Delegacje i wyjazdy studyjne
Informacje prasowe

Ministra gospodarki i firmy z Badenii-Wirtembergii z wizytą w Polsce

19.04.2024

Polska od wielu lat jest jednym z najważniejszych i najbardziej wiarygodnych partnerów handlowych Badenii-Wirtembergii.

Z łącznym obrotem handlowym wynoszącym około 19 miliardów euro w 2023 roku, Polska zaliczana jest do jednego z dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Badenii-Wirtembergii. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy z Badenii-Wirtembergii z branży handlowej, budowlanej, elektronicznej czy metalowej poszukują kontaktów biznesowych i partnerów w Polsce.

Wsparcie w tym zakresie zapewnia Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, która przygotowała z tej okazji interesujący program wizyty delegacji z Badenii-Wirtembergii.

Minister gospodarki dr Hoffmeister-Kraut omówiła dalsze obszary przyszłej współpracy gospodarczej z wysokimi rangą przedstawicielami politycznymi polskiego rządu w Warszawie i na Dolnym Śląsku. W tym celu odbyły się rozmowy w Ministerstwie Technologii i Rozwoju, Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Oprócz spotkań z polskimi politykami, AHK Polska zaplanowała dla delegacji wizytę na terenie budowy centrum dydaktycznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Inwestycja realizowana jest przez firmę Erbud. Przedstawiciele branży budowlanej byli szczególnie zainteresowani cyfrowymi bliźniakami wykorzystywanymi przez Erbud. (Wideo TUTAJ)

Jednym z najważniejszych punktów programu delegacji była giełda kooperacyjna. Została zorganizowana przez AHK Polska we Wrocławiu, gdzie przedstawiciele firm z Dolnego Śląska spotkali się z przedsiębiorcami z Badenii-Wirtembergii.

Delegacja spotkała się także z kierownikiem zakładu produkcyjnego Mercedes Benz w dolnośląskim Jaworze. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Wrocławia pod kątem zabytków i rzemiosła oraz wizyta w firmie Saule Technologies. Delegacja ze szczególnym zainteresowaniem zapoznała się z rewolucyjnym sposobem wykorzystania energii słonecznej oraz technologią produkcji ogniw perowskitowych, która ma szansę trwale zmienić rynek fotowoltaiczny.

"Szybki rozwój gospodarczy Polski w ostatnich latach oferuje również możliwości współpracy i potencjał biznesowy dla silnego pod względem eksportu sektora rzemiosła wykwalifikowanego w Badenii-Wirtembergii", mówi Rainer Reichhold, Prezydent Handwerk Baden-Württemberg. "Interesująca jest również obecna sytuacja polityczna w kraju. Z niecierpliwością czekamy na wzbogacenie dyskusji z naszymi polskimi partnerami i nowe kontakty dla naszych firm, izb i stowarzyszeń", dodaje Reichhold.

Polska wspięła się do pierwszej 10 w statystykach handlowych Badenii-Wirtembergii, a handel zagraniczny między Polską a Badenią-Wirtembergią rośnie w ponadprzeciętnym tempie od 2008 roku. W tym okresie (2008-2023) firmy z Badenii-Wirtembergii były w stanie zwiększyć swój eksport do Polski średnio o 10 procent rocznie. Import z Polski rósł w tym okresie średnio o 5,2% rocznie.