Dyskusje panelowe
Innowacje bez granic: Ścieżki do sukcesu w dobie transformacji
Konferencja Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości to największa konferencja za granicą organizowana corocznie na jesieni przez AHK Polska. To okazja na wzięcie udziału w wykładach, dyskusjach panelowych i warsztatach eksperckich.
Przedstawiciele polskich i niemieckich przedsiębiorstw spotkają się tym razem w Hanowerze 26 listopada 2024 r., aby rozmawiać o wspólnych perspektywach biznesowych. W centrum dyskusji znajdą się takie tematy jak: sztuczna inteligencja, Przemysł 4.0, MedTech, gospodarka obiegu zamkniętego. Omawiane będą aktualne wyzwania w tych obszarach.
REJESTRACJA/AGENDA DYSKUSJE PANELOWE WARSZTATY KEYNOTE SPEECH
Poniżej znajdują się opisy dyskusji panelowych.
Dyskusja panelowa: Wdrożenie sztucznej inteligencji w Przemyśle 4.0 - Krok w przyszłość
Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w Przemyśle 4.0 umożliwiając zakładom przemysłowym osiągniecie kolejnego stopnia efektywności. Jej zastosowanie w przemyśle dotyczy automatyzacji procesów, Big Data jak również systemów cyber-fizycznych. W zakładach produkcyjnych roboty mogą realizować skomplikowane zadania na liniach produkcyjnych z dużą precyzją, szybko i bez zbędnych przestojów. Moduły o wysokiej mocy obliczeniowej są nieocenioną pomocą w obszarze interoperacyjności. Każda z branż może być w inny sposób zasilana przez odpowiednie zastosowanie AI.
Uczestnicy dyskusji panelowej
Wojciech Siwek
Absolwent Politechniki Śląskiej, który swoją biznesową przygodę rozpoczynał od firmy MPL System, której był członkiem zarządu. Po przeprowadzce na Dolny Śląsk zarządzał spółka Amilia, następnie założył firmę Automatec, która zarządza do dziś. W Dr. Schumacher odpowiada za inżynierię projektów, kieruje też pracami zespołów, które zajmują się tworzeniem nowych maszyn.
Od samego początku pracy zawodowej wielki entuzjasta nowych technologii, które skutecznie wdraża w biznesie. Prywatnie ojciec dwóch córek, który czas wolny spędza uprawiając jeździectwo.
Dr inż. Artur Pollak
Prezes Zarządu APA Group, Członek Zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego oraz wiceprezes zarządu Śląskiej Izby Pracodawców. Zasiada w Radzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego i Loży Katowickiej Business Centre Club oraz Radzie Programowej Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing. Współtwórca Polskiego Klastra IoT & AI “Sinotaic”. Ekspert w zakresie komputerowych systemów sterowania. Przewodził kilkunastu projektom, tworząc fabryki określane mianem Industry 4.0 w Europie i Chinach. Twórca ultranowoczesnego showroomu technologicznego w Gliwicach APA Black House oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Współpracował z takimi koncernami jak: VW, GM, 3M, Daimler, MAN, Amazon, Tesla czy Siemens
Lena Eckroth
Lena Eckroth rozpoczęła swoja edukacje na Nordakademie w Elmshorn w latach 2005-2009. Ukończyła szkolenie w Akademii Trenera Design Thinking, gdzie zdobyła umiejętności z zakresu zarządzania innowacjami, takie jak tzw. techniki kreatywne. W roku 2020 obroniła tytuł Magistra Administracji Biznesowej na uniwersytecie w Hanowerze.
Po ukończeniu studiów licencjackich przez ponad pięć lat pracowała w dziale sprzedaży w ACO Passavant GmbH, gdzie opiekowała się zagranicznymi spółkami siostrzanymi i była odpowiedzialna za opracowywanie ofert i zamówień. Następnie pracowała jako specjalista ds. zarządzania danymi energetycznymi w dziale sprzedaży w E.ON GmbH. Przez ponad 7 lat pracowała jako kierownik ds. derywacji w GETEC net GmbH.
Obecnie jest kierownikiem i szefem interdyscyplinarnego zespołu AI w Dirk Rossmann GmbH. Lena Eckroth jest również wykładowcą technik komunikacji i kreatywności na Weserbergland University of Applied Sciences (HSW) oraz wykładowcą w programie Master Management with AI w Academy4AI.
Dimitrij Lewin
Dyrektor zarządzający i współzałożyciel Novo AI GmbH, wiodącej firmy w dziedzinie sztucznej inteligencji i optymalizacji produkcji. Pod jego kierownictwem Novo AI stało się pionierem w rozwoju innowacyjnych rozwiązań AI dla Przemysłu 4.0. Jego zaangażowanie i pasja do innowacji technologicznych przyniosły jemu i Novo AI liczne nagrody. W ubiegłym roku Novo AI wyeliminowało ponad 200 000 godzin przestojów w parkach maszynowych.
Prof. dr Tobias Ortmaier
Prof. Tobias Ortmaier jest współzałożycielem firmy voraus robotik GmbH, która oferuje otwartą platformę oprogramowania dla rozwiązań automatyki przemysłowej, a tym samym w unikalny sposób łączy IT z OT. Wcześniej przez kilka lat pracował na stanowisku odpowiedzialnym w avateramedical GmbH, producencie robotów chirurgicznych do minimalnie inwazyjnej chirurgii, ostatnio jako CTO. W latach 2008-2020 kierował Instytutem Systemów Mechatronicznych na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze, gdzie koncentrował się na robotyce, automatyce i technologii sterowania
Moderator
Dennis Stoppel
Ukończył studia licencjackie z inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bielfeld, a następnie studia magisterskie z biomechatroniki. Obecnie jest asystentem naukowym i koordynatorem projektów w Instytucie Inżynierii Produkcji i Maszyn (IFW). Jest także członkiem Pro-KI-Zentrum Hannover, centrum demonstracyjne ProKI, którego celem jest promowanie zastosowania sztucznej inteligencji (AI).
Dyskusja panelowa: MedTech i Innowacje: Protetyka
Innowacje dla nowego życia: Protetyka, Amputacja i Rekonstrukcji Kości
W dyskusji panelowej zostaną przedstawione najnowsze innowacje w dziedzinie protetyki, amputacji i rekonstrukcji kości. Eksperci omówią aktualne postępy technologiczne, wyzwania medyczne oraz przyszłe kierunki rozwoju w tej dynamicznej dziedzinie, przedstawiając przy okazji swoje innowacyjne rozwiązania. Uczestnicy będą mieli możliwość dowiedzieć się, jak nowoczesne technologie poprawiają jakość życia pacjentów, umożliwiając im powrót do niezależności i mobilności.
Uczestnicy dyskusji panelowej
Szymon Janicki
Szymon Janicki jest Mistrzem Technikiem Ortopedą i mgr fizjoterapii z ponad 30-letnim doświadczeniem w protetyce i ortotyce. Szkoli w zakresie techniki ortopedycznej. Jest nauczycielem studentów kierunku fizjoterapia - urządzenia medyczne oraz egzaminatorem w zakresie kwalifikacji zawodowych - specjalista medyczny w Ministerstwie Zdrowia. Pracuje społecznie w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Ortotyki i Protetyki nad nowymi technologiami i rozwiązaniami w systemie refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 04.2024 pracuje jako konsultant ds. protetyki w Aether Biomedical.
Adrian Maciejewski
Adrian Maciejewski jest lekarzem, który stał się seryjnym przedsiębiorcą, wprowadzającym na rynek innowacyjne technologie medyczne. Jest odpowiedzialny za komercjalizację i regulacje w Medical Inventi, a także doradza wielu firmom z sektora medtech i biotechnologii w zakresie pozyskiwania funduszy, dostępu do rynku i refundacji.
Dr Jennifer Ernst
Kierowniczka Działu Innowacji i Medycyny Obszaru Amputacji, Hanowerska Szkoła Medyczna
Jest zaangażowana we wzmacnianie opieki nad osobami po amputacjach poprzez interdyscyplinarne zespoły i podkreśla znaczenie rehabilitacji fizycznej i społecznej dla osób żyjących z utratą kończyn lub niepełnosprawnością.
Po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze, szkoliła się w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Getyndze, BG Klinikum Duisburg i Szpitalu Sant Pau w Barcelonie. Jennifer jest specjalistką w dziedzinie chirurgii plastycznej.
W 2021 r. skupiła się na innowacyjnej medycynie w obszarze amputacji w Klinice Chirurgii Urazowej (kierownik kliniki prof. dr Stephan Sehmisch) w Hanowerskiej Szkole Medycznej. Tam łączy innowacyjne techniki chirurgiczne, takie jak agonistyczno-antagonistyczny interfejs mioneuronowy (AMI), TMR, TSR, RPNI i osseointegracja w czasie (pierwotnej) amputacji, aby zmniejszyć częstość występowania bólu związanego z amputacją.
Eduardo Sotelo
Po 4 latach pracy jako inżynier systemów magazynowania energii litowo-jonowej w przemyśle motoryzacyjnym, podczas pandemii odkrył potencjał automatyzacji i cyfryzacji tradycyjnej technologii ortopedycznej.
Jako osoba z zewnątrz zajmująca się technologią ortopedyczną, patrzy na ręczne procesy produkcyjne z zupełnie innej perspektywy. Od 4 lat jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Horus Prosthetics GmbH. Dzięki innowacyjnemu podejściu wykorzystującemu oprogramowanie pomiarowe AI i półautomatyczną linię produkcyjną, firma dostarcza wysokiej jakości protezy nóg pacjentom w Ameryce Łacińskiej i na Ukrainie w ciągu dwóch godzin. W styczniu 2025 r. firma otworzy własny warsztat ortopedyczny we Lwowie na Ukrainie i będzie zaopatrywać pacjentów na miejscu.
Moderatorka
Cornelia Bentrup ma różnorodne doświadczenie w międzynarodowym biznesie, ekonomii zdrowia i zdrowiu publicznym. Przez ponad 15 lat międzynarodowego doświadczenia zawodowego zdobyła umiejętności i wiedzę w zakresie rozwoju biznesu, strategii i zarządzania zmianą. Charakteryzuje się umiejętnością rozwijania, napędzania i inspirowania innych do wdrażania nowych pomysłów w oparciu do wszystkich stron. Była związana z różnymi miejscami pracy i kulturami, od pracy z dużą międzynarodową firmą po małe start-upy, uniwersytety i partnerstwa publiczno-prywatne, a od pięciu lat sama jest przedsiębiorcą. Cornelia jest obywatelką świata, mieszkała w pięciu krajach i włada trzema językami obcymi.
Dyskusja panelowa: Baterie w obiegu zamkniętym: Nowe życie energii
W erze elektromobilności i odnawialnych źródeł energii, baterie odgrywają kluczową rolę. Jak zapewnić ich zrównoważoną produkcję, użytkowanie i recykling? Panel skupi się na innowacyjnych rozwiązaniach i modelach biznesowych w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.
Uczestnicy dyskusji panelowej
Dr Andrzej Pawluczuk
Przewodniczący Rady Nadzorczej WTT S.A. i jej akcjonariusz, odpowiada za relacje inwestorskie, uczestniczy w strategii rozwoju spółki, rozmowach z sektorem farmacji, chemii czy wytwórcami odpadów komunalnych i przemysłowych, koordynator projektu European Green Deal for Cities w okresie 2020- 2022, członek zespołu budowy akredytowanego laboratorium testów zderzeniowych zgodnie z normą ISO 17025 w latach 2012- 2016, wieloletni członek organizacji System Dynamic Society oraz EGPA, związany zawodowo z Politechniką Białostocką od 1999 roku.
Leszek Plich
Właściciel oraz Prezes Zarządu w spółkach: EcoReg Sp. z o.o. oraz Global Quantum Sp. z o.o.
Przez wiele lat pełnił funkcje Dyrektora Technicznego w Polskiej Grupie Energetycznej, dzięki czemu doskonale zna możliwości i potrzeby rynku energetycznego w Polsce.
W ostatnich latach powołał kilka firm do istnienia, aby zwiększyć udział ekologicznych rozwiązań w rynku energii.
Jedną z takich spółek jest EcoReg Sp. z o.o. Zajmuje się regeneracją przemysłowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych i alkaicznych.
Celem spółki jest wydłużenie żywotności akumulatorów oraz ograniczenie wytwarzania odpadów przez ich recykling i wtórne wprowadzenie w obieg.
Oliver Schrader
Oliver Schrader jest absolwentem geografii ekonomicznej z ponad 25-letnim doświadczeniem w administracji rządowej, biznesie i rozwoju strategii w branży mobilności i energetyki. Obecnie, jako kierownik ds. zrównoważonego rozwoju i spraw korporacyjnych w regionie EMEA, kształtuje relacje korporacyjne z organizacjami/agencjami branżowymi i rządowymi oraz rozszerza działania związane z zarządzaniem zrównoważonym rozwojem dla producenta akumulatorów Clarios w regionie EMEA.
Dr Dirk Schöps
Menedżer klastra REWIMET e.V. Z powodzeniem pracuje w branży recyklingu nieprzerwanie od 1986 roku. Jego głównym zadaniem było zarządzanie zakładem przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Moderator
Dr Ernest Mitschke Studiował nauki rolnicze, pracował w zakresie transferu technologii oraz doradztwa w zakresie innowacji i praw własności, zanim został kierownikiem ds. technologii specjalizującym się w gospodarce o obiegu zamkniętym i robotyce w sieci neu/wagen.
Zadaniem neu/wagen jest identyfikacja możliwości wynikających z transformacji branży pojazdów i dostawców. Wynika to z faktu, że połączenie zrównoważonych procesów i innowacyjnych produktów zapewnia obroty firmy i miejsca pracy.
Wyzwaniem jest opłacalna produkcja w dużej mierze bezemisyjnych pojazdów dla coraz bardziej zindywidualizowanej mobilności. Nowe pojazdy powinny być wykonane z ekologicznie zrównoważonych materiałów, oferować innowacyjne rozwiązania i otwierać nowe obszary działalności dla branży.