Rozmowa z Prezesem Zarządu Deutsche Bank Polska, Tomaszem Kowalskim
AHK Polska: Klientami Deutsche Bank Polska są duże firmy polskie i zagraniczne oraz podmioty finansowe. W jaki sposób Deutsche Bank Polska wspiera klientów w ramach bankowości korporacyjnej?
Tomasz Kowalski: Nasze portfolio usług jest dostosowane do potrzeb dużych podmiotów krajowych i zagranicznych, i odpowiada na potrzeby Klientów w zakresie zarządzania płynnością, ryzykiem walutowym oraz zarządzaniem łańcuchem dostaw. Oferujemy także produkty banku depozytariusza dla funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.
Nasze rozwiązania z zakresu bankowości transakcyjnej usprawniają procesy zarządzania płatnościami krajowymi i międzynarodowymi oraz ograniczają ryzyko związane z handlem zagranicznym. Przykładem rozwiązania cenionego przez naszych Klientów Korporacyjnych jest nowoczesna platforma wymiany walut Deutsche Bank – Autobahn FX3, umożliwiająca zawieranie transakcji w imieniu kilku podmiotów z różnymi podmiotami Grupy Deutsche Bank.
AHK Polska: Jakie widzi Pan perspektywy dla sektora bankowości korporacyjnej w Polsce? Czy jest to obszar z potencjałem dynamicznego rozwoju w kontekście rozwoju gospodarczego?
TK: Jest to nieuniknione, bowiem potrzeby przedsiębiorstw działających w naszym kraju w zakresie finansowania wciąż rosną i są coraz bardziej złożone, a jednocześnie polska gospodarka ma duże potrzeby inwestycyjne, szczególnie w zakresie zielonej transformacji i sprostania wymaganiom ESG. Banki odgrywają kluczową rolę w tych procesach. W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie dużych firm na finansowanie projektów w obszarze ESG.
AHK Polska: Obecnie dużo się mówi o ESG, jak Deutsche Bank Polska wspiera klientów w realizacji tej strategii?
TK: Zmiany związane z ESG to nie tylko wyzwania, ale również strategiczna szansa dla wielu firm i całego regionu. Deutsche Bank Polska wspiera Klientów między innymi w realizacji długoterminowych strategii biznesowych, koncentrując się na wspieraniu zmiany sposobu prowadzenia działalności, poprzez finansowanie zielonej transformacji, która czasem oznacza długookresowe dochodzenie do zrównoważonego rozwoju. Globalnie Deutsche Bank jest w pierwszej piątce banków aranżerów finansowania ESG. Zgodnie z obowiązującymi wymogami regulacyjnymi w Deutsche Bank Polska funkcjonuje Komitet ds. ESG, który powołano w celu sprawowania nadzoru nad kwestiami związanymi z ESG, zrównoważonym finansowaniem oraz zrównoważonym rozwojem w działalności Banku.
AHK Polska: Jak postrzega Pan rolę instytucji finansujących w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną?
TK: Sektor bankowy jest przygotowany na finansowanie dużych wieloetapowych przedsięwzięć, na przykład transformacji i podnoszenia efektywności energetycznej czy projektów infrastrukturalnych, niemniej jednak jego ostateczne możliwości będą zależały od otoczenia ekonomicznego i regulacyjnego. Do połowy XXI w. prawie połowa redukcji emisji CO2 będzie pochodzić z technologii, które obecnie są dopiero w fazie prototypowej, zatem konieczne będzie błyskawiczne przejście do etapu komercyjnego, co zawsze jest procesem niezwykle kosztochłonnym. Dlatego zaangażowanie sektora bankowego w działania pobudzające wzrost gospodarczy oparty na niskoemisyjnym modelu biznesowym jest niezbędne. Banki pełnią szczególną rolę wiarygodnych partnerów i doradców, którzy pomagają w tworzeniu konkretnych, a zarazem efektywnych sposobów prowadzących do osiągnięcia wymiernych celów klimatycznych, jednocześnie bazujących na prowadzeniu biznesu opartego o zrównoważony rozwój i niewywołujących negatywnych skutków, np. jeśli chodzi o zwiększanie nierówności społecznych. Sektor bankowy będzie odgrywał kluczową rolę w przeprowadzeniu globalnej transformacji energetycznej, zaś zarządzanie ryzykiem związanym z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi stanowić będzie w najbliższych dekadach jeden z fundamentalnych filarów bankowej działalności.
AHK Polska: Największe wyzwania polskiej gospodarki 2024?
TK: Jednym z zagrożeń jest niepewność związana z inflacją i stopami procentowymi, choć eksperci mówią o wyraźnym hamowaniu średniorocznej inflacji, z 11,6% r/r w 2023 do 5,8% r/r w 2024. Ważnym czynnikiem jest także ryzyko eskalacji wojny na Ukrainie czy ryzyko konfliktów poza Europą, głównie na Dalekim Wschodzie. Kolejnym wyzwaniem jest destabilizacja krajowego sektora bankowego, wynikająca z nierozwiązanego problemu kredytów walutowych. Mamy także niekorzystną strukturę demograficzną i odpływ pracowników, w szczególności z sektora technologicznego i finansowego, do bardziej rozwiniętych gospodarek.
AHK Polska: Impulsy do rozwoju polskiej gospodarki w 2024?
TK: Wzrost wiarygodności Polski w Unii Europejskiej jako kraju przestrzegającego zasad praworządności i demokracji wpłynie pozytywnie na rozwój polskiej gospodarki, m.in. umożliwi uruchomienie środków unijnych z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W szczególności pomoże to sfinansować inwestycje poprawiające efektywność energetyczną, które są konieczne ze względu na ambitne cele klimatyczne UE, o czym już wspomniałem. Spodziewamy się także rozkwitu inwestycji zagranicznych. Bazując na danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i danych GUS dotyczących odczytu PKB w 2024 roku możemy spodziewać się wyraźnego przyśpieszenia wzrostu gospodarczego, który według szacunków PKB powiększy się o 2,3 proc.
AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę.