Przedstawiciele polskich i niemieckich przedsiębiorstw spotkają się w Norymberdze w piątek, 17 listopada 2023 r., aby rozmawiać o wspólnych perspektywach biznesowych. Pod hasłem "Konkurencyjni w przyszłości? Niemcy i Polska w czasach globalnej transformacji", Konferencja Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości 2023 poświęcona będzie inteligentnym fabrykom, usługom cyfrowym, transformacji ciepłowniczej i rynkowi opieki zdrowotnej. Konferencja jest doskonałą platformą do nawiązania kontaktów z niemieckimi partnerami, podkreśla organizator, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska).
"Polska jest obecnie partnerem numerem jeden dla wielu niemieckich MŚP" - mówi Lars Gutheil, dyrektor generalny AHK Polska. Nie chodzi tylko o inwestycje, ale także o współpracę w zakresie łańcucha dostaw, sprzedaży, badań i rozwoju. "Nasz sąsiedni kraj jest już europejskim liderem w dziedzinie baterii dla sektora motoryzacyjnego, rozwiązań informatycznych dla firm oraz w wielu sektorach przemysłu". "Dlatego warto określić i wykorzystać wspólne perspektywy w obecnych niełatwych warunkach", mówi Lars Gutheil.
Ponadto prawie 6000 niemieckich spółek jest już aktywnych w Polsce i tworzy prężną sieć. "Dlatego warto dowiedzieć się o ważnych możliwościach biznesowych, takich jak te, które pojawią się teraz po wyborach w Polsce, oraz nowych impulsach rozwojowych dzięki możliwej wypłacie środków z funduszy europejskich".
Przyszłościowe obszary, takie jak transformacja energetyczna, usługi cyfrowe i dynamicznie rozwijający się rynek opieki zdrowotnej, są głównym tematem tegorocznego wydarzenia, w którym wezmą udział znakomici prelegenci. W panelu poświęconym cyfryzacji przemysłu wezmą udział prezesi firm Bosch i Siemens Polska, a także polscy eksperci, tacy jak Anna Timofiejczuk z Politechniki Śląskiej i znawca tematyki przemysłu 4.0 Artur Pollak, prezes zarządu APA Group. Ze strony niemieckiej obecne będą dwie panie prezes firm LNI 4.0 i Evosoft GmbH. Przede wszystkim będą rozmawiać o tym, jak rozwiązania cyfrowe zmienią fabryki jutra i jakie szanse i zagrożenia dla firm mogą się z nimi wiązać już dziś. Polska i Niemcy mogą się wzajemnie znakomicie uzupełniać w zakresie rozwiązań w tym zakresie.
Przedstawiciele E.ON, Heinz Glas, Instytutu Zrównoważonego Rozwoju w Norymberdze i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Polsce będą dyskutować o tym, czy ochrona klimatu i konkurencyjna lokalizacja są kompatybilne i jakie rozwiązania w tym zakresie są najbardziej zalecane.
Technologie medyczne i innowacje na rynku opieki zdrowotnej to temat panelu z udziałem czołowych ekspertów z instytucji naukowych, laboratoriów i firm z obu krajów. Nacisk zostanie położony na możliwości diagnostyki, wczesnego wykrywania i leczenia wspieranego przez sztuczną inteligencję, a także wynikające z tego możliwości biznesowe dla polskich i bawarskich firm z sektora med-tech.
Gościem honorowym konferencji będzie także Ambasador RP Dariusz Pawłoś, a wykład otwierający wygłosi Sigurd Schacht, profesor w dziedzinie sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Ansbach. Partnerzy tacy jak Bayern Innovativ, DATEV, Deloitte, Rödl und Partner oraz JDP Legal uzupełnią program licznymi warsztatami.
"Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że polskie firmy już teraz z powodzeniem przyczyniają się do realizacji najważniejszych przyszłych wyzwań stojących przed niemiecką gospodarką - takich jak transformacja energetyczna, transformacja cyfrowa i mobilność przyszłości" - mówi Lars Gutheil. Konferencja ma na celu zidentyfikowanie możliwych synergii w tych obszarach i zapewnienie praktycznego wsparcia w nawiązaniu współpracy między polskimi i niemieckimi partnerami, którzy chcieliby rozpocząć bądź rozwijać swoją działalność na rynku niemieckim lub polskim.
Konferencja odbędzie się w Izbie Przemysłowo-Handlowej Środkowej Frankonii w Norymberdze. Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Ambasady RP, Komisji ds. Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią, Bawarskiego Urzędu Kanclerskiego, Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki i Energii oraz Bayern Innovativ.
Bezpłatna rejestracja jest możliwa do 10 listopada 2023 r. na stronie internetowej AHK Polska.