Wiadomości gospodarcze
Informacje prasowe

Nadrenia Północna-Westfalia i Polska: Przedsiębiorcy o energetyce i obronności

12.02.2025

Ponad 120 przedstawicieli firm spotkało się w Düsseldorfie podczas III Polsko-Niemieckich Rozmów Przedsiębiorców, które odbyły się 11 lutego 2025 roku.

Eksperci oraz uczestnicy z Polski i Niemiec dyskutowali o wspólnych możliwościach biznesowych, zwłaszcza w obszarach magazynowania energii oraz przemysłu obronnego.

„Polska jest szybko rozwijającym się krajem. Dzięki planowanym tylko w tym roku inwestycjom w wysokości 155 miliardów euro w sektorze energetycznym, inteligentnej infrastrukturze oraz logistyce i obronności, Polska oferuje doskonałe możliwości biznesowe” - podkreślił Lars Gutheil, Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK). W szczególności firmy z Nadrenii Północnej-Westfalii, które mają duże doświadczenie w takich dziedzinach jak energetyka i bezpieczeństwo, mogą skorzystać na obecnym tempie rozwoju w Polsce.

Magazynowanie energii jako klucz do bezpieczeństwa energetycznego

Obecnie niemieckie firmy zwracają szczególną uwagę na rozwiązania dotyczące magazynowania energii. Jest to niezbędne, aby w ramach zielonej transformacji energetycznej zapewnić stabilne dostawy energii. Problem polega na tym, że podaż jest znacznie niższa od przewidywanego zapotrzebowania. Ponadto magazynowanie energii jest kosztowne, a duże ilości energii często ulegają stratom.

„Połączenie własnej produkcji z systemami magazynowania to dla średnich przedsiębiorstw sposób na zabezpieczenie się na przyszłość” – zaznaczył Nico Gerweler z firmy H2 POWERCELL GmbH / BEN-Tec z Emsdetten. Każdy procent energii, który można skutecznie przechować, stanowi korzyść dla firm.

Polscy przedsiębiorcy potwierdzili, że mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Wraz z dynamicznym wzrostem gospodarczym w Polsce gwałtownie rośnie również zapotrzebowanie na energię. Jednocześnie sieć energetyczna jest wciąż przestarzała, a miks energetyczny w dużej mierze oparty na paliwach kopalnych. Magazynowanie energii może być sposobem na stworzenie alternatywy dla rozbudowy sieci energetycznej.

Uczestnicy dyskusji panelowej wskazali, że wspólne inwestycje w infrastrukturę magazynowania energii, takie jak elektrownie szczytowo-pompowe, duże magazyny baterii czy systemy sprężonego powietrza, mogą zwiększyć stabilność sieci elektroenergetycznych w obu krajach. W obliczu globalnych wyzwań kluczowe jest, aby produkcja technologii odbywała się na terenie Unii Europejskiej.

Współpraca w przemyśle obronnym jako strategiczna szansa

Przedsiębiorcy opowiedzieli się również za ściślejszą współpracą w sektorze przemysłu obronnego. W 2025 roku Polska przeznaczy na obronność około 4,7% swojego PKB, czyli niemal 50 miliardów euro. „Może się to wydawać dużą kwotą z niemieckiej perspektywy” – zauważył prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) – „ale gospodarka rosyjska jest już w 35% uzależniona od sektora wojskowego. Dlatego większe zaangażowanie Europy jest koniecznością”.

Paneliści, wśród których znaleźli się przedstawiciele czołowych firm, takich jak Rheinmetall, Diehl Defense oraz polskiego producenta dronów WB Electronics, byli zgodni co do konieczności pogłębienia współpracy przemysłowej. „Aby osiągnąć większą efektywność w kwestiach obronnych, powinniśmy współpracować w ramach UE, skracać łańcuchy dostaw i koncentrować się na europejskim rynku zamówień” – powiedział Jarosław Czajka z WB Electronics.

Olaf von Roeder z DIEHL Defence GmbH & Co. KG zwrócił uwagę, że w kontekście nowego podejścia Stanów Zjednoczonych Europa musi sama odpowiedzieć na pytanie, jak zagwarantować swoje bezpieczeństwo. Współpraca naukowa nad nowymi technologiami również odgrywa w tym kluczową rolę.