W realiach biznesowych niestety coraz częściej zdarza się, że brak zapłaty za towary lub usługi albo znaczne opóźnienie w jej uregulowaniu znajduje swój finał w sądzie. Staje się to najbardziej problematyczne w sytuacji, gdy kwestia ta dotyczy kontrahentów pochodzących z różnych krajów. Pojawia się wówczas szereg wątpliwości co do tego, który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy, jaki tryb należy zastosować, z jakimi kosztami należy się liczyć, etc. W ramach przedmiotowego szkolenia chcielibyśmy wyjaśnić, jak wygląda odzyskiwanie należności w Polsce i przedstawić kilka wskazówek co do tego, jak skutecznie się do tego przygotować i jak w przyszłości minimalizować ryzyko dochodzenia należności na drodze sądowej.
Program szkolenia:
- Weryfikacja dłużnika i przedsądowa próba odzyskania należności.
- Ustalenie sądu właściwego.
- Wybór właściwego trybu postępowania: postępowanie procesowe „zwykłe” a postępowania odrębne (postępowanie nakazowe, europejskie postępowania w sprawach transgranicznych), specyfika postępowania gospodarczego.
- Dowody: dokumenty, zeznania świadków.
- Egzekucja należności: orzeczenie sądu polskiego a zagraniczny tytuł wykonawczy.
- Koszty związane z odzyskiwaniem należności.
- Sposoby zabezpieczenia się przed koniecznością dochodzenia należności na drodze sądowej.
Prowadząca:
Justyna Bartnik, Radca Prawny i Starszy Prawnik z Działu Prawa dla Biznesu w Kancelarii Kopeć & Zaborowski. Specjalista w zakresie prawa handlowego, gospodarczego oraz postępowań spornych. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w obsłudze małych i średnich podmiotów gospodarczych, w tym przede wszystkim spółek z kapitałem zagranicznym. W ramach swojej obecnej praktyki skupia się przede wszystkim na reprezentowaniu klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi, w tym przygotowaniu strategii działań procesowych, a także doradztwie na etapie przedsądowym.
Formularz zgłoszenia