Warsztat 1A: „E-Faktury ante portas”. Perspektywy dla gospodarki w Niemczech, Polsce i Europie?
DATEV i Rödl & Partner
Język: niemiecki
Wprowadzenie ustrukturyzowanych e-faktur jako kolejny środek cyfryzacji polskiego systemu podatkowego. Podczas prezentacji omówimy podstawowe założenia koncepcji i funkcjonowania Ogólnopolskiego Systemu e-Faktur (KSeF), sposób wystawiania faktur sprzedażowych oraz elementy, jakie muszą zawierać faktury i faktury korygujące. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę podczas wdrożenia i jak skutecznie przygotować się do zmiany w wystawianiu faktur sprzedażowych w Polsce. Wprowadzenie krajowego systemu e-faktur zmieni również procesy księgowe w firmach, zwłaszcza w odniesieniu do otrzymywania faktur sprzedaży.
Warsztat 1B: International Scouting – TRENDy Polska - Wykorzystanie trendów do wdrażania innowacji
Bayern Innovativ
Język: niemiecki, angielski
Opierając się na niedawno zakończonym badaniu trendów w Polsce z perspektywy Bawarii jako kraju innowacji, chcemy wspólnie opracować pierwsze konkretne pomysły na innowacyjne projekty współpracy między bawarskimi i polskimi firmami podczas warsztatów
Warsztat 2: Polska Strefa Inwestycji - jak niemieccy inwestorzy mogą zyskać działając w PSI
Deloitte
Język: niemiecki
Dzięki działalności w Polskiej Strefie Inwestycji przedsiębiorca może uzyskać ulgę podatkową polegającą na zwolnieniu z płacenia podatku dochodowego. Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat Polskiej Strefy Inwestycji – na czym polega wsparcie przedsiębiorców w ramach PSI oraz jakim przedsiębiorcom udzielane jest wsparcie w formie pomocy publicznej. Pozyskają również informacje na temat decyzji o wsparciu – czym jest i w jaki sposób inwestycja musi być zrealizowana, aby wsparcie przysługiwało. W dalszej części uczestnicy dowiedzą się, jaka może być maksymalna wysokość wsparcia, a także jakie warunki przedsiębiorca powinien spełnić, aby ją otrzymać. W tym punkcie omówione zostaną kryteria ilościowe i jakościowe, czyli obowiązki które powinni spełnić przedsiębiorcy działający w Polskiej Strefie Inwestycji.
Jednym z etapów warsztatu jest również czas poświęcony na tzw. Q&A, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości, jakie mogą się pojawić po stronie Uczestników.
Warsztat 3: Czy wirtualne fabryki to bliska przyszłość? Metawers nachodzi
Siemens
Język: angielski
Uczestnicy zastanowią się, czy koncepcja przemysłowego metaverse i technologie cyfrowej transformacji - jak przemysłowy internet rzeczy (IioT), cyfrowy bliźniak, immersyjne projektowanie inżynierskie, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR/VR) zmienią oblicze przemysłu i pozwolą zwiększyć konkurencyjność oraz wydajność firm. Jakie inne korzyści może przynieść zastosowanie nowych technologii metavers i czy już teraz warto się do tego przygotować? Czy opłaca się, a może jak szybko należy połączyć dwa światy - OT i IT i czy jest to gwarancją wzrostu efektywności, redukcji kosztów i sprzyja powstawaniu nowych innowacyjnych produktów i modeli biznesowych.
Uczestnicy z Polski i Niemiec będą rozmawiać o wyzwaniach stojących przed przemysłem, o tym, jak zmieniają się branże. Interesujące będzie porównanie, jakie rozwiązania technologiczne wdrażają firmy w Polsce i w Niemczech? Jak przemysł radzi sobie z wyzwaniami? Na ile spodziewane korzyści motywują do wdrażania nowych technologii I rekompensują poniesione nakłady?
Warsztat 4: Bezpieczeństwo prawne w polsko-niemieckim obrocie gospodarczym
JDP Law
Język: niemiecki
Kim jest mój kontrahent i jak mogę sprawdzić jego wiarygodność?
Jaki rodzaj umowy jest dla mnie odpowiedni? Różne formy współpracy
Jakie są możliwości wycofania się z umowy?
Jak najlepiej chronić swoje interesy i prawa własności intelektualnej?
Jak założyć lub kupić spółkę? Formy prawne i możliwości udanego wejścia na rynek
Kiedy muszę płacić podatek w Polsce?
Ze względu na bliskość geograficzną i kulturową, Polska jest numerem jeden wśród miejsc docelowych nearshoringu dla niemieckich firm. Pomimo wielu podobieństw z sąsiadem, istnieją jednak pewne różnice, o których niemieckie firmy powinny pamiętać, aby płynnie wejść na rynek w Polsce. Warsztaty zapewnią uczestnikom przegląd najważniejszych podstaw działalności przedsiębiorczej w Polsce na praktycznych przykładach.
Newsletter
Bądź na bieżąco dzięki naszym comiesięcznym newsletterom