Wiadomości gospodarcze

Polska pozostaje piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec

07.02.2024

Obroty w handlu dwustronnym między Polską a Niemcami osiągnęły w ubiegłym roku wartość 169,5 mld euro. Polska pozostaje tym samym piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec za Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Holandią i Francją.

Niemniej jednak łączny wolumen spadł o 0,9% w porównaniu do 2022 r., co wynika głównie z mniejszego niemieckiego eksportu do Polski. Spadł on o 3,8% i wyniósł 89,2 mld euro. Z kolei import z Polski wzrósł o 2,5% do 80,3 mld euro.

"Wolumen handlu odzwierciedla tym samym spowolnienie gospodarcze, które obserwowaliśmy w 2023 r., szczególnie w Niemczech", komentuje Lars Gutheil, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) w Warszawie. 

Niemniej jednak wymiana handlowa pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Dystans do zajmujących szóste miejsce Włoch uległ dalszemu zwiększeniu. "Polska zajmuje coraz ważniejszą pozycję jako zwłaszcza jako dostawca - czy to ze względu na wzrost ilości samych towarów, czy też ich wyższą wartość dodaną. Polska korzysta ponadto dzięki inwestycjom wysokiej klasy, które w coraz większym stopniu przekształcają kraj w ważny ośrodek gospodarczy Unii Europejskiej".

Do tego dochodzi stopniowa restrukturyzacja łańcuchów dostaw, mówi Gutheil. "Przenoszenie produkcji bliżej rynków końcowych, czyli nearshoring, sprawia, że Polska staje się coraz bardziej interesująca dla niemieckiego sektora MŚP. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że w przyszłości produkcja na rynek niemiecki będzie jeszcze wzrastać”.

Handel z Niemcami ma ogromne znaczenie gospodarcze dla Polski. Według wstępnych danych GUS za pierwsze dziesięć miesięcy ubiegłego roku, sprzedaż do sąsiedniego kraju stanowiła około 28% całego eksportu, a zakupy towarów z Niemiec stanowiły niemal 20% całego importu.

Perspektywy na rok 2024 odnośnie obrotów handlowych między oboma krajami są bardziej korzystne. Zgodnie z prognozą koniunkturalną Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) z Kilonii, niemiecka gospodarka zaczyna powoli wychodzić z okresu dekoniunktury. W bieżącym roku przewidywany jest wzrost gospodarczy na poziomie 0,9%, podczas gdy w 2025 r. PKB powinien wzrosnąć o 1,2%. Instytut oczekuje ożywienia w handlu międzynarodowym i zwiększonego popytu na niemieckie produkty za granicą. "Wiele polskich firm z nadzieją patrzy na rozwój sytuacji w Niemczech w 2024 roku" - mówi Gutheil. "Z drugiej strony, plany nowego polskiego rządu, na przykład w obszarach takich jak transformacja energetyczna i cyfryzacja w przedsiębiorstwach, oferują niemieckim dostawcom doskonałe możliwości biznesowe. Impulsem do tego może być wypłata funduszy unijnych, które zostały wstrzymane w ostatnich latach".