Ankieta DIHK: Going International 2025
Globalny handel przechodzi fundamentalny przełom, który ma zauważalny wpływ na niemieckie firmy. Tendencje protekcjonistyczne są wszechobecne i coraz bardziej utrudniają działalność zagraniczną. Wyższe taryfy celne, cła odwetowe, bardziej rygorystyczne wymogi certyfikacyjne i nowe regulacje wywierają presję na firmy. Większość firm zauważyła znaczny wzrost barier handlowych w swojej międzynarodowej działalności w ostatnich tygodniach i miesiącach. W rezultacie oczekiwany wzrost eksportu jest tłumiony: perspektywy biznesowe nieznacznie się poprawiają, ale nadal pozostają na ujemnym poziomie. Takie są wyniki najnowszej ankiety „Going International 2025” przeprowadzonej przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (DIHK) wśród prawie 2600 firm z siedzibą w Niemczech, które prowadzą działalność za granicą.
Główne wyniki badania można podsumować następująco:
Lekka poprawa perspektyw gospodarczych przy dużej niepewności na rynkach
Globalne perspektywy biznesowe na nadchodzący rok uległy nieznacznej poprawie w porównaniu z rokiem poprzednim. Oczekiwane ożywienie w globalnej gospodarce jest tłumione przez dużą niepewność polityki handlowej w Ameryce Północnej oraz wyzwania strukturalne, takie jak wymogi certyfikacyjne i regulacje. W świetle sygnałów dotyczących polityki handlowej z USA, oczekiwania dotyczące działalności gospodarczej w Ameryce Północnej (USA, Kanada i Meksyk) załamują się. Z kolei oczekiwania dla reszty świata poprawiają się, ale pozostają ujemne.
Wzrost barier biznesowych w handlu międzynarodowym
Niemieckie firmy napotykają coraz więcej barier handlowych w swojej międzynarodowej działalności. Poziom nowych utrudnień handlowych pozostaje bardzo wysoki. 58 procent firm odnotowało wzrost barier handlowych w swojej międzynarodowej działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Firmy są szczególnie zaniepokojone lokalnymi wymogami certyfikacyjnymi i bardziej rygorystycznymi wymogami bezpieczeństwa, które zwiększają obciążenie związane z planowaniem i kosztami handlu transgranicznego. Do tego dochodzą sankcje, szczególnie w biznesie z Rosją, nieprzejrzyste ustawodawstwo, wyższe cła i przepisy dotyczące udziału krajowych podmiotów w łańcuchach dostaw (local content).
Wyzwania dla biznesu zróżnicowane regionalnie
Wyzwania dla niemieckich firm różnią się znacznie w zależności od regionu świata. W USA już połowa firm postrzega nowe cła jako obciążenie - w porównaniu do 24 procent w poprzednim roku. W Chinach jako przeszkodę wymienia się w szczególności konieczność zapewnienia lokalnej zawartości (44 proc.). Handel w strefie euro jest również utrudniony przez różne przeszkody, zwłaszcza biurokratyczne: 55 procent firm krytykuje przepisy, które nie są dla nich przejrzyste, 52 procent zgłasza trudniejszy dostęp do zamówień publicznych, a 50 procent postrzega lokalne wymogi certyfikacyjne jako problem. Sankcje nadal mają szczególny wpływ na biznes z Rosją, gdzie 78 procent dotkniętych nimi firm odczuwa ich wpływ.
Biurokracja i niejasne przepisy głównymi barierami dla biznesu w Europie
Wewnętrzne bariery handlowe w Niemczech i Europie stają się coraz ważniejsze. 80 procent firm zgłasza krajowe wyzwania w biznesie międzynarodowym. Spośród nich 83 procent narzeka na biurokratyczne przeszkody i niepewność we wdrażaniu przepisów, takich jak ustawa o zrównoważonym łańcuchu dostaw (LkSG), wymogi dyrektywy w sprawie opakowań lub unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). 43 procent ma problemy z prowadzeniem działalności zagranicznej, na przykład z powodu długiego czasu zatwierdzania przez Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) lub skomplikowanych procedur odprawy celnej.
Trudna sytuacja niemieckich przedsiębiorstw mimo poprawy perspektyw gospodarczych
Niemieckie firmy w niewielkim stopniu korzystają obecnie z silnego wzrostu światowej gospodarki. Znajduje to odzwierciedlenie w globalnych perspektywach biznesowych. 23% firm spodziewa się pogorszenia sytuacji w biznesie zagranicznym w bieżącym roku, podczas gdy tylko 15% oczekuje poprawy. Podsumowując, firmy działające na arenie międzynarodowej nie mają pozytywnych oczekiwań biznesowych na nadchodzące dwanaście miesięcy w żadnym regionie świata, chociaż perspektywy uległy poprawie w porównaniu z rokiem poprzednim. Podczas gdy perspektywy biznesowe na bieżący rok są w dużej mierze oceniane mniej pesymistycznie niż wcześniej, obecna sytuacja biznesowa pozostaje słaba.