Przemysł 4.0
Spotkania Komisji
Ostatnio w AHK

Przemysł 4.0 i technologia 5G – jak wyzwanie zamienić w sukces

22.02.2024

Automatyzacja, digitalizacja i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to zadanie, z którym mierzy się wiele firm.

Celem jest optymalizacja procesów, redukcja kosztów produkcji i zaawansowane wykorzystanie danych, które umożliwiają zwiększenie produktywności i utrzymanie konkurencyjności firm. Procesy transformacji są jednak dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kluczowe jest praktyczne wsparcie w planowaniu i przygotowaniu efektywnego wdrożenia rozwiązań oraz pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw. Zagadnieniom tym poświęcone było otwarte spotkania Komisji ds. cyfryzacji i Przemysłu 4.0 AHK Polska pt. „Przemysł 4.0 i 5G – nowe wyzwania i możliwości”, które odbyło się 20 lutego br. w Gliwicach.

Czy automatyzacja procesów jest zawsze wskazana? Dlaczego warto w firmie  wdrożyć rozwiązania oparte o technologię 5G? W jakich obszarach digitalizacji polskie przedsiębiorstwa sobie radzą lepiej, a gdzie nadal są obszary do rozwoju? W jaki sposób zaplanować wprowadzanie zmian w kierunku Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie? Gdzie przedsiębiorcy mogą znaleźć wsparcie merytoryczne i finansowe?

O tych i podobnych zagadnieniach związanych z praktycznymi aspektami wdrażania najnowszych technologii zwiększających produktywność rozmawiali uczestnicy spotkania Komisji ds. cyfryzacji i Przemysłu 4.0 AHK Polska. Gospodarzem spotkania było Centrum Nowych Technologii (CNT) w Gliwicach, które jest jednostką badawczą w ramach Uniwersytetu Śląskiego oraz w ramach konsorcjum z innymi partnerami oferuje przedsiębiorcom merytoryczne wsparcie w planowaniu wdrożeń w zakresie automatyzacji, digitalizacji i robotyzacji. O historii i zakresie działalności Centrum w dziedzinie rozwijania rozwiązań Przemysłu 4.0 opowiedział jego dyrektor, Andrzej Soldaty. O tym, jak dynamicznie przebiega transformacja przemysłu w związku z implementacją nowych technologii może świadczyć fakt, że coraz częściej mowa jest już o Przemyśle 5.0 czy Manufacturing Level 4 jako o przyszłościowym modelu funkcjonowania przedsiębiorstw. Zaplecze badawcze i kompetencje akademickie Centrum są dużym atutem przy planowaniu i podejmowaniu transformacji przedsiębiorstw wobec tak dynamicznych zmian w tym obszarze.

Ewa Mikos-Romanowicz, przewodnicząca Komisji wskazała na podstawie ostatniego raportu Digi Index, że wprawdzie poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw rośnie, jednak nadal widoczne są bariery, które dotyczą zwłaszcza przedsiębiorstw o mniejszych zasobach. Jako główne wyzwania wymieniane są m.in. brak funduszy oraz brak wiedzy na temat możliwości wykorzystania gromadzonych danych. Podczas dyskusji panelowej o rosnącym rynku pojazdów autonomicznych i robotów mobilnych opowiadał Marek Drewniak, AIUT Sp. z o.o. Wskazywał na aspekty, które powinny być uwzględnione przy planowaniu wprowadzenia tego typu rozwiązań w firmach oraz o ograniczeniach, które należy brać pod uwagę. Wykorzystanie sieci komunikacyjnych w przedsiębiorstwach, rozwiązania oparte o technologię 5G, zagadnienia łączenia różnych systemów oraz kwestie cyberbezpieczeństwa naświetlił podczas dyskusji Radosław Łoś, APA Group.

Uczestnicy dyskusji podkreślali znaczenie precyzyjnego i wszechstronnego przygotowania procesu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0. Analiza potrzeb, dostosowanie strategii przedsiębiorstwa, plan wdrożenia oraz testy prowadzone przy pomocy tzw. cyfrowych bliźniaków powinny być prowadzone w ścisłym kontakcie z daną firmą. Niemniej ważne jest przygotowanie kadry, merytoryczne i psychologiczne, do pracy w nowym środowisku. Kluczowe jest indywidulane podejście i zdefiniowanie, jakich rozwiązań dana firma faktycznie potrzebuje – rozwiązania są szyte na miarę.

Dużym wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw regionu jest także EDIH Silesia (European Digital Innovation Hub), który oferuje praktyczne wsparcie w digitalizacji w ramach pomocy de minimis (nieodpłatne wsparcie do określonego poziomu wydatków w zdefiniowanym okresie). Jednostki takie funkcjonują także w innych regionach kraju.

Przemysław Sulich z A1Europe zaprezentował możliwe obszary wsparcia dla przedsiębiorców w obszarze digitalizacji i automatyzacji oraz zaprezentował instrumenty finansowe na przeprowadzenie tych procesów dostępne w 2024 roku.

W spotkaniu komisji uczestniczyło ponad sto osób. Dodatkową wartością dla uczestników była możliwość  zwiedzenia laboratoriów wybranych technologii Przemysłu 4.0 w Centrum Przemysłu 4.0.

Organizatorami wydarzenia byli Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej, Komisja ds. cyfryzacji i Przemysłu 4.0 AHK Polska oraz Komitet Przemysłowy American Chamber of Commerce. W roli współorganizatorów wystąpili APA Group i AIUT, oferujące rozwiązania, które pomagają firmom zaplanować proces przechodzenia na rozwiązania Przemysłu 4.0. Serdeczne podziękowanie za zaproszenie dla Dziekan Wydziału Mechanicznego i Technologicznego Politechniki Prof. Anny Timofiejczuk oraz za ciepłe przyjęcie dla Prodziekana ds. Współpracy i rozwoju PŚ Prof. Damiana Gąsiorka.

Ze strony AHK Polska spotkanie przygotowała Agnieszka Ozubko. Podziękowania za świetną współpracę przy wydarzeniu dla Mateusza Jurczyka, AmCham!