Ostatnio w AHK

Bioseco S.A. laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej 2023

19.10.2023

Bioseco S.A. - technologiczna spółka B+R, specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnych urządzeń do automatycznego wykrywania ptaków w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych - wygrywa w Warszawie czwartą edycję Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej.

Firma zwyciężyła wśród pięciu finalistów reprezentujących nowe technologie i innowacje. W tym roku w konkursie udział wzięło 31 firm. Tak znacząca reprezentacja oraz duża różnorodność zgłoszeń cieszy, zważywszy na obecne wyzwania rozwojowe stojące przed europejską gospodarką. 

Laureatem tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Gospodarczej została firma Bioseco S.A.. Firma swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju, harmonijnie łączącymi rozwój energetyki wiatrowej z ochroną bioróżnorodności, przekonała do siebie jury i publiczność, którzy wyłonili w głosowaniu zwycięzcę podczas gali w dniu 17 października b.r.

Bioseco S.A. to technologiczna spółka B+R, która projektuje, rozwija i produkuje rozwiązania, od wstępnej koncepcji, po gotowy do wdrożenia, walidowany naukowo i testowany w warunkach rzeczywistych produkt. Specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych urządzeń do automatycznego wykrywania ptaków w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych.

Wymagania UE oraz sytuacja geopolityczna przyspieszyły zieloną transformację. Energetyka wiatrowa rozwija się bardzo dynamicznie, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, gdzie ma największy udział wśród OZE. Wiele kontrowersji, związanych z obecnością gatunków chronionych na terenach farm wiatrowych bądź terenach przeznaczonych na ich budowę, skutkuje czasowymi wyłączeniami ze względu na ochronę ptaków. Urządzenia oferowane przez Bioseco umożliwiają stosowanie aktywnej ochrony w czasie rzeczywistym i minimalizują w ten sposób straty w produkcji energii z wiatru. Potrafią wykryć ptaki z dużej odległości, co pozwala ograniczyć do minimum liczbę aktywacji systemów odstraszania (wizualnych i dźwiękowych) oraz zatrzymań turbin, zapewniając wysoki poziom ochrony ptaków. Wykorzystuje IoT, uczenie maszynowe oraz koncepcję obliczeń rozproszonych. Rezultaty testów i badań zostały opublikowane w renomowanych czasopismach m.in Sensors MDPI. Bioseco współpracuje z ośrodkami badawczymi - testy BPS zostały przeprowadzone w ramach niemieckiego projektu NatForWinsent, walidującego innowacyjne technologie zapobiegania kolizjom ptaków i nietoperzy. Innowacyjność oparta o B+R, elastyczność i otwartość na potrzeby zmieniającej się gospodarki zostały docenione przez jurorów i publiczność, którzy podkreślali, że dzięki stosowanym rozwiązaniom Bioseco, bioróżnorodność oraz energetyka wiatrowa mogą harmonijnie się rozwijać.

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Gospodarczą ma na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności osiągnięć polskich i niemieckich firm na rynkach obu krajów. Finalistami są firmy, które w szczególny sposób wyróżniły się innowacyjnością w kontekście polsko-niemieckiej gospodarki, odniosły spektakularny sukces biznesowy lub dały ważny impuls do działania regionowi, w którym są aktywne. 

„Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Gospodarczą na stałe wpisał się w kalendarz naszej organizacji, a Nagroda stała się prestiżowym, wysoko cenionym wyróżnieniem” – powiedziała Katarzyna Byczkowska, nowo wybrana prezes AHK Polska, zwracając się do finalistów. Podkreśliła też, że obszar innowacji jest i będzie w przyszłości w centrum uwagi Izby, zwłaszcza zaś takie dziedziny jak transformacja energetyczna, cyfryzacja, nowa mobilność i zdrowie – znajdują one także odzwierciedlenie w profilu działalności firm, które co roku ubiegają się o tę nagrodę. „Wszystkie zgłoszenia pokazują, jak znakomite projekty są realizowane we współpracy między naszymi dwoma krajami. Propozycje pochodziły z wielu dziedzin: od usług logistycznych do projektów kosmicznych, od usług z obszaru IT, przez produkty związane z odnawialnymi źródłami energii, aż po rozwiązania przemysłowe. Od startupów po duże korporacje” – zaznaczyła Katarzyna Byczkowska.

Zwycięzca pokonał w finale cztery firmy: GEA Tuchenhagen Polska Sp. z o.o., Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Mod21 Sp. z o.o. oraz Scanway S.A. W ramach nagrody  Bioseco S.A. otrzymuje roczne bezpłatne członkostwo w AHK Polska, wsparcie marketingowe działu PR & Marketing Izby oraz usługę doradztwa rynkowego firmy A1 Europe o wartości 12 000 PLN.

"Gratulujemy zwycięzcy, wszystkim finalistom i oczywiście dziękujemy wszystkim pozostałym firmom, które zgłosiły się do konkursu" - powiedział dr Lars Gutheil, Dyrektor Generalny AHK Polska.