05.09.2023
Rzut oka na pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu
(Galeria zdjęć na dole)
Pawilon niemiecki German Lounge przez trzy dni Forum Ekonomicznego w Karpaczu stał się przestrzenią do wspólnej rozmowy przedstawicieli różnych środowisk o wielu aspektach stosunków polsko-niemieckich i współpracy gospodarczej między oboma krajami.
Wprowadzeniem do tego dialogu było spotkanie z gościem specjalnym Martinem Kremerem, Konsulem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, który podkreślał wyjątkowe znaczenie relacji między Polską a Niemcami.
Wskazywał na duży potencjał obu krajów oraz obiecujące perspektywy dla rozwoju obopólnej współpracy na wielu płaszczyznach. Wyraził również nadzieję, że pogłębiony dialog na tematy polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, zainicjowany w tym roku podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, będzie kontynuowany w przyszłych latach – także przy zaangażowaniu i wsparciu Konsulatu Generalnego RFN.
Podczas dyskusji panelowej „Zielona Energia, zależności motoryzacji i energetyki” w centrum uwagi znalazły się zagadnienia związane z dekarbonizacją i jej wpływem na branżę motoryzacyjną, trwałością łańcuchów dostaw oraz atrakcyjnością inwestycyjną Polski.
W dyskusji, którą poprowadził Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, udział wzięli: Agnieszka Olenderek, Volkswagen Poznań, Jacek Bogusławski, Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Łukasz Gałczyński, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Krzysztof Burda, PIRE - Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Mateusz Stańczyk, SMM Legal, Frederic Faroche, Veolia Poland oraz Grzegorz Jóźwiak, MBA, ORLEN S.A.
Eksperci podkreślali zgodnie, że jesteśmy w przełomowym momencie dla Polski i Europy. Przyszłością motoryzacji są zero-emisyjne napędy oraz dekarbonizacja produkcji. Jednym z kluczowych czynników decydujących o lokalizacji nowych inwestycji i rozwoju już istniejących będzie dostęp do taniej, zielonej i stabilnie dostarczanej energii. Biogaz i zielony wodór mają potencjał, aby spełnić te kryteria, jednak pozostaje kwestią otwartą, jak szybko te nośniki energii będą możliwe do wykorzystania przez przemysł i na jakich warunkach. Wskazywano, że istotna dla całego procesu i wspólnego sukcesu jest współpraca branży motoryzacyjnej, energetycznej i władz lokalnych.
W ramach panelu "Europa na rozdrożu? Konkurencyjność biznesu w Europie, Niemczech i Polsce oraz jej wpływ na produkcję, handel i rozwój gospodarczy" dyskutowano o aktualnych wyzwaniach.
W panelu udział wzięli: Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzający BASF Polska, Stefanie Hegels, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o., Stephan Linhart, Senior Director Sales Central-/Eastern Europe & Israel, Lufthansa Group, Markus Meckel, współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, były (ostatni) minister spraw zagranicznych NRD i poseł do Bundestagu oraz Philip Sohler, Członek Zarządu Kaufland Polska. Dyskusję poprowadził dr Lars Gutheil, Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Europa znalazła się pod presją. Trudne warunki ramowe, takie jak między innymi obecne wysokie ceny energii, mogą jednak stać się katalizatorem nowych rozwiązań i przyspieszenia innowacji w Europie. Zrównoważona strategia inwestycyjna oraz współpraca wiodących niemieckich inwestorów i ich polskich partnerów w ramach wspólnych celów tworzy szanse rozwojowe dla obu gospodarek i całego kontynentu. Zamiast globalizacji na rynkach zaczyna dominować glokalizacja - z dużą korzyścią dla Polski jako miejsca lokowania inwestycji. Niemcy i Polska mają ważną rolę do odegrania w tworzeniu nowej, zrównoważonej, zielonej Europy. Aby tak się stało, potrzebna jest transformacja energetyczna, „zielona energia”, która stanowi ważny czynnik dla zapewnienia konkurencyjności rynku i pozytywnie przekłada się na zainteresowanie inwestorów.
Minister Piechowiak wskazał na utrzymująca się atrakcyjność polskiego rynku dla inwestorów zagranicznych, także spoza Europy, na przykład z Korei Południowej, ze względu na bliskość rynków zbytu. Zaznaczył, że współpraca polsko-niemiecka toczy się bardzo dobrze, a zainteresowanie Polską jest duże. Jednym z najważniejszym wyzwań będzie przestawienie gospodarki na zielone źródła energii. Minister zaznaczył, że Polska nadal w znacznej mierze opiera się na miksie węglowym w energetyce, a transformacja jest procesem wymagającym i czasochłonnym. Zapewnił jednak, że rząd wspiera zmiany w tym zakresie i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów.
Uczestnicy panelu zgodzili się, że kluczowe jest budowanie Europy jednej prędkości, wzmacnianie jej konkurencyjności oraz tworzenie regulacji, które będą wspierać ten proces.
Intensywny dzień wypełniony dyskusjami, wywiadami i networkingiem zakończył się świetną zabawą podczas Bawarskiego Festiwalu Piwa. Goście pawilonu niemieckiego spędzili wesoły wieczór przy dźwiękach muzyki zespołu Happy Bavarians, a do znakomitego pszenicznego piwa serwowano specjały kuchni niemieckiej.