Stephan Schraff, BAYER
STRONA GŁÓWNA REJESTRACJA* DYSKUSJE PANELOWE GERMAN EVENING
*Wstęp na kongres jest bezpłatny. Rejestracja jest wymagana.

Rozmowa ze Stephanem Schraffem, Head oPublic Affairs European Union, BAYER
AHK Polska: Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) jest jednym z najważniejszych wydarzeń w zakresie gospodarki. Tym bardziej cieszymy się, że Państwo biorą udział i będą z nami w pawilonie niemieckim German Lounge. Jakie mają Państwo oczekiwania wobec EKG oraz współpracy z AHK Polska?
Stephan Schraff: Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) w Katowicach pełni istotną rolę jako forum, które łączy liderów z obszarów biznesu, polityki oraz technologii i od lat stanowi doskonałe miejsce do dyskusji na najwyższym poziomie eksperckim w szerokim i zróżnicowanym obszarze tematów społeczno-gospodarczych. W tym roku jest to również wydarzenie szczególne z uwagi na Prezydencję Polski w Radzie UE, dzięki czemu będziemy mogli rozmawiać zarówno na temat tego, co udało się osiągnąć przez pierwsze 3 miesiące, jak również tego, co możemy jeszcze zrobić, aby efektywnie wykorzystać ten czas, który pozostał do jej zakończenia. W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie, nowych inicajatyw UE mających na celu przede wszystkim wzmocnienie konkurencyjności UE wobec największych partnerów handlowych oraz niestabilności politycznej w wielu krajach europejskich, wydaje się że Polska i Niemcy mogą stać obiecującą siłą, która będzie mogła nadać kierunek pozytywnym zmianom gospodarczym w Europie. W tym kontekście AHK stanowi również istotny element zacieśniania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami z obu krajów.
AHK Polska: Jako globalna firma BAYER odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłości gospodarki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. W kontekście nadchodzącego Europejski Kongres Gospodarczy – jakie Państwa zdaniem są najważniejsze wyzwania i szanse dla firm takich jak BAYER, które działają w Polsce, w związku z dynamicznymi zmianami na rynku globalnym i krajowym?
Stephan Schraff: W obecnym klimacie geopolitycznym zdajemy sobie sprawę z tego, że UE musi utrzymać zestaw narzędzi do ochrony handlu. Instrumenty ochrony handlu powinny być stosowane tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne, w sposób precyzyjny, proporcjonalny i przewidywalny oraz w porozumieniu z przedsiębiorstwami. Bayer może być silnym partnerem w zapewnieniu bezpieczeństwa gospodarczego i konkurencyjności Europy, w szczególności w dziedzinie biotechnologii, gdzie jesteśmy gotowi wnieść wkład w program UE jako lider w branży.
Obecny kontekst geopolityczny jest również doskonałą okazją, dla UE, aby ponownie stać się bardziej konkurencyjnąa. Nowa rzeczywistość, z którą mamy do czynienia, wymaga nie tylko jasnego rozpoznania stojących przed nami wyzwań, ale także zdecydowanego zaangażowania w działanie. W tym kontekście unijny Pakiet dla Czystego Przemysłu (Clean Industrial Deal) stanowi optymistyczne przesłanie. Słowa otwierające dokument wybrzmiewają głębokim echem: "Europejski przemysł ma zasadnicze znaczenie dla naszej tożsamości i konkurencyjności". Inicjatywa ta pokazuje nam, że wezwanie przemysłu do działania zostało wysłuchane i jest to pierwszy, uspokajający krok. Jednak jedna propozycja, jeden pakiet, po prostu nie wystarczą, aby ponownie rozpalić kwitnące otoczenie biznesowe w Europie. Obecnie potrzebne są wspólne wysiłki na wszystkich frontach, stałe i nieustanne dążenie do dalszego pogłębiania i harmonizacji jednolitego rynku, usuwania barier inwestycyjnych w państwach członkowskich, ograniczania biurokracji i tworzenia naprawdę konkurencyjnego otoczenia biznesowego w Europie.
Jednym z głównych celów UE jest aktualnie również uproszczenie ram regulacyjnych w celu stymulowania inwestycji i wzrostu gospodarczego. Popieramy ten kierunek, ale jednocześnie wzywamy do niezwłocznego rozpoczęcia prac, szukając szybkich rozwiązań, w których Komisja będzie mogła działać, również bez zmiany prawodawstwa. Może na przykład określić sposoby uproszczenia wdrażania istniejących procesów regulacyjnych w odniesieniu do kluczowych technologii prorozwojowych, chociażby poprzez usunięcie przeszkód spowalniających badania kliniczne w nowych terapiach czy skrócenie czasu wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie biopestycydów na rynek.
AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę.