iStock.com/AndreyPopov
Spotkanie online
Szkolenia & Warsztaty
Spotkania online/Webcasty
Webinar: Podatek u źródła w Polsce – wyzwania dla międzynarodowego biznesu
Miejsce
Spotkanie online
Show place in map
Język spotkania
polski
Firmy członkowskie AHK Polska:
360 PLN + VAT

Firmy nieczłonkowskie AHK Polska:
450 PLN + VAT
Początek wydarzenia
30.01.2025 · 10:00
Koniec wydarzenia
30.01.2025 · 12:30
rejestracja

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z KPMG zapraszają na webinar zatytułowany "Podatek u źródła w Polsce – wyzwania dla międzynarodowego biznesu".

Webinar odbędzie się dnia 30.01.2025 w godzinach 10:00-12:30. 

Zapraszamy na szkolenie poświęcone kluczowym aspektom związanym z rozliczaniem podatku u źródła przez polskie podmioty dokonujące wypłat należności takich jak dywidendy, odsetki czy należności licencyjne na rzecz kontrahentów zagranicznych, w szczególności podmiotów powiązanych. W trakcie szkolenia dowiedzą się Państwo o najistotniejszych aspektach związanych ze stosowaniem stawki podatku u źródła innej niż wynikająca z ustawy o CIT, w szczególności mając na uwadze obecnie obowiązujący mechanizm pay and refund. Eksperci podatkowi omówią najnowsze podejście w obszarze podatku u źródła prezentowane zarówno przez Lubelski Urząd Skarbowy, jak i Ministerstwo Finansów. Spotkanie będzie koncentrowało się na praktycznych aspektach, które należy mieć na uwadze przy rozliczeniach dotyczących podatku u źródła.

Szkolenie adresowane jest do dyrektorów finansowych oraz pracowników działów księgowych i podatkowych polskich spółek będących płatnikami podatku u źródła.

PROGRAM:

1. Ewolucja przepisów i praktyki w obszarze podatku u źródła

2. Identyfikacja najważniejszych ryzyk w obszarze stosowania przepisów o podatku u źródła

3. Praktyczne wyzwania związane z dwoma możliwymi sposobami niestosowania mechanizmu pay and refund, tj. opinią o stosowaniu preferencji oraz oświadczeniem WH-OSC

4. Kluczowe statystyki dotyczące mechanizmu pay and refund

5. Omówienie kontrowersji w zakresie:

              a) stosowania koncepcji look-through approach,

              b) kryterium rzeczywistego właściciela,

              c) statusu dotychczasowych projektów objaśnień podatkowych,

6. Interpretacje ogólne Ministra Finansów z listopada 2024 r. dotyczące warunku efektywnego opodatkowania w zakresie zwolnienia z WHT przewidzianego dla dywidend, odsetek i należności licencyjnych

7. Praktyczne przykłady stosowania przepisów o podatku u źródła w relacjach z podmiotami niemieckimi

8. Praktyczne przykłady procesów wdrażanych w grupach międzynarodowych mających na celu zmniejszanie ryzyk związanych ze stosowaniem przepisów o WHT przez polskie organy podatkowe

9. Omówienie aktualnego statusu dyskusji z Ministerstwem Finansów w obszarze podatku u źródła

10. Pytania i odpowiedzi

Na szkolenie prosimy rejestrować się przez formularz online na górze strony.

Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja wyłącznie pisemnie do dnia 24.01.2025.

Po tym terminie obciążymy Państwa pełnymi kosztami uczestnictwa. Do dn. 27.02.2025 uczestnicy otrzymają pisemne potwierdzenie i link do udziału w szkoleniu. AHK Polska zastrzega sobie prawo do zmian w programie szkolenia lub zmiany terminu.

W przypadku zapytań prosimy o kontakt z:

Partner

Speaker

Michał Niżnik

Partner, Dział Doradztwa Podatkowego, Zespół ds. Podatków Międzynarodowych w KPMG.
Radca Prawny, adwokat stanu Nowy Jork, magister prawa (Uniwersytet Warszawski) i międzynarodowego prawa podatkowego (Florida State University, USA).

Michał specjalizuje się w projektach z zakresu międzynarodowego planowania podatkowego, a także fuzji i przejęć.
Doradzał przy strukturyzacji wielu inwestycji w Polsce. Jego doświadczenie obejmuje compliance, due diligence, przeglądy, projekty wsparcia transakcji dla klientów z sektora nieruchomości, energetyki, private equity i FMCG. Jego doświadczenie obejmuje między innymi tworzenie międzynarodowych struktur finansowych i holdingowych przy inwestycjach typu inbound i outbound oraz doradztwo podatkowe w zakresie podatku u źródła, Filar 2 czy też MDR.

Michał będąc Partnerem w ramach KPMG, kieruje również pracami zespołu MDR odpowiedzialnego za prawidłowe wdrożenie i stosowanie przepisów implementujących dyrektywę unijną DAC 6. W związku z powyższym, brał aktywny udział w konsultacjach przepisów MDR z Ministerstwem Finansów, jak również w pracach Forum MDR (szef jednej z grup roboczych).
Posługuje się językiem angielskim.

Sabina Sampławska

Partner, Dział Doradztwa Podatkowego, Zespół ds. Podatków Międzynarodowych w KPMG.
Licencjonowany doradca podatkowy, magister ekonomii (Uniwersytet Szczeciński).

Jako Partner Zespołu Podatków Międzynarodowych w KPMG specjalizuje się w międzynarodowym prawie podatkowym, w tym w regulacjach UE i OECD. Sabina doradza w zakresie inwestycji zagranicznych w Polsce oraz polskich inwestycji za granicą. Projekty obejmują zarówno nowe przedsięwzięcia, jak i fuzje i przejęcia, a także późniejsze restrukturyzacje i zbycia. Wspiera liczne procesy z zakresu cen transferowych i restrukturyzacji. Była odpowiedzialna za szereg projektów typu due diligence i przeglądów podatkowych. Prowadzi projekty z zakresu outsourcingu podatkowego, automatyzacji obliczania i raportowania podatku dochodowego od osób prawnych, a także analizy i transformacji funkcji podatkowej, w tym oceny systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem podatkowym.
W przeszłości Sabina pracowała w globalnym zespole podatkowym w londyńskim biurze KPMG w Wielkiej Brytanii.
Posługuje się językiem angielskim.

Mariusz Kułagowski

Starszy menedżer, Dział Doradztwa Podatkowego, Zespół ds. Podatków Międzynarodowych w KPMG.
Radca Prawny, licencjonowany doradca podatkowy, magister prawa (UJ) oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych (SGH), absolwent Szkoły Prawa Niemieckiego i Europejskiego (UW i Uniwersytet w Bonn).

Mariusz specjalizuje się w doradztwie podatkowym i prawnym w zakresie podatków dochodowych i międzynarodowych oraz kompleksowego planowania i wdrażania reorganizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Zajmuje się także bieżącym doradztwem podatkowym oraz obsługą postępowań podatkowych przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.
W przeszłości Mariusz był oddelegowany do międzynarodowego zespołu podatkowego KPMG Deutschland (Monachium), a także pracował jako prawnik w Niemczech w dziale prawnym zespołu Corporate & M&A w jednej z największych firm telekomunikacyjnych.
Posługuje się językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Andrzej Zyga

Menedżer, Dział Doradztwa Podatkowego, Zespół ds. Podatków Międzynarodowych w KPMG.
Licencjonowany doradca podatkowy, magister prawa (Uniwersytet Rzeszowski) oraz absolwent finansów i rachunkowości (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

Od momentu dołączenia do KPMG w 2014 roku, Andrzej pracował przy wielu znaczących transakcjach w zakresie fuzji i przejęć. Andrzej doradza również w zakresie bieżącego doradztwa podatkowego (głównie w zakresie CIT, WHT, PCC i VAT) zarówno dla klientów polskich, jak i międzynarodowych. Specjalizuje się w kompleksowym doradztwie podatkowym i prawnym w zakresie reorganizacji przedsiębiorstw, strukturyzacji finansowania, procesów akwizycji i dezinwestycji, począwszy od planowania, poprzez zarządzanie projektem, aż po jego realizację (w tym koordynację z podmiotami trzecimi i bieżące wsparcie transakcyjne). Jego doświadczenie obejmuje kompleksową obsługę podatkową i prawną licznych połączeń (zarówno krajowych, jak i transgranicznych), podziałów, aportów i przekształceń, zakładania spółek kapitałowych i osobowych.
Posługuje się językim angielskim i niemieckim.

Mariusz Głodek

Menedżer, Dział Doradztwa Podatkowego, Zespół ds. Podatków Międzynarodowych w KPMG.
Radca Prawny, licencjonowany doradca podatkowy, magister prawa (UW) oraz absolwent europeistyki (UW).

Mariusz dołączył do KPMG w 2023 roku. Wcześniej, Mariusz zdobywał doświadczenie w branży konsultingowej zarówno w firmach doradczych, w tym z tzw. Wielkiej Czwórki, pracował również jako specjalista ds. podatków w spółce z WIG20 oraz jako ekspert podatkowy w Ministerstwie Finansów. Specjalizuje się w kompleksowym doradztwie podatkowym, koncentrując się na podatkach międzynarodowych i korporacyjnych, zarówno dla klientów polskich, jak i międzynarodowych
Posługuje się językiem angielskim.