Firmy członkowskie pomagają
Wiadomości gospodarcze
Informacje prasowe

Niemieckie logistyczne centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy otwarte

22.04.2022

Nowy hub logistyczny będzie wspierał przede wszystkim organizacje pozarządowe działające na Ukrainie.

Niemieckie dostawy żywności i pomocy humanitarnej dla Ukrainy będą od teraz wysyłane również z magazynu w Dębicy na Podkarpaciu. W piątek 22 kwietnia 2022 r. Niemieckie Izby Handlowe za Granicą (AHK) we współpracy z Koordynatorem ds. pomocy żywnościowej przy Niemieckim Federalnym Ministerstwie Żywności i Rolnictwa otworzyły wspólnie utworzone centrum dostaw pomocy humanitarnej. Stąd żywność i inne niezbędne artykuły pierwszej pomocy będą w nadchodzących tygodniach regularnie wysyłane na Ukrainę. W tym celu nowy hub współpracować będzie z ponad 30 organizacjami pomocowymi w Niemczech i prawie tyloma organizacjami pozarządowymi na Ukrainie.

Ministerstwo wspiera inicjatywę AHK i planuje również dostarczać do centrum, skierowaną przede wszystkim do organizacji pozarządowych, pomoc. Pierwsza dostawa chleba i innych artykułów spożywczych została już przetransportowana do mocno dotkniętego miasta Kramatorsk we wschodniej Ukrainie.

Federalny Minister Żywności i Rolnictwa Cem Özdemir tak skomentował otwarcie magazynu: „Chciałbym podziękować gospodarce za zaangażowanie, które trwa od tygodni. Wspólnie z ukraińskim rządem uzgodniliśmy, że nasze centrum koordynacji pomocy żywnościowej będzie teraz wspierać także organizacje pozarządowe, które niosą pomoc na Ukrainę. To kolejny krok w szybkiej, efektywnej pomocy ludziom na Ukrainie. Nowy hub odciąża istniejące magazyny i otwiera dodatkowe kanały pomocy humanitarnej. Apeluję do naszych firm o dalsze wspieranie darowiznami żywności”.

W uroczystości w dniu 22.04 udział wzięli: Ambasador Republiki Federalnej Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Gross oraz burmistrz miasta Dębica Mariusz Szewczyk. „Centrum będzie miało ogromne znaczenie dla niemieckich dostaw pomocy na Ukrainę” – powiedział André Pilling, członek zarządu AHK Ukraina, który jest również głównym koordynatorem pomocy żywnościowej z ramienia niemieckiego ministerstwa i nawiązał kontakty z organizacjami partnerskimi. „Pomoc będzie trafiać do wszystkich regionów Ukrainy – w zależności od tego, gdzie potrzeby są największa.” Projekt był również intensywnie wspierany przez AHK Polska i AHK Kraje Bałtyckie. „Polska odgrywa również ważną rolę w pomocy żywnościowej z innych krajów” – mówi dr Lars Gutheil, członek zarządu AHK Polska. „Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za okazanie tak wielkiej solidarności wśród naszych członków. To wsparcie jest dowodem na to, że organizacje polskie i niemieckie stoją ramię w ramię przeciwko tej okrutnej wojnie. Specjalne podziękowania należą się firmie Delta, bez której ten hub nie mógłby powstać tak szybko.”

Magazyn udostępniła firma Delta z Dębicy, która specjalizuje się w produkcji opakowań dla sektora spożywczego. „Dla nas to oczywiste, że służymy dobrej sprawie” – mówi Michał Burakowski, Dyrektor Zarządzający firmy. Na prośbę AHK Delta spontanicznie postanowiła bezpłatnie udostępnić część swojej przestrzeni magazynowej na potrzeby pomocy humanitarnej. „Cieszymy się, że możemy w ten sposób pomagać potrzebującym na Ukrainie” – podkreśla Burakowski.

Biuro Koordynacji Pomocy Żywnościowej dla Ukrainy koordynuje oficjalne zapytania z Ukrainy z ofertami darowizn ze strony przemysłu spożywczego w Niemczech. Celem jest szybkie dostarczenie pomocy żywnościowej na Ukrainę, zgodnie z potrzebami.

W tym celu centrum koordynacyjne jest w ścisłym kontakcie z odpowiednimi władzami publicznymi na Ukrainie, weryfikuje konkretne potrzeby na miejscu i przekazuje je zainteresowanym firmom w Niemczech. Do tej pory na Ukrainę dostarczono prawie 200 ciężarówek z ponad 5700 paletami darów żywnościowych od 49 firm.