prawdopodobne, że zakład będzie działać w sposób niewydajny i ostatecznie nie wytrzyma presji rynkowej. Dlatego tak istotne jest korzystanie z idei Przemysłu 4.0. Na naszych studiach omówimy od strony praktycznej i narzędziowej jak tworzyć środowisko smart fabryki: optymalizować koszty produkcji, mądrze agregować dane, niwelować ewentualne przestoje, monitorować efektywność energetyczną, opierać decyzje biznesowe na wiarygodnej predykcji zdarzeń.

 

dr inż. Artur Pollak
Prezes Zarządu
APAGroup


Do 2030 r. pracownicy przedsiębiorstw działających w Europie będą przeznaczać ponad 40 proc. czasu więcej na czynności wykorzystujące kompetencje cyfrowe. Popyt na specjalistów dysponujących wiedzą oraz umiejętnościami projektowania i programowania technologii, zrozumieniem potencjału i korzyści oferowanych przez automatyzację i robotyzację, a także zdolnościami krytycznego myślenia, komunikacji czy łatwości rozwiązywania problemów będzie wzrastał lawinowo. To właśnie tacy pracownicy będą decydować o tempie transformacji obecnych firm w przedsiębiorstwa przyszłości.
 

 

Jędrzej Kowalczyk 
Prezes Zarządu
FANUC Polska Sp. z o.o.


Przyszłość już tu jest, tylko nierównomiernie rozłożona” (William Gibson, pisarz s-f).
W polskim przemyśle mamy wyspy, gdzie zdygitalizowana i zautomatyzowana, oparta na big data przyszłość, już jest. I całe obszary przemysłu rodem z XX. wieku. Te pierwsze się rozszerzają, te drugie kurczą.

Projekt studiów podyplomowych dot. „Industry 4.0” to odpowiedź na aktualne wymagania pracodawców w nowoczesnym przemyśle, opartym na digitalizacji, automatyzacji, robotyce, sztucznej inteligencji (AI), internecie rzeczy (IoT), analizie danych etc. Celem jest lepsze przygotowanie uczestników do zbudowania kompetencji, niezbędnych do sukcesu na ścieżce zawodowej w przemyśle przyszłości.
Jako Mercedes-Benz Manufacturing Poland jesteśmy jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w sektorze motoryzacyjnym w Polsce. Ten akurat sektor jest niezwykle innowacyjny, ponadto generuje ponad 10% polskiego PKB i doskonale się rozwija oferując wartościowe miejsca pracy. W zajęciach będę wykorzystywać swoje ponad 20letnie doświadczenie w (digital) marketing & employer baranding, tak aby studenci tych studiów podyplomowych dostali wiedzę na temat zarówno nowoczesnego przemysłu jak i kompetencje pozwalające im się pewnie poruszać w tym obszarze.  

 

Ewa Łabno-Falęcka, Ph.D.
Head of Corporate Communication & External Affairs
Mercedes-Benz Manufacturing Poland