Tomasz Kowalski, Deutsche Bank Polska
STRONA GŁÓWNA REJESTRACJA* DYSKUSJE PANELOWE GERMAN EVENING
*Wstęp na kongres jest bezpłatny. Rejestracja jest wymagana.

Rozmowa z Jarosławem Muczkiem, Dyrektorem ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych BASF Polska
AHK Polska: Panie Jarku, Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) jest jednym z najważniejszych wydarzeń w zakresie gospodarki. Tym bardziej cieszymy się, że Państwo biorą udział i będą z nami w pawilonie niemieckim German Lounge. Jakie mają Państwo oczekiwania wobec EKG oraz współpracy z AHK Polska?
Jarosław Muczek: W 2023 roku namawialiśmy AHK Polska do udziału w jednym z największych wydarzeń kongresowych w Polsce – Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Udało się i dzięki temu w 2 kolejnych latach AHK miało tam imponujący pawilon, będący miejscem do spotkań, rozmów, debat, czy wieczornego networkingu. Cieszymy się, że podczas innego, również wyjątkowego i prestiżowego wydarzenia jakim jest EKG, AHK Polska organizuje miejsce do spotkań i integracji niemieckiego biznesu. Jako BASF Polska oczekujemy, że kongres będzie doskonałą platformą dyskusyjną w kluczowym momencie dla gospodarki Polski, Niemiec i Europy, a stoisko AHK Polska pokaże potencjał niemieckiego biznesu w Polsce i wspólny głos tego biznesu na wiele aktualnych tematów gospodarczych.
AHK Polska: W ramach rosnących wymagań dotyczących zrównoważonego rozwoju i innowacji, jakie konkretne projekty realizuje Państwa firma w Polsce, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej oraz wsparcie zrównoważonych rozwiązań w przemyśle chemicznym? Jak te inicjatywy wpisują się w długoterminową strategię firmy, a także wpływają na rozwój polskiego rynku?
JM: W Polsce traktujemy ten temat dwutorowo. Bezpośredni wpływ na poprawę efektywności energetycznej możemy mieć w zakładzie produkcyjnym spółki BASF ECMS pod Wrocławiem, gdzie zielona energia i innowacje są ważnym elementem rozwoju tej fabryki. Co ważne, reprezentanci BASF ECMS będą na EKG i na pewno podzielą się swoimi projektami. Natomiast jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, to dużą rolę od kilku lat przywiązujemy do edukacji, do wsparcia naszych klientów w ich drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości. Dobrym przykładem jest tutaj prowadzony od 2 lat program Razem dla Planety promujący zrównoważone praktyki wśród klientów BASF. Co ważne, AHK Polska jest patronem tej inicjatywy.
AHK Polska: Zbliżający się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach będzie doskonałą okazją do dyskusji o przyszłości zrównoważonego rozwoju w różnych branżach. Jak BASF Polska planuje przyczynić się do realizacji zielonej transformacji przemysłu chemicznego w Polsce? Jakie konkretne projekty firma realizuje, które mogą mieć wpływ na przyszłość gospodarki opartej na zrównoważonych rozwiązaniach?
JM: Droga do zeroemisyjności, czy zrównoważonej przyszłości sektora chemicznego nie może zamykać się w jednym kraju. BASF jest firmą globalną i jako taka realizuje głównie w Europie szereg inwestycji w zieloną transformację. Gigafarmy wiatrowe na Morzu Północnym, fotowoltaiczne zasilanie jednego z największych zakładów BASF pod Dreznem, elektrycznie zasilane krakery w największej fabryce chemicznej na świecie, potężny budżet na inwestycje w R&D w tym zakresie…. To wszystko zaczyna się centralnie, ale trafia w różnych postaciach do krajów w których BASF ma silną pozycję. W tym też do Polski, o czym będzie okazja porozmawiać w Katowicach.
AHK Polska: Panie Jarku, jak Pan widzi przyszłość polsko-niemieckich relacji gospodarczych - w duecie, czy raczej solo?
JM: Czasy „solo” dawno już minęły. Przyszłością nie tylko Unii Europejskiej, ale i całej Europy jest „granie w zespole”. Tym bardziej wobec niezwykle skomplikowanej i wymagającej sytuacji geopolitycznej jaką obserwujemy zwłaszcza od stycznia tego roku. Dlatego polsko-niemieckie relacje tylko w duecie, ale… nawet bardziej w tercecie, kwartecie, czy wręcz w całej orkiestrze równo grających i podążających w jednym kierunku partnerów!
AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę.