Konferencje
Debaty gospodarcze
Informacje prasowe

Dekarbonizacja a konkurencyjność europejskiej gospodarki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

09.09.2024

Dekarbonizacja i osiągnięcie neutralności klimatycznej stanowi wyzwanie dla przemysłu europejskiego, zwłaszcza dla sektorów energochłonnych. O szansach i zagrożeniach związanych z tym procesem, a także możliwych obszarach współpracy polsko-niemieckiej dyskutowano w pawilonie niemieckim German Lounge podczas zakończonego właśnie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„Krok w przyszłość - nowe impulsy dla współpracy polsko-niemieckiej” było hasłem przewodnim tegorocznej obecności Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK Polska) i partnerów Pawilonu Niemieckiego German Lounge na Forum.

UE dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. - gospodarki o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. Cel ten leży u podstaw Europejskiego Zielonego Ładu i jest prawnie wiążący dzięki Europejskiemu prawu o klimacie. Zwolennicy postrzegają kontynent europejski jako wzór do naśladowania dla innych i uważają, że może się on stać czołowym graczem eko-technologicznym. Jednocześnie jednak rosną obawy o utratę sektorów przemysłowych i wykwalifikowanych miejsc pracy.

Dyskusja panelowa: Dekarbonizacja przemysłu. Kręta droga do net zero?

Diagnoza stanu dekarbonizacji przemysłu w Polsce i Niemczech i odpowiedź na pytanie, czy realne jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w założonym czasie, a także kwestia wpływu Zielonego Ładu na konkurencyjność europejskiego przemysłu były przedmiotem dyskusji panelowej w pawilonie niemieckim, w której udział wzięli Oliver Burrak, Chief Representative Poland, Agencja Handlu i Inwestycji kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, Katarzyna Byczkowska, Prezes Zarządu BASF Polska, Piotr Ferszka, Prezes Zarządu SAP Polska, Jarosław Kamiński, adwokat, partner, Rödl & Partner, Wojciech Kowalewski, Członek Zarządu Siemens Energy Polska oraz Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Związku Banków Polskich. Dyskusję moderowała Aleksandra Stanek-Kowalczyk, EY.

Od czasu wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu świat zasadniczo się zmienił, na co wpływ miała pandemia Covid 19 oraz trwająca nadal wojna na Ukrainie, podkreśliła otwierając dyskusję Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska i prezydentka Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Zaznaczyła jednak, że mimo to zasadność Zielonego Ładu nie jest kwestionowana, ponieważ zmiany w działalności przedsiębiorstw zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej są nieuniknione. Uczestnicy zgodnie wskazywali, że w obecnej sytuacji są one koniecznością. Dziś nie zastanawiamy się czy, tylko kiedy Europa stanie się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu, podkreślano. Mimo, że wdrażanie Zielonego Ładu pociąga za sobą koszty, należy jednak realizować ten plan i traktować podejmowane w jego ramach działania jako inwestycję w przyszłość. Zaniechanie zmian sprawiłoby bowiem, że Europa w dalszej perspektywie straciłaby konkurencyjność.

„Musimy stworzyć odpowiednią infrastrukturę i dostarczyć zieloną energię dla firm, inaczej od nas odejdą”, podkreślił Oliver Burrak, przedstawiciel na Polskę Agencji Handlu i Inwestycji Nadrenii Północnej-Westfalii. Zielony przemysł oparty na zielonej energii to jednak dopiero wizja przyszłości. Obecnie nadal niewystarczająca jest podaż zielonej energii, w związku z czym część przedsiębiorstw stara się zapewnić własne źródła energii. Wojciech Kowalewski, Członek Zarządu Siemens Energy Polska, zaznaczył, że optymalne byłoby obecnie stosowanie rozwiązań hybrydowych.   

Uczestnicy dyskusji podkreślali też, że osiągnięcie neutralności emisyjnej wymaga kompleksowego podejścia, w tym wprowadzenia odpowiednich regulacji oraz określenia strategii. Innowacje w dziedzinie energii odnawialnej, technologii wodorowych oraz efektywnego zarządzania energią będą niezbędne, aby przemysł mógł zmniejszać emisje, nie tracąc wydajności. Obecnie wiele technologii jest już zaawansowanych, inne są nadal rozwijane, na przykład w obszarze wykorzystania wodoru. Pewną barierą jest jednak nadal niewystarczająca podaż wodoru, co utrudnia obecnie jego zastosowanie jako źródła energii na szersza skalę.

Emisje gazów cieplarnianych są powiązane z szeregiem czynników, takich jak branża, wielkość firmy, lokalizacja działalności. Konieczny jest w związku z tym także odpowiedni dobór działań mających na celu ich redukcję. Dla optymalizacji środków pozwalających zmniejszać emisje powstaje wiele rozwiązań technologicznych, m.in. wspierających firmy w liczeniu śladu węglowego. W takcie panelu rozmówcy Aleksandry Stanek-Kowalczyk zastanawiali się, czy zatem rozwiązania uniwersalne (typu „one fits all”) w tym zakresie mają sens i można im zaufać. W trakcie dyskusji poruszone zostały także kwestie finansowania transformacji oraz tzw. finansowania zielonego lub zrównoważonego.

Na zakończenie dyskusji jej uczestnicy próbowali prognozować, jak będzie wyglądał przemysł w 2040 roku. Wszyscy paneliści byli zgodni,  że priorytetem jest utrzymanie przemysłu oraz zadbanie, aby mógł się nadal rozwijać w Europie, a także aby pozostał konkurencyjny. Uznali też, że osiągnięcie zerowych emisji jest możliwe, jednak być może należy bardziej elastycznie patrzeć na ramy czasowe założone przez Unię Europejską. Jak zauważył Piotr Ferszka, Prezes Zarządu SAP Polska, „wizja bez wykonania pozostaje jedynie halucynacją” („Vision without Execution is  just Hallucination“).  „Wizję już mamy, ale żeby nie pozostała halucynacją, potrzebujemy regulacji, technologii i wdrożenia”, podkreślił Ferszka. Regulacje już częściowo zostały stworzone, następne są opracowywane, dysponujemy także technologiami, potrzebne jest obecnie podjęcie odpowiednich kroków, aby możliwe było efektywne wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Na drodze do celu gospodarkę czeka jednak według uczestników dyskusji jeszcze wiele wyzwań.

Forum Ekonomiczne to największa platforma spotkań w Europie Środkowo-Wschodniej, na której dyskutuje się nie tylko o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, aktualnych wyzwaniach i zarządzaniu kryzysami, ale także prezentuje konkretne rozwiązania i innowacyjne pomysły. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło ponad 5000 uczestników. Forum jest szczególnym miejscem spotkań decydentów politycznych, gospodarczych i społecznych.