Wiadomości gospodarcze
Ankieta koniunkturalna
Informacje prasowe

Globalne kryzysy, lokalne możliwości: niemieckie firmy za granicą odporne na kryzysy

05.12.2024

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) publikuje wyniki badania AHK World Business Outlook Jesień 2024

Niemieckie firmy mają więcej powodów do zadowolenia na rynkach międzynarodowych niż w kraju

Gospodarka światowa stoi wobec wielkich wyzwań, jednak niemieckie firmy działające na arenie międzynarodowej z ufnością patrzą w przyszłość. Potwierdza to najnowszy raport AHK World Business Outlook, który opiera się na opiniach prawie 3500 niemieckich firm prowadzących działalność na rynkach międzynarodowych.

Jak pokazuje badanie, nastroje wśród niemieckich firm w ich zagranicznych lokalizacjach są znacznie lepsze niż w Niemczech. Pomimo niepewności na globalnych rynkach, obejmującej różnorodne czynniki, począwszy od inflacji i napięć geopolitycznych, na słabym popycie kończąc, rozwój globalnej gospodarki i światowego handlu jest stabilny.

„Nasze firmy muszą szybko dostosowywać się do globalnej niepewności, aby wykorzystać pojawiające się międzynarodowe możliwości” - wyjaśnia Volker Treier, szef departamentu handlu zagranicznego w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (DIHK). „AHK World Business Outlook pokazuje, jak bardzo są one odporne i że na wielu rynkach patrzą w przyszłość z optymizmem mimo licznych wyzwań”.

Pozytywne nastroje w USA, Chiny osiągnęły najniższy poziom koniunkturalnego dołka

W Stanach Zjednoczonych oceny są nadal znacznie bardziej pozytywne niż średnia globalna, mimo że nastroje lokalnych firm nieco się pogorszyły podczas kampanii wyborczej: 38 procent firm spodziewa się poprawy lokalnej gospodarki w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. W skali globalnej oczekuje tego tylko 27 procent. 

W Stanach Zjednoczonych niemieckie firmy mają się dobrze i prawie 60 procent z nich spodziewa się poprawy wyników w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. „W Ameryce Północnej niemieckie firmy znajdują atrakcyjne warunki biznesowe, których brakuje w kraju. Daje to firmom bezpieczeństwo planowania”, mówi Treier. 

Wydaje się, że chińska gospodarka osiągnęła najniższy poziom koniunkturalnego dołka. Niemieckie firmy prowadzące tam działalność ponownie z nieco większą ufnością patrzą na perspektywy rozwoju gospodarczego w Chinach: 16 procent spodziewa się poprawy - w porównaniu do zaledwie 7 procent w poprzedniej ankiecie. Ten sam obraz wyłania się w odniesieniu do rozwoju własnej działalności: 28 procent firm optymistycznie patrzy na nadchodzący rok.

Azja i Europa: odmienne kierunki rozwoju

W Azji pojawiają się mieszane sygnały: gospodarka w Chinach nadal zmaga się ze słabym popytem i trudnymi warunkami rynkowymi. W innych częściach Azji, takich jak Indie i Azja Południowo-Wschodnia, sytuacja gospodarcza jest jednak stabilna. Oczekiwania biznesowe nieznacznie poprawiły się w porównaniu do wiosny, co również wskazuje, że niemieckie firmy coraz bardziej dywersyfikują swoją działalność w regionie. Pozwala to na zwiększenie odporności przedsiębiorstw.

Z drugiej strony obraz w Europie jest bardziej zróżnicowany. Podczas gdy oczekiwania biznesowe w UE pozostają niezmienione w porównaniu do wiosny, niektóre firmy w Europie Wschodniej i Turcji zmagają się z obecnymi napięciami geopolitycznymi i konsekwencjami gospodarczymi wojny w Ukrainie. Pomimo tych wyzwań, Europa pozostaje najważniejszym rynkiem dla wielu firm.

Globalne ryzyko nadal się utrzymuje

W czasach poważnych napięć geopolitycznych i wstrząsów strukturalnych wiele firm odczuwa niepokój. Ogranicza to również globalną gospodarkę. Pomimo pozytywnych perspektyw w niektórych regionach, ryzyko pozostaje wysokie. Największym zmartwieniem dla firm jest wciąż słaby popyt (50%), a następnie zagrożenia strukturalne, takie jak niepewność polityki gospodarczej (47%) i niedobór wykwalifikowanych pracowników (35%). W szczególności w Chinach i Europie wiele firm zmaga się ze spadającym popytem i rosnącymi kosztami, co dodatkowo zwiększa presję ekonomiczną. W Ameryce Północnej firmy niepokoi perspektywa możliwych barier handlowych i problemów z łańcuchami dostaw.

Inwestycje i zatrudnienie: Różnice regionalne

Kolejnym tematem badania jest gotowość firm do inwestowania, która w dużej mierze zależy od regionu. Plany dotyczące zatrudnienia w regionie Azji i Pacyfiku utrzymują się powyżej średniej. Liczne firmy w Ameryce Północnej, regionie MENA i Afryce Subsaharyjskiej są gotowe do rozpoczęcia nowych projektów i tworzenia miejsc pracy, sytuacja wygląda natomiast inaczej w Chinach i Europie Wschodniej. Tutaj wiele firm ogranicza działalność i planuje mniej inwestycji lub nie planuje zwiększenia zatrudnienia. 

Wniosek: firmy odporne na kryzys, ale czujne

„Pomimo trwających globalnych zawirowań, niemieckie firmy okazują się odporne na wielu rynkach”, podsumował szef handlu zagranicznego DIHK Treier. „Zwłaszcza w Ameryce Północnej, niektórych częściach Afryki i Azji znajdują warunki lokalizacyjne, które pomagają im zapewnić konkurencyjność. Wyzwania są duże, ale w wielu miejscach pojawiają się również ogromne możliwości”.

 

Pełne wyniki ankiety można pobrać tutaj:

AHK World Business Outlook Herbst 2024 (PDF, 1 MB)

 

Źródło: DIHK