Nowy hub logistyczny będzie wspierał przede wszystkim organizacje pozarządowe działające na Ukrainie.
Niemieckie dostawy żywności i pomocy humanitarnej dla Ukrainy będą od teraz wysyłane również z magazynu w Dębicy na Podkarpaciu. W piątek 22 kwietnia 2022 r. Niemieckie Izby Handlowe za Granicą (AHK) we współpracy z Koordynatorem ds. pomocy żywnościowej przy Niemieckim Federalnym Ministerstwie Żywności i Rolnictwa otworzyły wspólnie utworzone centrum dostaw pomocy humanitarnej. Stąd żywność i inne niezbędne artykuły pierwszej pomocy będą w nadchodzących tygodniach regularnie wysyłane na Ukrainę. W tym celu nowy hub współpracować będzie z ponad 30 organizacjami pomocowymi w Niemczech i prawie tyloma organizacjami pozarządowymi na Ukrainie.
Ministerstwo wspiera inicjatywę AHK i planuje również dostarczać do centrum, skierowaną przede wszystkim do organizacji pozarządowych, pomoc. Pierwsza dostawa chleba i innych artykułów spożywczych została już przetransportowana do mocno dotkniętego miasta Kramatorsk we wschodniej Ukrainie.
Federalny Minister Żywności i Rolnictwa Cem Özdemir tak skomentował otwarcie magazynu: „Chciałbym podziękować gospodarce za zaangażowanie, które trwa od tygodni. Wspólnie z ukraińskim rządem uzgodniliśmy, że nasze centrum koordynacji pomocy żywnościowej będzie teraz wspierać także organizacje pozarządowe, które niosą pomoc na Ukrainę. To kolejny krok w szybkiej, efektywnej pomocy ludziom na Ukrainie. Nowy hub odciąża istniejące magazyny i otwiera dodatkowe kanały pomocy humanitarnej. Apeluję do naszych firm o dalsze wspieranie darowiznami żywności”.
W uroczystości w dniu 22.04 udział wzięli: Ambasador Republiki Federalnej Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Gross oraz burmistrz miasta Dębica Mariusz Szewczyk. „Centrum będzie miało ogromne znaczenie dla niemieckich dostaw pomocy na Ukrainę” – powiedział André Pilling, członek zarządu AHK Ukraina, który jest również głównym koordynatorem pomocy żywnościowej z ramienia niemieckiego ministerstwa i nawiązał kontakty z organizacjami partnerskimi. „Pomoc będzie trafiać do wszystkich regionów Ukrainy – w zależności od tego, gdzie potrzeby są największa.” Projekt był również intensywnie wspierany przez AHK Polska i AHK Kraje Bałtyckie. „Polska odgrywa również ważną rolę w pomocy żywnościowej z innych krajów” – mówi dr Lars Gutheil, członek zarządu AHK Polska. „Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za okazanie tak wielkiej solidarności wśród naszych członków. To wsparcie jest dowodem na to, że organizacje polskie i niemieckie stoją ramię w ramię przeciwko tej okrutnej wojnie. Specjalne podziękowania należą się firmie Delta, bez której ten hub nie mógłby powstać tak szybko.”
Magazyn udostępniła firma Delta z Dębicy, która specjalizuje się w produkcji opakowań dla sektora spożywczego. „Dla nas to oczywiste, że służymy dobrej sprawie” – mówi Michał Burakowski, Dyrektor Zarządzający firmy. Na prośbę AHK Delta spontanicznie postanowiła bezpłatnie udostępnić część swojej przestrzeni magazynowej na potrzeby pomocy humanitarnej. „Cieszymy się, że możemy w ten sposób pomagać potrzebującym na Ukrainie” – podkreśla Burakowski.
Biuro Koordynacji Pomocy Żywnościowej dla Ukrainy koordynuje oficjalne zapytania z Ukrainy z ofertami darowizn ze strony przemysłu spożywczego w Niemczech. Celem jest szybkie dostarczenie pomocy żywnościowej na Ukrainę, zgodnie z potrzebami.
W tym celu centrum koordynacyjne jest w ścisłym kontakcie z odpowiednimi władzami publicznymi na Ukrainie, weryfikuje konkretne potrzeby na miejscu i przekazuje je zainteresowanym firmom w Niemczech. Do tej pory na Ukrainę dostarczono prawie 200 ciężarówek z ponad 5700 paletami darów żywnościowych od 49 firm.