Konferencje
Ostatnio w AHK
Presse

Sztuczna inteligencja to nowe możliwości współpracy polsko-niemieckiej

20.11.2023

Niemcy i Polska mogą zwiększyć swoje możliwości biznesowe na rynku sztucznej inteligencji poprzez bliższą współpracę. Podkreślali to eksperci z obu krajów podczas polsko-niemieckiej konferencji Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości 2023 w Norymberdze. Szczególny potencjał istnieje w dziedzinie cyfrowych rozwiązań przemysłowych, technologii medycznych i ochrony klimatu.

Cyfryzacja, sztuczna inteligencja, innowacyjne rozwiązania w technologii medycznej czy transformacja energetyczna - dla wielu polskich i niemieckich firm współpraca w tych obszarach może być krokiem w kierunku uwolnienia potencjału rozwojowego i zwiększenia konkurencyjności na rynku poprzez wykorzystanie istniejących synergii. Połączenie zasobów partnerów wzmacnia również ich pozycję podczas ekspansji na rynki zagraniczne.

Takie wnioski płyną z czwartej konferencji Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości, która odbyła się w Norymberdze 17 listopada 2023 roku. Ponad 130 uczestników z obu krajów zgodziło się, że Polska i Niemcy mogą poprawić konkurencyjność swoich firm, ale także całej Europy, poprzez ściślejszą współpracę w zakresie transformacji cyfrowej. Konferencja została zorganizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska).

"Współpraca dwustronna to nie tylko wymiana towarów i usług, ale w coraz większym stopniu wspólny rozwój technologii i innowacji" - podkreśliła prezes AHK Katarzyna Byczkowska, która jest również dyrektorem zarządzającym BASF Polska. Po wynikach ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce istnieje również możliwość, że pojawią się nowe projekty w przyszłościowych dziedzinach, takich jak zielona transformacja i cyfryzacja, dzięki wykorzystaniu wcześniej zablokowanych funduszy Unii Europejskiej. Skorzystać na tym mogą również niemieckie firmy działające na polskim rynku lub współpracujące z polskimi partnerami.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji jako kluczowy czynnik

Polska jest już preferowaną lokalizacją dla wielu niemieckich firm, zarówno pod kątem inwestycji, jak i jako partner dla własnego łańcucha dostaw, sprzedaży oraz coraz częściej w obszarze badań i rozwoju - mówi Katarzyna Byczkowska. Warto skupić się na projektach związanych ze sztuczną inteligencją, ponieważ oba kraje mają dobre warunki do rozwoju odpowiednich rozwiązań. Niemcy i Polska są silnie skoncentrowane na przemyśle, a także mają wysoki poziom wiedzy cyfrowej. Polska jest krajem w Europie Środkowo-Wschodniej z największą liczbą studentów informatyki. Istnieją już przykłady niemieckich firm opracowujących produkty i rozwiązania cyfrowe w Polsce.

Według panelu ekspertów z udziałem Niemiec i Polski, sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na zwiększenie produktywności i obniżenie kosztów w przemyśle.

Cyfryzacja procesów produkcyjnych i logistycznych jest niezbędna do optymalizacji pracy i utrzymania konkurencyjności. Zdaniem Artura Pollaka, dyrektora zarządzającego APA Group, gliwickiej firmy specjalizującej się w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, wdrażanie tych zmian w "żywym organizmie" działającego biznesu jest bardzo złożone i dość ryzykowne. Czynnik ludzki będzie jednak nadal odgrywał bardzo ważną rolę w firmach produkcyjnych i sektorze usług w przyszłości.

Pomoc w cyfryzacji produkcji przychodzi ze strony sztucznej inteligencji i tak zwanego metaverse, cyfrowego świata równoległego. Tworząc cyfrowe bliźniaki fabryk czy innych systemów, można w bezpieczny sposób testować w nich zmiany i eliminować błędy. Zwrócił na to uwagę Maciej Zieliński, dyrektor zarządzający Siemens Polska. Aby uzyskać jak najlepsze rozwiązania, konieczna jest współpraca ponad granicami. Ponadto istnieje potrzeba odpowiedniego przeszkolenia kolejnego pokolenia pracowników do wykonywanych przez nich zadań. Kształcenie zawodowe i studia techniczne muszą być zatem stale dostosowywane - dodała Anna Timiofiejczuk, profesor Politechniki Śląskiej, która przedstawiła szereg inicjatyw na rzecz kształcenia zawodów technicznych w zakresie wykorzystania i pracy ze sztuczną inteligencją.

Wzmocnienie konkurencyjności Europy

W najbliższych latach znaczenie cyfryzacji będzie kluczowe również w sektorze ochrony zdrowia. Dotyczy to takich obszarów jak diagnostyka onkologiczna - mówi Piotr Krajewski z Cancer Center Poland. W przyszłości również pacjenci będą wspierani przez sztuczną inteligencję w samodzielnym monitorowaniu swojego leczenia. Braki kadrowe i potrzeba oszczędności w służbie zdrowia są motorem napędowym innowacyjnych rozwiązań. "Polska ma świetnych informatyków i szerokie zaplecze naukowe, oferuje nowoczesne rozwiązania aplikacyjne, a Niemcy poza rozwiniętymi technologiami mają także rozbudowaną sieć" - mówi Krajewski. Polska ma najbardziej dynamiczny sektor biomedyczny i technologii medycznych w Europie, a Niemcy są drugim co do wielkości rynkiem produktów medycznych na świecie. "Dzięki połączeniu potencjału obu krajów, możliwe będzie dotarcie do szerokiego spektrum potencjalnych klientów na całym świecie" - przekonywała również moderatorka Anna Goldsworthy, Dyrektor Zarządzająca Medical Valley Bayern.

Według panelistów ścisła współpraca na poziomie akademickim i biznesowym jest konieczna w celu wzmocnienia konkurencyjności Europy. Potrzebne jest jednak uproszczenie przepisów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa danych i wykorzystaniu certyfikatów w handlu z innymi krajami.

Jasna strategia i wymiana doświadczeń w zakresie zielonej energii

Konferencja dotyczyła również dekarbonizacji, wykorzystania wodoru, odzyskiwania energii i efektywności energetycznej, które zostały omówione w osobnym panelu dyskusyjnym. W kontekście rosnącego zapotrzebowania na energię, wyzwaniem jest zharmonizowanie wymagań przemysłu z celami klimatycznymi i utrzymanie konkurencyjnej pozycji krajowych firm.

Naukowcy i przedsiębiorcy wymieniali się doświadczeniami z obu krajów i dyskutowali o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które pozwolą osiągnąć cele klimatyczne. Paneliści zgodzili się, że transformacja energetyczna wymaga nie tylko dużych inwestycji, ale także opracowania kompleksowej strategii dla tego obszaru. Wyzwaniem jest określenie, która forma energii powinna przewodzić zielonej transformacji. Pomimo dużego zainteresowania wodorem, wdrażanie tej technologii jest wciąż na wczesnym etapie.

"Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze rozwijają się niezwykle dynamicznie. Cyfryzacja, technologie medyczne, energetyka, transport, elektromobilność, technologie kosmiczne i fintech to tylko niektóre z obszarów, w których nasze kraje mogą wspólnie kształtować siłę europejskiego przemysłu" - podsumował wyniki ambasador RP Dariusz Pawłoś. Podczas konferencji powszechnie wyrażano nadzieję, że konsultacje rządowe między oboma krajami odbędą się ponownie w 2024 r., Podczas których można będzie również omówić konkretne działania na rzecz współpracy w przyszłościowych sektorach.

Partnerami konferencji byli: Ambasada RP, Komisja ds. Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią, Bawarski Urząd Kanclerski, Bawarskie Ministerstwo Gospodarki i Energii, Bayern Innovativ, DATEV, Deininger Consulting, Deloitte, E.ON edis energia, JDP Drapała & Partners, Panattoni, Rödl & Partner, Siemens oraz Trumpf Polska.