Wiadomości gospodarcze
Informacje prasowe

Polsko-niemieckie obroty handlowe na stabilnym poziomie w 2024 r.

12.02.2025

Dwustronne obroty handlowe między Polską a Niemcami osiągnęły w ubiegłym roku 171,9 mld euro, co stanowi minimalny wzrost o około 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak wynika ze wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Podobnie jak w poprzednich latach, Polska utrzymała piąte miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec, za Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Holandią i Francją. Polski eksport za zachodnią granicę wzrósł w 2024 r. o 3,5 proc. do 93,8 mld euro, podczas gdy import niemieckich towarów spadł w tym samym okresie o 3,4 proc. do 78,1 mld euro.

Wraz ze wzrostem niemieckiego eksportu towarów do Polski w 2024 r., Polska po raz pierwszy stała się czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla niemieckich towarów, wyprzedzając Chiny. Chiny sprowadziły z Niemiec towary o wartości około 90 mld euro, co oznacza spadek o 7,6 procent.

Podobnie jak w poprzednich latach, Polska jest piątym największym zagranicznym partnerem handlowym Niemiec, przed Włochami (149,2 mld euro) i za Francją (183,8 mld euro). Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, a za nimi Chiny i Holandia.

„Pomimo kolejnego roku słabnącej gospodarki w Niemczech i Europie, obroty handlowe między naszymi krajami utrzymują się na niezmiennie wysokim poziomie” - podkreśla Lars Gutheil, Dyrektor Zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). „Nieznaczny wzrost ogólnego wyniku wynika przede wszystkim z szybszego wzrostu eksportu towarów z Niemiec do Polski, który zrównoważył spadek importu. Znaczący wzrost gospodarczy w Polsce w ubiegłym roku i wynikający z niego wzrost popytu z polskiego rynku dał niemieckiej gospodarce pozytywny impuls w okresie spowolnienia gospodarczego, co było widoczne na przykład w sektorze motoryzacyjnym” - komentuje Gutheil.

Dane dostępne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału 2024 r. pokazują udział przemysłu motoryzacyjnego we wzroście eksportu do Polski. Według europejskiego urzędu statystycznego Eurostat eksport w kategorii pojazdów drogowych wzrósł o 8,4% do 9,5 mld euro.

Z drugiej strony, niemiecki import z Polski spadł o 3,4% do 78,1 mld euro. Niemniej jednak Polska pozostaje czwartym co do wielkości partnerem importowym Niemiec.

Perspektywy handlu dwustronnego w 2025 r. zależą od czynników, które nie dotyczą tylko obu gospodarek. Obecne warunki ramowe dla działalności firm są niestabilne, trudne do przewidzenia i złożone. Rozwój sytuacji gospodarczej na najważniejszych europejskich rynkach i globalna polityka handlowa, w tym ewentualne wprowadzenie ceł przez USA, mogą być szczególnie decydujące dla niemieckiej gospodarki zorientowanej na eksport.

Prognozy wzrostu dla niemieckiej gospodarki w 2025 r. pozostają umiarkowane. Niemiecka Rada Ekspertów Gospodarczych spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 0,4 procent. Wybory do Bundestagu dają jednak szansę na nowy impuls dla gospodarki, szczególnie w zakresie polityki energetycznej, wspierania inwestycji i deregulacji. Cele te znajdują się również w agendzie polityki gospodarczej w Polsce. Ogłoszony przez rząd program gospodarczy, intensyfikacja inwestycji w infrastrukturę, transformacja energetyczna oraz badania i rozwój, ma zapewnić wzrost gospodarczy na poziomie 3,9 proc. w 2025 roku. Na ten rok zapowiedziano 650 mld PLN inwestycji w kluczowych obszarach. Wdrożenie europejskich inicjatyw na rzecz wzmocnienia gospodarki, takich jak Kompas Konkurencyjności, powinno również stanowić impuls do ożywienia gospodarki w UE. Pozytywny wpływ na gospodarkę może mieć również spadek kluczowych stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, który prawdopodobnie jeszcze bardziej poluzuje swoją politykę pieniężną w 2025 roku.

„Niemcy i Polska pozostają ważnymi partnerami handlowymi, a przedsiębiorcy z obu krajów są bardzo zainteresowani współpracą w strategicznych, obiecujących sektorach, takich jak innowacje, energia i bezpieczeństwo. Fakt, że Polska znajduje się obecnie w przeciwtrendzie koniunkturalnym, oferuje wiele interesujących możliwości rozwoju biznesu dla niemieckich firm. Duży rynek krajowy w Polsce i zapowiedziane inwestycje otwierają nowe możliwości współpracy i dwustronnej wymiany handlowej” - komentuje Gutheil. „Zapowiedziane przez oba rządy działania mające na celu wspieranie gospodarki, dostosowanie polityki energetycznej i deregulację prawdopodobnie znajdą odzwierciedlenie w bardziej pozytywnych danych gospodarczych w perspektywie średnioterminowej, a tym samym przyczynią się do ponownego wzrostu wymiany handlowej między Polską a Niemcami” - mówi dyrektor zarządzający AHK.