Konferencja Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości

Warsztat 1A: „E-Faktury ante portas”. Perspektywy dla gospodarki w Niemczech, Polsce i Europie?

DATEV i Rödl & Partner

Język: niemiecki

Wprowadzenie ustrukturyzowanych e-faktur jako kolejny środek cyfryzacji polskiego systemu podatkowego. Podczas prezentacji omówimy podstawowe założenia koncepcji i funkcjonowania Ogólnopolskiego Systemu e-Faktur (KSeF), sposób wystawiania faktur sprzedażowych oraz elementy, jakie muszą zawierać faktury i faktury korygujące. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę podczas wdrożenia i jak skutecznie przygotować się do zmiany w wystawianiu faktur sprzedażowych w Polsce.  Wprowadzenie krajowego systemu e-faktur zmieni również procesy księgowe w firmach, zwłaszcza w odniesieniu do otrzymywania faktur sprzedaży.

  • Katarzyna Judkowiak, absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, polski doradca podatkowy, partner w Rödl & Partner, odpowiedzialna za doradztwo podatkowe w Rödl & Partner Polska, autorka i współautorka licznych publikacji o tematyce podatkowej w książkach i prasie, w tym komentarza do polskiej ustawy o VAT. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz polskich i zagranicznych klientów w zakresie podatku VAT, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Prowadzi projekty z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego, w tym strategie podatkowe uwzględniające inwestycje zgodnie z jurysdykcjami różnych krajów. Uczestniczy w przeglądach podatkowych, due diligence podatkowym, projektach M&A w kwestiach podatkowych oraz transakcjach w obrocie nieruchomościami. Reprezentuje klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi, sądami administracyjnymi i ETS. Posiada bogate doświadczenie w zakresie tax compliance. W rankingu dziennika "Rzeczpospolita" otrzymała tytuł najlepszego doradcy podatkowego w dziedzinie "Compliance" w 2021 roku oraz tytuł rekomendowanego doradcy podatkowego w kategorii "Compliance" w 2022 i 2023 roku. W latach 2023 i 2024 otrzymała wyróżnienie Highly Regarded Practitioner oraz Women in Tax Leader w kategorii General Corporate Tax w rankingu ITR World Tax. Doradza w języku polskim, niemieckim, angielskim i hiszpańskim.
  • Richard Luthardt od 2021 roku jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Faktur Elektronicznych (VeR), stowarzyszenia ekspertów niemieckiej branży e-fakturowania. Ten szanowany ekspert w dziedzinie e-fakturowania ma bogate doświadczenie w zakresie cyfryzacji i transformacji przedsiębiorstw oraz wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu w DATEV eG. Zbudował między innymi dział DATEV SmartTransfer. Richard Luthardt jest również członkiem sieci TRAFFIQX®.

Warsztat 1B: International Scouting – TRENDy Polska - Wykorzystanie trendów do wdrażania innowacji

Bayern Innovativ

Język: niemiecki, angielski

Opierając się na niedawno zakończonym badaniu trendów w Polsce z perspektywy Bawarii jako kraju innowacji, chcemy wspólnie opracować pierwsze konkretne pomysły na innowacyjne projekty współpracy między bawarskimi i polskimi firmami podczas warsztatów

 

  • Anja Birke ukończyła studia licencjackie z ekonomii na Uniwersytecie Friedricha-Alexandra w Erlangen-Norymberdze oraz studia magisterskie z zarządzania. W obu programach studiów koncentrowała się na zarządzaniu innowacjami i zrównoważonym rozwojem. Podczas praktyk w Dräxlmaier Group i PUMA SE mogła zastosować zdobytą wiedzę w praktyce i zdobyć dalsze doświadczenie. Od lipca 2020 r. pracuje jako kierownik projektu w zakresie zarządzania technologią i innowacjami, a także zarządza projektem "Bayern Innovativ Klimaneutral".
  • Nico Goller studiował europeistykę z naciskiem na ekonomię i nauki społeczne na Uniwersytecie w Bambergu, Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz i Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zdobył praktyczne doświadczenie w różnych dziedzinach: W New Business Development i Marketingu w REHAU AG, w Rozwoju Gospodarczym i Zarządzaniu Regionalnym w Biurze Rozwoju Gospodarczego Miasta Bayreuth, w Międzynarodowym Rozwoju Biznesu i Sprawach UE w Biurze UE Fraunhofer-Gesellschaft, jak również w Przedstawicielstwie Bawarii przy UE w Brukseli.

Warsztat 2: Polska Strefa Inwestycji - jak niemieccy inwestorzy mogą zyskać działając w PSI

Deloitte

Język: niemiecki

Dzięki działalności w Polskiej Strefie Inwestycji przedsiębiorca może uzyskać ulgę podatkową polegającą na zwolnieniu z płacenia podatku dochodowego. Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat Polskiej Strefy Inwestycji – na czym polega wsparcie przedsiębiorców w ramach PSI oraz jakim przedsiębiorcom udzielane jest wsparcie w formie pomocy publicznej. Pozyskają również informacje na temat decyzji o wsparciu – czym jest i w jaki sposób inwestycja musi być zrealizowana, aby wsparcie przysługiwało. W dalszej części uczestnicy dowiedzą się, jaka może być maksymalna wysokość wsparcia, a także jakie warunki przedsiębiorca powinien spełnić, aby ją otrzymać. W tym punkcie omówione zostaną kryteria ilościowe i jakościowe, czyli obowiązki które powinni spełnić przedsiębiorcy działający w Polskiej Strefie Inwestycji.

Jednym z etapów warsztatu jest również czas poświęcony na tzw. Q&A, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości, jakie mogą się pojawić po stronie Uczestników.

 

Michał Gosek posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie stosowania polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem klientów niemieckojęzycznych. Specjalizuje się w tematyce zwolnień i ulg podatkowych oferowanych m.in. w ramach SSE i PSI, a także kwestiach związanych z cenami transferowymi. Ukończył studia na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Podyplomowe Studia Kształcenia Tłumaczy Języka Niemieckiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor i współautor licznych publikacji o tematyce podatkowej oraz referent szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

Warsztat 3: Czy wirtualne fabryki to bliska przyszłość? Metawers nachodzi

Siemens

Język: angielski

Uczestnicy zastanowią się, czy koncepcja przemysłowego metaverse i technologie  cyfrowej transformacji - jak przemysłowy internet rzeczy (IioT), cyfrowy bliźniak,  immersyjne projektowanie inżynierskie, rozszerzona i  wirtualna rzeczywistość (AR/VR) zmienią oblicze przemysłu i pozwolą zwiększyć  konkurencyjność oraz wydajność firm. Jakie inne korzyści  może przynieść zastosowanie nowych technologii metavers i czy już teraz warto się do tego przygotować? Czy opłaca się, a może  jak szybko należy  połączyć dwa światy - OT i IT  i czy jest to gwarancją wzrostu efektywności, redukcji kosztów i sprzyja powstawaniu nowych innowacyjnych produktów i modeli biznesowych.

Uczestnicy z Polski i Niemiec będą rozmawiać o wyzwaniach stojących przed przemysłem, o tym, jak zmieniają się branże. Interesujące będzie porównanie, jakie rozwiązania technologiczne wdrażają  firmy w Polsce  i w Niemczech? Jak przemysł radzi sobie z wyzwaniami? Na ile spodziewane korzyści motywują do wdrażania nowych technologii I rekompensują poniesione nakłady?

  • Ewa Mikos Romanowicz - Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Siemens Sp. z o.o absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz uniwersytetu Freie Universitaet w Berlinie; ukończyła podyplomowe studia europejskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Rozpoczęła pracę w Siemens Sp. z o.o. w dziale Rozwoju Strategii. Uczestniczyła w około rocznym międzynarodowym projekcie strategicznym realizowanym w centrali koncernu w Monachium. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. Rozwoju Biznesu . Jest odpowiedzialna za budowanie relacji oraz aktywną współpracę z samorządami oraz uczelniami wyższymi. Reprezentuje firmę Siemens Sp. z o.o. w organizacjach oraz gremiach branżowych: w Konfederacji Lewiatan, Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo Handlowej -wiceprzewodnicząca Komisji ds. Innowacyjności. Była także zaangażowana w prace platformy na rzecz Przemysłu 4.0 w ramach inicjatywy Ministerstwa Rozwoju; uczestniczy w pracach Rady Programowej projektu Akademia managera Innowacji przygotowywanego przez PARP. Jej zawodowe zainteresowania wiążą się z tematyką europejską głównie w aspekcie kształtowania polityki regionalnej, ,jej wpływu na rozwój gospodarczy. Angażuje się aktywnie w promowanie nowoczesnego kształcenia w kierunkach technicznych oraz w działania pro innowacyjne, w tym między innymi związane ze start-up- ami.
  • Cybersecurity Officer (CSO) at Siemens in Poland, also serving as the Product and Solution Security Officer (PSSO) responsible for the Central and Eastern Europe region. Expert in the realms of standards, organizations, processes, systems, and products: certifications CISSP, manager (CISM), project manager (PMP), and auditor. He is a graduate of the Electronics Department at Wroclaw University of Science and Technology in the field of Electronic and Computer Control Systems.
  • Katrin Kunz -Vice President Siemens Industrial Wireless Communication and Accessories. Academical background diploma in computer science. More than 18 years experience in IT and OT (factory and process automation area).

Warsztat 4: Bezpieczeństwo prawne w polsko-niemieckim obrocie gospodarczym

JDP Law

Język: niemiecki

  • Kim jest mój kontrahent i jak mogę sprawdzić jego wiarygodność?
  • Jaki rodzaj umowy jest dla mnie odpowiedni? Różne formy współpracy
  • Jakie są możliwości wycofania się z umowy?
  • Jak najlepiej chronić swoje interesy i prawa własności intelektualnej?
  • Jak założyć lub kupić spółkę? Formy prawne i możliwości udanego wejścia na rynek
  • Kiedy muszę płacić podatek w Polsce?

Ze względu na bliskość geograficzną i kulturową, Polska jest numerem jeden wśród miejsc docelowych nearshoringu dla niemieckich firm. Pomimo wielu podobieństw z sąsiadem, istnieją jednak pewne różnice, o których niemieckie firmy powinny pamiętać, aby płynnie wejść na rynek w Polsce. Warsztaty zapewnią uczestnikom przegląd najważniejszych podstaw działalności przedsiębiorczej w Polsce na praktycznych przykładach.

Marcin Chomiuk kieruje Zespołem Transakcyjnym (Corporate/ M&A) i Doradztwa Kontraktowego. Ekspert w zakresie prawa spółek, transakcji M&A oraz doradztwa kontraktowego. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz wiodących przedsiębiorców z branży automotive, produkcyjnej oraz nowoczesnych technologii. W dotychczasowej karierze prowadził transakcje M&A zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających. Doradzał przy formowaniu złożonych przedsięwzięć Joint Venture. Prowadzone przez niego transakcje miały charakter transgraniczny i realizowane były w kooperacji z międzynarodowymi kancelariami. Prowadzi doradztwo strategiczne i kontraktowe dla przedsiębiorców działających w branżach nowoczesnych technologii oraz przy wdrażaniu Industry 4.0. Marcin doradza zagranicznym przedsiębiorcom przy wejściu na polski rynek, zarówno w drodze acqusition albo joint venture jak i utworzenia własnej struktury w Polsce, w tym przy budowie zakładu produkcyjnego bądź tworzeniu sieci usług. W ramach specjalizacji z zakresu prawa spółek i transakcji M&A doradza strategicznie w zakresie sporów korporacyjnych i post-M&A, łącząc praktykę korporacyjną z wiedzą naukową. Współautor komentarza do Kodeksu spółek handlowych w wydawnictwie C.H.Beck oraz członek Kolegium Redakcyjnego Monitora Prawa Handlowego. Posiada wykształcenie prawnicze i ekonomiczne, zdobyte w Polsce i za granicą.