Konferencje
Wiadomości gospodarcze
Informacje prasowe

Innowacyjne technologie dla gospodarki wodno-ściekowej w Polsce i w Niemczech

28.06.2024

Możliwości współpracy w zakresie innowacyjnych technologii i procesów w obszarze gospodarki wodno-ściekowej były głównym tematem konferencji zorganizowanej przez AHK Polska przy współpracy z Federalnym Ministerstwem Gospodarki i Ochrony Klimatu.

W wydarzeniu uczestniczyli eksperci z Polski i z Niemiec, którzy przedstawili sytuację na obydwu rynkach. Niemieckie przedsiębiorstwa specjalizujące się w tym obszarze zaprezentowały swoją ofertę produktów i usług polskim partnerom zainteresowanym współpracą. Dyskutowano o kierunkach rozwoju branży i dostępnych narzędziach wspierających inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, m.in. w postaci funduszy europejskich. Konferencja odbyła się w Warszawie w dn. 11 czerwca br.

Wydarzenie stanowiło jeden z punktów szerszego projektu wspierającego nawiązywanie współpracy w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej. Adresatami projektu są firmy szeroko pojętej branży uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, jak też samorządy, zakłady komunalne, firmy budowlane, organizacje branżowe oraz inne osoby zainteresowane tym obszarem. Podmioty te mogły wziąć udział w rozmowach handlowych z niemieckimi firmami także po konferencji, w ciągu trzech kolejnych dni, kiedy to niemieckie firmy podróżowały po Polsce i rozmawiając z potencjalnymi partnerami handlowymi w ich siedzibach.

Konferencję otworzyli dr Lars Gutheil, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłwo-Handlowej oraz Friedemann Kraft reprezentujący Ambasadę Niemiec, podkreślając wagę współpracy polsko-niemieckiej w ramach branży, która wobec rosnących wyzwań środowiskowych ma znaczenie strategiczne.

W imieniu Niemieckiego Stowarzyszenia Maszyn i Urządzeń (VDMA - Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) obecną sytuację w obszarze polsko-niemieckiego handlu maszynami i urządzeniami przedstawił Peter Gebhardt. W 2023 roku do Polski sprowadzono ze wszystkich krajów maszyny i urządzenia za ponad 9,4 mld euro, co stanowiło około 10 proc. wszystkich importowanych do Polski towarów. Niemcy odpowiadały za ponad 32 proc. importowanych do Polski w 2023 roku maszyn i urządzeń (kolejne Chiny za ok. 12 proc.). Od lat wartości w zakresie wymiany handlowej w obszarze maszyn i urządzeń z roku na rok rosną (z wyjątkiem lat pandemicznych). Ważną częścią oferty niemieckiej są urządzenia i maszyny stosowane w gospodarce wodno-ściekowej. Niemiecki rynek jest w tym zakresie ukierunkowany na eksport, przedsiębiorstwa inżynieryjne są w stanie zaoferować rozwiązania zindywidualizowane, dokładnie dostosowanie do oczekiwań klienta. W Niemczech intensywnie wspierane są przez państwo badania w tym obszarze, m.in. w zakresie zrównoważonej gospodarki, zapewnienia wody pitnej dla ludzi, gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie wykorzystania wody np. w przemyśle czy ochrony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Ważnym obszarem są ponadto działania związanie z zapobieganiem suszy w związku ze zmianami klimatu.

Zaprezentowane zostały poszczególne projekty oraz innowacyjne rozwiązania, które mogą stać się obszarem przyszłej współpracy polskich i niemieckich partnerów (więcej na ten temat w broszurze VDMA „Wasser-und Abwassertechnik“, wyd. 15, 2024; wydawnictwo dostępne jest w języku niemieckim i angielskim).

Sytuację branży w Polsce nakreślił Paweł  Sikorski, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Zaprezentował obszary działalności Izby, oferowane wsparcie m.in. w postaci szkoleń, webinariów, konsultacji aktów legislacyjnych, ale także wsparcia firm dzięki organizowanym już od 30 lat targom branżowym WOD-KAN, które są największą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej. P. Sikorski wskazał na obecne potrzeby i możliwe obszary współpracy, m.in. w związku z wdrażaniem dyrektyw unijnych w zakresie gospodarki ściekowej czy dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Przedstawił także polski udział w projektach międzynarodowych w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, w tym realizowanych w ramach projektów unijnych (np. Interreg). Zaprezentowane zostało także zestawienie potrzeb inwestycyjnych w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wartość programu inwestycyjnego w tym zakresie szacuje się na 44 mld PLN. Znaczącym wsparciem w realizacji projektów mogą być środki unijne, m.in. w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

Programy i możliwości finansowania inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w ramach funduszy europejskich i krajowych przedstawił bliżej Jarosław Orliński, reprezentujący Departament Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Profesor Izabela Zimoch z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków na Politechnika Śląska przybliżyła priorytetowe obszary działań wspierające wdrażanie systemów zarządzania ryzykiem dostaw wody do konsumenta zgodnie z Dyrektywą 2020/2184.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa na temat „Woda 4.0, cyfryzacja, prąd ze ścieków – jak uczynić gospodarkę wodno-ściekową bardziej efektywną?”. Moderatorem rozmowy był Wojciech Stawiany, ekspert Polskiej Izby Ekologii, w dyskusji uczestniczyli  Andrzej Wójtowicz, Wodociągi Słupsk Sp. z o.o.,  Robert Szlosek, Siemens Polska Sp. z o.o. , profesor Marek Gromiec, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, ekspert ds. Technologii Wody Ścieków oraz Grzegorz Szafrański, Flottweg Polska Sp. z o.o.

Spotkanie było doskonałą okazją do nawiązania kontaktów handlowych i wymiany doświadczeń przedstawicieli branży w Polsce i Niemczech.


Prezentacje z konferencji do pobrania