Ostatnio w AHK
Bildung

Networking w dziedzinie nauki - Sieć innowacji Ambasady Niemiec

12.10.2023

Wydział ds. Nauki i Badań Naukowych Ambasady Niemiec w Warszawie stworzył sieć innowacji, za pomocą której polscy absolwenci programów stypendialnych organizacji niemieckich mogą się między sobą kontaktować i wymieniać doświadczeniami. W ramach mapy innowacji Absolwenci mają również możliwość zamieszczania swoich danych kontaktowych, poszerzając tym samym siec kontaktów.
Poniżej zamieszczamy list Kierownika Wydziału ds. Nauki i Badań Naukowych Floriana Franka

Szanowni Państwo,

Wydział ds. Nauki i Badań Naukowych Ambasady Niemiec w Warszawie stworzył sieć innowacji. W ramach tej sieci kontaktują się między sobą polscy absolwenci programów stypendialnych organizacji niemieckich. Chcąc umożliwić Państwu bezpośredni dostęp do grona tych wysoce zmotywowanych ekspertek i ekspertów, przedstawiamy poniżej następującą ofertę:

Sieć innowacji/organizacje zrzeszające byłych stypendystów

Ambasada stworzyła ekskluzywny kanał LinkedIn dla badaczek i badaczy związanych z Niemcami. Przeszło 300 członków znajduje tu informacje na tematy dotyczące innowacji i współpracy między Niemcami i Polską. Chętnie wykorzystamy ten kanał do rozpowszechniania Państwa powiadomień o konkursach i imprezach mających związek z innowacjami, badaniami i nauką. Partnerami do kontaktu są w tej sprawie Joanna Jones i Tomasz Wałkuski, których adres mailowy podaję poniżej:

wiss-10(at)wars.auswaertiges-amt.de.

Mapa innowacji

Ambasada zainicjowała uruchomienie strony internetowej dla polskich badaczy mających doświadczenia (stypendia na pobyty badawcze) w Niemczech. Pod linkiem Partner in der Wissenschaft - Auswärtiges Amt (diplo.de) mogą Państwo znaleźć bezpośredni kontakt do przeszło 100 naukowczyń i naukowców z podziałem na dziedziny badawcze. Umożliwi to Państwu istotny dostęp do partnerów, z którymi można zainicjować na przykład wspólne projekty badawcze.

Konferencja byłych stypendystów na temat zrównoważonego rozwoju

Wspólnie z Ambasadami Austrii i Szwajcarii zapraszamy do Warszawy na 2. Seminarium Zrównoważonego Rozwoju dzięki Nauce – „Together for Sustainability” (https://polen.diplo.de/pl-de/02-themen/deutschland-polen/wissenschaft-forschung/-/2579846), które odbędzie się w dniu 5 grudnia 2023 roku. W ramach tego seminarium naukowczynie i naukowcy będą dyskutować ze studentami oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki o konkretnych strategiach na drodze do zrównoważonego społeczeństwa. O ile w ubiegłym roku skupiano się na kwestii zaopatrzenia energetycznego, w tym roku planowane jest seminarium poświęcone sztucznej inteligencji oraz smart cities. Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w przygotowaniu i tworzeniu grup roboczych tego seminarium. Proszę kontaktować się z nami pod adresem: wiss-10(at)wars.auswaertiges-amt.de

Konkurs Fundacji Falling Walls

W ramach corocznych konkursów Fundacji Falling Walls organizowanych w okolicy 9 listopada z okazji rocznicy upadku muru berlińskiego przyznawane są w Berlinie nagrody za innowacyjne pomysły młodych naukowczyń i naukowców. W konkursach organizowanych na szczeblu krajowym uczestnicy wyłaniani są także w Polsce. W piątek, 22 września 2023 roku wyłoniono we Wrocławiu dwie zwyciężczynie: panią dr Annę Siekierkę z Politechniki Wrocławskiej za pomysł pozyskiwania energii ze zużytych baterii oraz panią dr.Joannę Sadowską (Royal College of Surgeons of Ireland) za pomysły związane z regeneracją ludzkiej tkanki. Obydwie pojadą teraz w listopadzie jako reprezentantki Polski na finał do Berlina.

Także te pomysły uczestniczek i uczestników, które nie zostały wyróżnione nagrodami, świetnie nadają się naszym zdaniem do praktycznego zaprezentowania potencjału innowacyjnego w Polsce. Jeśli są Państwo zainteresowani, by dowiedzieć się więcej, by zaprosić uczestników na swoje imprezy lub zasponsorować udział polskich zwycięzców szczebla krajowego w światowym finale, proszę skontaktować się z nami – będzie nam bardzo miło!

Falling Walls Venture

Poza tym w ramach Falling Walls przygotowywany jest obecnie teraz także dla Polski kolejny konkurs – Falling Walls Venture, który oferuje nowy format dla start-upów również w Polsce. Osobą do kontaktu w AHK jest pani Anna Kowalczyk (AKowalczyk(at)ahk.pl).

Z wyrazami szacunku

Florian Frank

Kierownik Wydziału ds. Nauki i Badań Naukowych