Ostatnio w AHK

Bawaria zacieśnia współpracę z Polską w dziedzinie technologii medycznych

24.05.2023

Nowoutworzone przedstawicielstwo ds. współpracy bawarsko-polskiej w dziedzinie technologii medycznych będzie wspierało kooperację podmiotów z obu krajów działających w tym obszarze.

Celem jest zintensyfikowanie bawarsko-polskiej współpracy w dziedzinie nauki, wzmocnienie transgranicznej współpracy pomiędzy uniwersytetami i instytucjami badawczymi oraz wspieranie kooperacji na poziomie przedsiębiorstw.

Bawarska Kancelaria Stanu (Bayerische Staatskanzlei) utworzyła w lutym br. z inicjatywy bawarskiej minister ds. Europy Melanie Huml przedstawicielstwo, którego celem jest kojarzenie bawarskich i polskich podmiotów w dziedzinie technologii medycznych. Inicjatywa ma na celu intensyfikację współpracy w zakresie nauki i badań. Kierownikiem przedstawicielstwa została Aleksandra Pilch. Biuro placówki mieści się w siedzibie Biura Regionalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Wrocławiu. Pilch ma pomóc nawiązywać kontakty między uczelniami i instytucjami badawczymi z Bawarii i Polski oraz pomagać instytucjom i firmom w znalezieniu partnerów do współpracy w obu krajach.

Bawarska minister ds. europejskich i deputowana do Landtagu Bawarii Melanie Huml, widzi duży potencjał w bawarskim środowisku naukowym i gospodarczym w obszarze technologii medycznych: "Bawarska technologia medyczna cieszy się zainteresowaniem na całym świecie: ponad trzy procent wszystkich produktów z zakresu technologii medycznych produkowanych jest w Bawarii. Przedstawicielstwo ds. współpracy bawarsko-polskiej w dziedzinie technologii medycznych otwiera nowe możliwości współpracy transgranicznej z korzyścią dla obu stron. W ten sposób chcemy rozszerzyć naszą wspólną pozycję i wzmocnić technologię medyczną jako jedną z kluczowych branż przyszłości."

Z ponad 500 firmami z branży technologii medycznych i obrotami wysokości około dziesięciu miliardów euro, Bawaria odgrywa wiodącą rolę w tej dziedzinie w Niemczech i Europie. "Szeroko pojęty obszar ochrony zdrowia jest ogromnie ważnym sektorem gospodarki w Bawarii. Przy średnim wzroście wartości dodanej brutto w latach 2009-2018 na poziomie 5,9 procent jest on znaczącym motorem gospodarczym naszego kraju związkowego" - podkreśliła minister Huml. Bawaria jest liderem w dziedzinie badań i kształcenia dzięki szpitalom uniwersyteckim w Würzburgu, Erlangen, Regensburgu, Augsburgu, Szpitalowi Uniwersyteckiemu im. Ludwiga Maximiliana w Monachium oraz Klinikum rechts der Isar Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Wraz z innymi klastrami technologii medycznych, takimi jak Medical Valley i Forum MedTech Pharma, tworzą one podstawę dla najnowocześniejszych badań w zakresie medycyny, technologii medycznych i farmakologii oraz medycyny high-tech.

Pogłębienie i intensyfikacja kooperacji w obszarze technologii medycznych wynika z oceny znaczenia ekonomicznego i społecznego sektora ochrony zdrowia, a także możliwości optymalnego wykorzystania potencjału Bawarii i Polski w tej dziedzinie. „Jako reprezentant Bawarii w Polsce cieszę się, że ten projekt został powołany do życia i stwarza szansę na współpracę na wielu płaszczyznach, nie tylko w sektorze B2B, ale także ośrodków badawczych i innych interesariuszy ” podkreśla Lars Gutheil, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej, a zarazem przedstawiciel kraju związkowego Bawarii w Polsce.

Polska jest największym rynkiem urządzeń medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, który obecnie szacowany jest na 10 mld euro, z prognozowanym wzrostem do 12,5 mld euro w 2024 r. Branża technologii medycznych obejmuje szeroki obszar, w którym przenikają się kompetencje cyfrowe, informatyczne i medyczne. Atutem Polski jest fakt, iż w tych dziedzinach  posiada wysoko wykwalifikowanych naukowców i pracowników, a polskie nauki medyczne stoją na bardzo wysokim, światowym poziomie. O potencjale innowacyjnym sektora w Polsce może świadczyć dynamicznie rosnąca liczba start-up’ów działających w tym obszarze, które z powodzeniem prowadzą prace zwłaszcza nad rozwiązaniami opartymi na zastosowaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, ale także w sektorze urządzeń medycznych i telemedycyny. Według raportu „Top disruptors in Healthcare 2022” Polska jest jednym z liderów regionu Europy Środkowej w obszarze innowacji medycznych. Wybór Wrocławia jako lokalizacji przedstawicielstwa nie jest przypadkowy. Obszar nazywany bywa „polską Doliną Krzemową”. Miasto wraz z aglomeracją stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie i na świecie w dziedzinie rozwoju innowacyjnych technologii. Raport „The next generation of tech ecosystems” firmy Dealroom analizującej rynek start-upów oraz branżę nowych technologii wymienia Wrocław na drugim miejscu w Europie i ósmym w świecie jako najbardziej perspektywiczne środowisko dla rozwoju nowych technologii. Unikalne połączenie potencjału naukowego, firm informatycznych, centrów usługowych i możliwości produkcyjnych sprawia, że zainteresowanie inwestorów zagranicznych tą lokalizacją systematycznie rośnie.