Warsztaty
Innowacje bez granic: Ścieżki do sukcesu w dobie transformacji
Konferencja Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości to największa konferencja za granicą organizowana corocznie na jesieni przez AHK Polska. To okazja na wzięcie udziału w wykładach, dyskusjach panelowych i warsztatach eksperckich.
Przedstawiciele polskich i niemieckich przedsiębiorstw spotkają się tym razem w Hanowerze 26 listopada 2024 r., aby rozmawiać o wspólnych perspektywach biznesowych. W centrum dyskusji znajdą się takie tematy jak: sztuczna inteligencja, Przemysł 4.0, MedTech, gospodarka obiegu zamkniętego. Omawiane będą aktualne wyzwania w tych obszarach.
REJESTRACJA/AGENDA DYSKUSJE PANELOWE WARSZTATY KEYNOTE SPEECH
Poniżej znajdują się opisy warsztatów.
Warsztat 1: Obowiązkowe e-fakturowanie w Niemczech od stycznia 2025
Od 1 stycznia 2025 r. e-fakturowanie w Niemczech stanie się obowiązkowe dla krajowych transakcji B2B. Najwyższy zatem czas, aby kancelarie i przedsiębiorstwa dostosowały się do tej cyfrowej transformacji. W końcu to, ile wysiłku jest wymagane, zależy w dużej mierze od tego, jak cyfrowo już pracujesz. Nasza rada dla Ciebie: Zadbaj o niezbędne korekty faktury elektronicznej na wczesnym etapie. W ten sposób możesz bezpośrednio obniżyć koszty i zabezpieczyć swoje procesy pod względem prawnym.
Prowadzący
Stefan Seidel
Stefan Seidel jest kierownikiem oddziału DATEV w Hanowerze i odpowiada za sprzedaż na obszarze północnym w Niemczech. Absolwent kierunków biznesowych rozpoczął swoją karierę w przemyśle w Miele i Dannemann Cigars, zanim dołączył do DATEV w 2003 roku po pracy w agencji konsultingowej. Specjalizuje się w dziedzinie cyfryzacji i sztucznej inteligencji.
Warsztat 2: Udany start w Polsce: Najlepsze praktyki i unikanie pułapek
W trakcie warsztatów przedstawione zostaną najlepsze praktyki w zakresie rozpoczęcia działalności na rynku polskim. Eksperci z kancelarii prawnej TIGGES podzielą się swoimi doświadczeniami zebranymi w trakcie wielu lat codziennej praktyki w polsko-niemieckim obrocie prawnym. Celem warsztatów jest dostarczenie niezbędnej wiedzy o kluczowych aspektach prawnych, które pomogą efektywnie i bezpiecznie prowadzić biznes w Polsce. Omówione zostaną dostępne formy prawne prowadzenia działalności w Polsce, przybliżone zostaną rodzaje umów handlowych, porozmawiamy także o podstawach polskiego prawa pracy i kwestiach, na które należy zwrócić uwagę przy zatrudnianiu pracowników. Dodatkowo przedstawione zostaną sprawdzone sposoby na zminimalizowanie ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahentów. Informacje prawne zostaną przedstawione w kontekście gospodarczym i ekonomicznym.
Prowadzący
Tomasz Baron
Tomasz Baron, LL.M. – Salary Partner i radca prawny w kancelarii TIGGES Rechtsanwälte
Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz Izby Adwokackiej w Düsseldorfie Od ponad 8 lat zajmuje się doradztwem na rzecz polskich i niemieckich podmiotów z zakresu polskiego i niemieckiego prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa korporacyjnego i prawa pracy. Kompleksowo doradza podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą w Polsce oraz w Niemczech, a na dalszym etapie ich działalności zajmuje się ich bieżącą obsługą prawną. Tomasz Baron, LL.M. aktywnie uczestniczy i koordynuje międzynarodowe procesy due diligence oraz międzynarodowe procesy fuzji i przejęć (M&A). Ponadto pełni funkcje sędziego sądu koleżeńskiego w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach oraz piastuje stanowiska nadzorcze w podmiotach prawa handlowego.
Kamil Twardowski
Adwokat Kamil Twardowski pracuje w Kancelarii Tigges Rechtsanwälte od września 2023 roku. Jest prawnikiem procesowym i reprezentuje Klientów Kancelarii przed polskimi sądami i organami administracji publicznej w sprawach z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego i karnego, w tym w postępowaniach mediacyjnych. Kompleksowo wspiera także podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą w Polsce i doradza im w bieżącej działalności. Kamil Twardowski świadczy ponadto usługi doradztwa w zakresie przygotowania i przeprowadzenia transakcji M&A oraz wspiera Klientów w przygotowaniu i opiniowaniu projektów umów, niezbędnych im do prowadzenia działalności. Kamil Twardowski posiada dodatkowo umiejętności w praktycznym doradztwie restrukturyzacyjnym oraz przeprowadzaniu Klientów przez proces upadłości. Jego doświadczenie i profesjonalizm znalazły uznanie Kapituły Rankingu Kancelarii Dziennika „Rzeczpospolitej” w 2023 roku, która wyróżniła go rekomendacją w kategorii „Restrukturyzacje i upadłości”. Kamil Twardowski jest od 2016 roku polskim adwokatem i członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej.
Dr Dominik Wagner, LL.M., EMBA
Dr. Dominik Wagner jest międzynarodowo działającym niemieckim adwokatem biznesowym z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym. Jest Partnerem Zarządzającym w niemieckiej kancelarii TIGGES Rechtsanwälte w Düsseldorfie i specjalizuje się w prawie handlowym, korporacyjnym oraz międzynarodowym prawie biznesowym.
Mec. Wagner posiada bogate doświadczenie w takich dziedzinach jak zakładanie firm, ekspansja zagraniczna, fuzje i przejęcia (M&A), relacje handlowe, międzynarodowe projekty inwestycyjne oraz sprawy biznesowe związane z relacjami polsko-niemieckimi. Współpracuje ściśle z niemieckimi, polskimi i międzynarodowymi klientami z różnych sektorów, oferując wszechstronne wsparcie w kwestiach prawa gospodarczego.
Dr. Wagner ma także bogate wykształcenie akademickie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Ruhry w Bochum, gdzie obronił doktorat dotyczący polskiego prawa fundacji. Następnie zdobył tytuł Master of Laws na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz ukończył program Executive Master of Business Administration (EMBA) na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Warsztat 3: Przyszłość pracy: jak przepisy dotyczące AI zmieniają przemysł i usługi?
Nie unikniemy rewolucji, którą niesie sztuczna inteligencja. Jaka będzie przyszłość przemysłu i usług? Podczas warsztatów przyjrzymy się prawnym implikacjom rozwoju sztucznej inteligencji, a także szansom i zagrożeniom, jakie pociąga za sobą sztuczna inteligencja. Na praktycznych przykładach omówimy wpływ aktu o sztucznej inteligencji na wykorzystanie systemów AI w codziennej pracy. Ten warsztat będzie szczególnie interesujący, jeśli szukasz informacji i środków przygotowujących do wdrożenia w Twojej organizacji aktu o sztucznej inteligencji.
Prowadzący
Dr Damian Dobosz
Dr Damian Dobosz, prawnik, radca prawny, Senior Associate, Rödl & Partner Polska, Asystent w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji UJ, absolwent m.in. Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoły Prawa Niemieckiego (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg i Johannes Gutenberg-Universität Mainz), Szkoły Prawa Austriackiego (Universität Wien). Autor publikacji naukowych dotyczących prawa prywatnego i prawa ochrony konsumentów. Doradza w obszarze prawa handlowego, spółek handlowych oraz w ramach transakcji M&A, prawa umów, nieruchomości. Wpiera klientów w prawnych aspektach związanych z AI.
Frederik Kopp
Frederik Kopp, LL.M., adwokat, Senior Associate, Rödl & Partner Niemcy, członek zespołu ds. zgodności i ochrony danych od 2021 roku. Zajmuje się doradztwem prawnym dla średnich przedsiębiorstw i międzynarodowych korporacji w zakresie prawa IT, ochrony danych i compliance, a także doradztwem prawnym dla start-upów. Wykładowca prawa IT w DHBW Ravensburg. Obszary specjalizacji: prawo ochrony danych, sztuczna inteligencja, prawo IT (w szczególności cyberbezpieczeństwo), compliance.