Oliver Burrak, NRW.Global Business Poland

STRONA GŁÓWNA   REJESTRACJA*   DYSKUSJE PANELOWE   GERMAN EVENING
*Wstęp na kongres jest bezpłatny. Rejestracja jest wymagana.

Rozmowa z Oliverem Burrakiem, Szefem Przedstawicielstwa Biura Zagranicznego NRW.Global Business Poland

AHK Polska: Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z najważniejszych wydarzeń o tematyce gospodarczej w Polsce. Tym bardziej cieszymy się, że weźmie Pan w nim udział i będzie z nami na stoisku niemieckim, „German Lounge”. Jakie oczekiwania wiąże Pan z EKG i współpracą z AHK Polska?

Oliver Burrak: NRW.Global Business jako organizacja promująca handel zagraniczny kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia (NRW) stawia sobie za cel budowanie mostów - między firmami, rynkami i ludźmi. Europejski Kongres Gospodarczy jest doskonałą platformą do podtrzymywania istniejących kontaktów, zdobycia nowych impulsów i wzmocnienia dialogu.

Ze względu na Polskę, jednego z najważniejszych partnerów handlowych NRW z obrotem handlowym wynoszącym około 27 miliardów euro, EKG jest dla nas również strategicznie ważnym miejscem spotkań. Chcielibyśmy dalej rozszerzać bliskie więzi gospodarcze, kulturowe i historyczne między Nadrenią Północną-Westfalią a Polską - tu właśnie widzimy przestrzeń dla naszych działań.

NRW.Global Business posiada biuro w Warszawie od 2016 roku. Naszym celem jest wspieranie polskich firm bezpośrednio na miejscu w projektach inwestycyjnych i relokacyjnych. Wraz z naszym zespołem w Düsseldorfie oferujemy indywidualne doradztwo - od kwestii lokalizacyjnych po konkretne wsparcie projektowe.

Silna sieć jest tutaj niezbędna - a AHK Polska od wielu lat jest godnym zaufania i zaangażowanym partnerem. Z okazji 30-lecia Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej chcielibyśmy serdecznie pogratulować jubileuszu i podkreślić naszą wdzięczność za udaną współpracę.

EKG w Katowicach jest integralną częścią w naszym corocznego planowania, ponieważ to właśnie tutaj spotykamy wielu partnerów, multiplikatorów i zainteresowane firmy. Tym bardziej cieszymy się, że możemy być obecni na stoisku German Lounge i aktywnie jako partner landowy wspólnie prezentować się z AHK Polska.

AHK Polska: Europejski Kongres Gospodarczy stanowi doskonałą platformę do dalszego zacieśniania współpracy między Nadrenią Północną-Westfalią a Polską. NRW.Global Business już teraz wspiera liczne polskie firmy w ich ekspansji do Nadrenii Północnej-Westfalii, jednocześnie pomagając gospodarce NRW w otwieraniu się na rynki międzynarodowe. W związku z rosnącym znaczeniem energii odnawialnej i projektów wodorowych w Polsce: Jakie dalsze kroki są Pana zdaniem konieczne, aby rozszerzyć tę współpracę w jeszcze bardziej ukierunkowany sposób i otworzyć nowe możliwości współpracy dla firm z obu krajów?

OB: Energia odnawialna i wodór odgrywają kluczową rolę dla NRW. Kraj związkowy postawił sobie za cel stanie się pierwszym neutralnym dla klimatu regionem przemysłowym w Europie. W tym celu podjęto już liczne działania mające na celu aktywne kształtowanie transformacji przemysłowej.

Nadrenia Północna-Westfalia jest wysoce innowacyjną i zorientowaną na przyszłość lokalizacją biznesową z wyjątkowym zapleczem uniwersyteckim i badawczym, a także licznymi globalnymi graczami, firmami z sektora MŚP i start-upami, które przyczyniają się do rozwoju takich dziedzin, jak cyfryzacja, odnawialne źródła energii i zrównoważony rozwój. Ponieważ Nadrenia Północna-Westfalia potrafi z sukcesem się przekształcać: jako kraj związkowy tradycyjnie znany z przemysłu ciężkiego przeszła już imponującą transformację i obecnie na nowo staje się pionierem innowacji i zrównoważonego rozwoju - dzięki ukierunkowanym inwestycjom w odnawialne źródła energii, rozwiązania w zakresie magazynowania, a zwłaszcza w gospodarkę wodorową.

Polska podąża podobną ścieżką i jesteśmy przekonani, że możemy się od siebie wiele nauczyć w tych przyszłościowych dziedzinach i wspólnie iść naprzód. Właśnie w tym obszarze widzimy ogromne możliwości dla jeszcze ściślejszej współpracy polsko-niemieckiej.

AHK Polska: Jednym z aktualnych tematów jest szybko postępująca transformacja cyfrowa w Polsce: Jakie konkretne możliwości widzi Pan dla bardziej intensywnej współpracy między firmami z Nadrenii Północnej-Westfalii a polskimi firmami w obszarach IT, rozwoju oprogramowania i cyberbezpieczeństwa oraz w jaki sposób NRW.Global Business może dalej wspierać tę współpracę?

OB: Polska jest jednym z najbardziej dynamicznych rynków w Europie w sektorze IT i jest prawdziwym motorem innowacji w wielu cyfrowych dziedzinach przyszłości. Jednocześnie Nadrenia Północna-Westfalia jest cyfrowym sercem Niemiec - z około 6500 firmami, które stanowią około 20% niemieckiego sektora IT i generują produkt krajowy brutto w wysokości około 15 miliardów euro.

Ta skoncentrowana wiedza specjalistyczna po obu stronach oferuje ogromny potencjał do pogłębionej współpracy - szczególnie w obszarach takich jak rozwój oprogramowania, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo i technologie oparte na danych.

W Nadrenii Północnej-Westfalii występuje duże skupisko globalnych graczy, innowacyjnych MŚP i start-upów. Strukturę tę uzupełnia silna sieć uniwersytetów i instytucji badawczych, które aktywnie napędzają postęp technologiczny.

Współpraca z polskimi klastrami i stowarzyszeniami IT jest dla nas strategicznym celem. Mamy już bliskie kontakty, które stale poszerzamy poprzez wspólne panele, konferencje i platformy B2B. Naszym celem jest tworzenie synergii, promowanie innowacji i wspólne kształtowanie cyfrowych zmian.

Jednym z aktualnych przykładów jest europejski projekt EuroHPC JU, który tworzy nowe fabryki sztucznej inteligencji - w tym w Jülich w Nadrenii Północnej-Westfalii i Poznaniu w Polsce. Jest to silny sygnał na rzecz ścisłego partnerstwa cyfrowego między naszymi dwoma regionami.

AHK Polska: Jak widzi Pan przyszłość polsko-niemieckich stosunków gospodarczych? W pojedynkę czy raczej w duecie?

OB: Dość wyraźnie widzimy przyszłość polsko-niemieckich stosunków gospodarczych jako dobrze wyćwiczony duet. W końcu biznes nie działa sam - rozwija się dzięki wymianie, partnerstwu i wspólnemu postępowi.

Nadrenia Północna-Westfalia i Polska utrzymują bliskie i długotrwałe stosunki gospodarcze. Fakt, że razem jesteśmy silniejsi, znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liczbach, ale także w licznych projektach i współpracy.

W samej Nadrenii Północnej-Westfalii działa obecnie ponad 400 polskich firm, a tendencja jest rosnąca. Należą do nich Amica International, Compo Expert, Eco Mobile, Finelog, KENO, Oknoplast i Wielton. I odwrotnie, wiele firm z NRW z powodzeniem działa na polskim rynku, takich jak Evonik, Metro, RWE i Remondis. Chcemy nadal promować tę dynamikę.

Wieloletnie partnerstwo między Nadrenią Północną-Westfalią a województwem śląskim jest szczególnym dowodem bliskich więzi: w zeszłym roku obchodziliśmy 60-lecie wzajemnych stosunków politycznych, a w tym roku przypada 25. rocznica oficjalnego partnerstwa między dwoma regionami. Szczególnie cieszy nas fakt, że Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach (RIG) otworzyła w tym roku swoje przedstawicielstwo w stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii, Düsseldorfie - jest to wyraźny sygnał przemawiający za intensyfikacją wymiany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne rozdziały tego partnerstwa - z wieloma nowymi pomysłami, projektami i spotkaniami.

AHK Polska: Dziękujemy za rozmowę.

TOP PARTNERZY

PARTNERZY

PREMIUM PARTNER INSTYTUCJONALNY

PARTNERZY DYSKUSJI BRANŻOWYCH

PARTNERZY INSTYTUCJONALNI

PATRONAT MEDIALNY