Ostatnio w AHK
Wiadomości gospodarcze

Warszawa i Wrocław na czołowych miejscach prestiżowego rankingu Miast i Regionów Przyszłości 2024

26.02.2024

W najnowszej edycji rankingu fDi Intelligence "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2024” Warszawa uplasowała się na czwartym miejscu wśród największych miast kontynentu.

Również inne polskie miasta i regiony uzyskały wysokie pozycje w zestawieniu. Wyniki są dowodem na rosnącą atrakcyjność polskich miast i regionów jako przyszłościowych ośrodków biznesowych w tej części Europy. Mogą one coraz częściej skutecznie konkurować na rynku inwestycyjnym z innymi lokalizacjami w Europie.

Ranking Miast i Regionów Przyszłości jest prestiżowym zestawieniem przygotowanym przez anglojęzyczny dwumiesięcznik fDi Intelligence, należący do grupy wydawniczej The Financial Times. Badanie w bieżącym roku obejmowało 330 miast europejskich, które sklasyfikowano według wielkości populacji na pięć grup: miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a także 141 regionów europejskich podzielonych na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe. Oceniana jest atrakcyjność inwestycyjna miasta bądź regionu w oparciu o pięć kategorii: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, skomunikowanie, kapitał ludzki i styl życia oraz efektywność kosztowa. W tegorocznej edycji rankingu znakomity wynik odnotowała Warszawa wśród największych miast. Z zestawienia wynika, że bardzo dynamicznie rozwijają się też inne polskie miasta, a także wiele regionów, co świadczy o  rosnącej konkurencyjności tych lokalizacji na europejskim rynku inwestycyjnym.

Warszawa – na czwartej pozycji wśród europejskich miast przyszłości

Warszawa zajęła w klasyfikacji generalnej 4. miejsce wśród europejskich miast przyszłości (kategoria największych miast). Przed naszą stolicą znalazły się tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. Za Warszawą uplasowały się takie metropolie jak Paryż, Berlin czy Madryt. „(…) Inwestorzy doceniają atuty stolicy: największy w regionie rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych, doskonale wykształceni i ambitni specjaliści, a ponad wszystko wysoka jakość życia, którą zapewniają miejskie rozwiązania infrastrukturalne”, skomentował wyniki rankingu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Warszawa jest jedynym miastem z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które znalazło się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej zestawienia największych miast.

Warszawa osiągnęła imponujący wynik nie tylko w klasyfikacji generalnej. Poprawiła swoją pozycję w stosunku do wcześniejszych notowań i znalazła się w pierwszej dziesiątce w pięciu kategoriach. Pod względem przyjazności dla biznesu Warszawa zajmuje 2. miejsce wśród europejskich miast. Wyżej jest jedynie Londyn. W kategorii potencjał ekonomiczny stolica zajęła miejsce szóste (awans o dwa miejsca), a pod względem efektywności kosztowej – miejsce siódme (awans o dwa miejsca). Ponadto Warszawa po raz pierwszy znalazła się w pierwszej dziesiątce w dwóch innych zestawieniach: w kategorii kapitał ludzki i styl życia zadebiutowała na piątym miejscu, zaś w kategorii przyjazności dla biznesu (strategia BIZ) zajęła ósmą pozycję.

Również w pozostałych kategoriach rankingu widać silną pozycję polskich miast i regionów oraz ich rosnący potencjał. Wśród dużych miast pierwsze dwa miejsca pod względem atrakcyjności inwestycyjnej zajęły Kraków i Poznań. W kategorii miast średnich wielkim wygranym okazał się w tym roku Wrocław, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej przed dotychczasowym liderem – Zurychem oraz Wilnem. Również w kategoriach kapitał ludzki i rozwiązania przyjazne inwestycjom stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsca w swojej grupie. Inwestorzy doceniają w przypadku Wrocławia, ale także całego Dolnego Śląska, oprócz wysokich kompetencji pracowników także znakomite zaplecze naukowo-badawcze oraz bardzo dobrą infrastrukturę. Atuty te przyciągają uwagę wielkich międzynarodowych firm, w tym potentatów na rynku nowych technologii. W rankingu miast średnich pod względem atrakcyjności inwestycyjnej polskie miasta dominują w pierwszej dziesiątce: oprócz Wrocławie w zestawieniu znalazły się jeszcze Łódź -miejsce drugie, Gdańsk -piąte, a Szczecin – dziewiąte.

Regiony atrakcyjne dla biznesu

Ranking wyróżnia także polskie regiony jako lokalizacje przyszłości, które są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów w Europie. Zwłaszcza średnie regiony są w ścisłej czołówce w kategorii rozwiązań przyjaznych biznesowi – w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć takich miejsc: Dolny Śląsk (miejsce 2), Małopolska (miejsce 4), Wielkopolska (miejsce 6), Pomorze (miejsce 7) oraz województwo łódzkie.

Wyniki rankingu potwierdzają, że rozwiązania wprowadzane w specjalnych strefach ekonomicznych zwiększają znacząco atrakcyjność poszczególnych lokalizacji dla inwestorów. Regiony te mogą dzięki oferowanemu wsparciu skutecznie konkurować na rynku europejskim z innymi ośrodkami. Zestawienie pokazuje również, że Polska przestała być krajem niskich kosztów, natomiast czynniki takie jak wartość kapitału ludzkiego, a zwłaszcza wysokie kompetencje pracowników, jakość życia oraz wspomniane zachęty inwestycyjne z powodzeniem kompensują tę zmianę. Analiza zestawienia wskazuje, że nadal istnieją obszary, którym należy poświęcić większą uwagę, takie jak kategoria skomunikowania miast i regionów (connectivity). W sumie jednak zestawienie potwierdza trend rosnącego zainteresowania inwestorów Polską jako lokalizacją biznesową o dużym potencjale na przyszłość oraz wysoką ocenę oferowanych przedsiębiorcom możliwości rozwoju w porównaniu z innymi ośrodkami w Europie.

Laureaci rankingu „Europejskie miasta i regiony Przyszłości 2024” zostaną nagrodzeni 12 marca 2024 r. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM, które odbywają się w Cannes.

 

Więcej informacji: https://www.fdiintelligence.com/content/News/european-cities-and-regions-of-the-future-2024-the-winners-83483