06.09.2023
Rzut oka na drugi dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu
(Galeria zdjęć na dole)
Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu upłynął pod znakiem dyskusji na temat doświadczeń różnych obszarów biznesu w związku z rozwijaniem działalności biznesowej z uwzględnieniem celów ekologicznych, społecznych i ekonomicznych (ESG), współpracy transgranicznej oraz wyzwań w dziedzinie ochrony zdrowia.
Synergia ESG: Zbieżne siły napędzające postęp środowiskowy, społeczny i gospodarczy – dyskusja panelowa.
Panel dyskusyjny poświęcony synergii w obszarze ESG z ekspertami różnych branż był ciekawą rozmową na temat zbieżnych sił napędzających postęp środowiskowy, społeczny i gospodarczy. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że współdziałanie w obszarze ESG nie jest przejściową modą, ani formalnością, a konsekwentnie wdrażane przekłada się na bardzo konkretne, różnorodne działania, które przynoszą mierzalne efekty i zmieniają trwale sposób prowadzenia biznesu.
W dyskusji doświadczenia swoich firm w tym zakresie zaprezentowali Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska, Rene Koinzack, General Manager Sales, Czech Republic & Poland Lufthansa, Marcin Łojewski, Członek Zarządu Kaufland Polska, zaś perspektywę geopolityczną i aspekty regulacyjne naświetlił Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland. Spotkanie moderowała Joanna Dargiewicz – Rożek ze Stowarzyszenia ESG. Transformacja energetyczna, działanie w oparciu o odnawialne, zielone źródła energii, redukcja śladu węglowego poprzez innowacje i wdrażanie nowych technologii, poszukiwanie bardziej ekologicznych materiałów czy edukacja i współdziałanie z lokalnymi społecznościami, to tylko niektóre z obszarów, w których prowadzone są działania reprezentowanych w panelu firm. Cele, które sobie stawia biznes są ambitne, do 2050 roku zakładają osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Podkreślano, że działanie zgodne z założeniami ESG w coraz większym stopniu staje się czynnikiem konkurencyjności w biznesie.
Wyzwaniem jest wyważenie celów rozwojowych i uwarunkowań biznesowych, takich jak kwestie opłacalności, czy utrzymanie cen na akceptowalnym poziomie. Odpowiedzią może być wprowadzanie nowych rozwiązań na dużą skalę oraz korzystanie z innowacyjnych rozwiązań, które są dostępne. Regulacje w ramach Europejskiego Zielonego Ładu czy planu RePower EU wspierają zmiany i wskazują kierunek działania. W coraz większym stopniu firmy realizujące postulaty ESG mogą liczyć na wsparcie w transformacji, zarówno w postaci funduszy europejskich, jak finansowania z banków rozwoju i banków komercyjnych.
Uczestnicy byli zgodni, że cele ekonomiczne, społeczne i ekologiczne się uzupełniają, a odpowiedzialnością biznesu jest uwzględnianie ich w jak najszerszym zakresie w dążeniu do zrównoważonej przyszłości.
Gościem specjalnym w pawilonie niemieckim German Lounge był prof. Jörg Steinbach, Minister Gospodarki, Pracy i Energii Kraju Związkowego Brandenburgia, który dzielił się swoimi doświadczeniami i wnioskami dotyczącymi gospodarczej współpracy transgranicznej oraz szans jej rozwoju.
Podkreślał, że wyzwania, z którymi obecnie się mierzymy, takie jak konieczność transformacji energetycznej, czy zmiany środowiskowe, są wspólne, zatem trzeba działać razem. Potrzebne są natychmiastowe działania w tym obszarze, w którym jednak niejednokrotnie nie ma gotowych rozwiązań. Tym ważniejsza jest bliska współpraca i bieżąca wymiana doświadczeń. Gość podzielił się również wnioskami związanymi z pozyskaniem przez Brandenburgię wielkiej inwestycji koncernu Tesla, wskazując na czynniki sukcesu (infrastruktura, ale też mindset) oraz transgraniczne aspekty tego typu przedsięwzięć. Podkreślił znaczenie dostępu do wykwalifikowanych pracowników dla rozwoju gospodarczego, co jest aktualnie bardzo ważne zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.
Podsumowując zaznaczył, że kluczowy dla rozwijania współpracy, również gospodarczej, jest dialog, który przyczynia się do budowania zaufania, a Forum Ekonomiczne w Karpaczu i German Lounge jest przestrzenią takiej konstruktywnej rozmowy.
Podczas ostatniego spotkania merytorycznego drugiego dnia Forum Ekonomicznego przedstawiciele branży medycznej rozmawiali o innowacjach w ochronie zdrowia i współodpowiedzialności pacjenta w procesie leczenia.
W spotkaniu udział wzięli: Piotr Węcławik, Dyrektor Departamentu Innowacji, Ministerstwo Zdrowia, Magdalena Kołodziej, Prezes Zarządu Fundacji, Fundacja MY Pacjenci, Prof. Mastalerz- Migas, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, Michał Dzięgielewski – Dyrektor Departamentu Lecznictwa, Ministerstwo Zdrowia, Anna Śliwińska – Przedstawicielka Patient Advocacy Group – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, dr n. farm. Karolina Maria Nowak MBA, Dyrektor Wydziału Innowacji i Rozwoju Biotechnologii, Szymon Chrostowski - Prezes Zarządu, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Jens Beiküfner – Kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady Niemiec w Polsce, Anna Lech, Böhringer Ingelheim, Przewodnicząca Komisji ds. ochrony zdrowia AHK Polska, Krzysztof Orlowski, Bayer, Governmental Affairs & MA Manager oraz Anna Kryżanowska, Merck, Head of Market Access & Governmental Affairs. Spotkanie moderowała Aleksandra Kurowska – Redaktorka Naczelna „Co w zdrowiu”.
Spotkanie było okazją do analizy innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia, w szczególności w kontekście cyfrowej transformacji sektora. Dyskutowano na temat możliwości cyfrowego wsparcia pacjentów w procesie diagnostyczno-terapeutycznym, co może prowadzić do zwiększenia zaangażowania oraz przyjęcia większej odpowiedzialności za własny stan zdrowia. Zastanawiano się również nad potencjałem cyfrowej transformacji ochrony zdrowia do ograniczenia konsekwencji występowania chorób przewlekłych w polskim systemie ochrony zdrowia w perspektywie krótko i długoterminowej.
Uczestnicy podkreślali, że naświetlenie problemów z różnych perspektyw i rozmowa przedstawicieli różnych środowisk związanych z branżą medyczną jest kluczowe dla budowy zrównoważonego systemu ochrony zdrowia, który będzie mógł lepiej odpowiadać na przyszłe wyzwania w tym obszarze.
Dzień zakończyła wspaniała Alepejska Noc, zorganizowana wspólnie przez AHK Polska, Polsko-Francuską Izbę Gospodarczą oraz Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą. Zabawa upłynęła przy dźwiękach alpejskiej muzyki w wykonaniu kapeli Happy Bavarians, a goście znakomicie bawili się w międzynarodowym towarzystwie.