Szkolenia & Warsztaty
Spotkania online/Webcasty
Webinar: AI w spółce zgodnie z prawem
Język spotkania
polski
Firma członkowska AHK Polska (350 PLN) + 23% VAT

Firma nieczłonkowska AHK Polska (400 PLN) + 23%
Początek wydarzenia
09.10.2024 · 10:00
Koniec wydarzenia
09.10.2024 · 12:00

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wspólnie z Kancelarią SPCG serdecznie zapraszją na szkolenie online. 

Systemy AI są stosowane w firmach coraz powszechniej, czy to na potrzeby wewnętrzne, czy w relacjach z klientami. Za rozwojem tej technologii podążają zmiany prawa – w najbliższym czasie wejdzie w życie Rozporządzenie AI i rozpocznie się odliczanie miesięcy do rozpoczęcia stosowania go w UE. Na szkoleniu przedstawimy Państwu czego i kogo dokładnie dotyczą przepisy Rozporządzenia AI oraz jak przygotować spółkę do wykonywania przewidzianych w nim obowiązków.

Zaproponujemy też Państwu, jakie kwestie warto uwzględnić wprowadzając w spółce procedury i dokumenty dotyczące korzystania z Systemów AI. Część z nich będzie odzwierciedlała obowiązki z Rozporządzenia AI, ale źródłem niektórych będą przepisy obowiązujące już teraz, zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa, ochrony danych czy ochrony własności intelektualnej.

Ponieważ dedykowane Systemy AI – jeszcze – nie tworzą się same, ale wymagają współpracy z wykonawcą, umowom z tymi ostatnimi poświęcimy ostatnią część szkolenia. Wskażemy Państwu na kluczowe kwestie związane z zamawianiem Systemów AI, ich późniejszą obsługą, a także pozyskiwaniem przez spółkę baz danych.

Program

1. Rozporządzenie AI – czego i kogo dotyczy?

Rozporządzenie AI jest kompleksowym aktem prawnym skierowanym do wszystkich podmiotów w łańcuchu wartości Systemów AI – od dostawców, przez importerów, do podmiotów stosujących.

  • Czym jest System AI w rozumieniu Rozporządzenia AI
  • Zakazane praktyki w zakresie AI i Systemy AI wysokiego ryzyka
  • Kto jest kim w Rozporządzeniu AI – jaki status będzie miała spółka?
  • Kary za naruszenie przepisów Rozporządzenia AI
  • Harmonogram rozpoczęcia stosowania Rozporządzenia AI – co spółka powinna zrobić już teraz?

2. Rozporządzenie AI – obowiązki dostawców i podmiotów stosujących Systemy AI (compliance)

Obowiązki producentów i podmiotów stosujących Systemy AI różnią się w zależności od tego jakie ryzyko wynika z korzystania z danego Systemu AI. Niektóre z tych obowiązków są wdrażane wewnątrz organizacji np. zapewnienie nadzoru nad korzystaniem z Systemu AI. Wykonanie innych obowiązków może z kolei wymagać kontaktu z osobą, wobec której system jest stosowany. Rodzaj i zakres obowiązków różni się też w zależności od tego, czy spółka miałaby status dostawcy Systemu AI, czy tylko podmiotu stosującego taki system.

3. Korzystanie z Systemów AI w spółce – procedury i dokumenty (governance)

Systemy AI są albo będą stosowane zarówno przez spółkę, jak i jej kontrahentów np. agencje reklamowe. Dlatego warto określić wewnętrzne zasady korzystania z takich systemów przez pracowników, współpracowników i podwykonawców. Cześć z tych procedur może dotyczyć bezpośrednio obowiązków z Rozporządzenia AI, a część konsekwencji jakie stosowanie Systemu AI ma wpływ na cyberbezpieczeństwo, przetwarzanie danych osobowych lub ochronę własności intelektualnej w spółce.

  • Czy spółka potrzebuje polityki AI?
  • Zapewnienie przez spółkę „AI literacy” personelu.
  • Korzystanie z Systemów AI przez pracowników i wobec pracowników spółki.
  • Weryfikacja zgodności regulaminów dostawców usług korzystających z Systemów AI z regulacjami wewnętrznymi spółki.

4. Umowy dotyczące Systemów AI

Przynajmniej niektóre modele AI można integrować z Systemami AI projektowanymi na indywidualne zamówienie. Dla spółki to szansa na zbudowanie systemu dostosowanego do potrzeb biznesowych Spółki, ale jednocześnie wyzwanie w zapewnieniu zgodności regulacyjnej takiego systemu.

  • Kluczowe zagadnienia w umowach z wykonawcą Systemu AI
  • Realizacja obowiązków z Rozporządzenia AI - umowa na powdrożeniową obsługę Systemu AI
  • Umowy z producentami baz danych

5. Sesja Q&A

 

Program_09.10.2024

Zgłoszenie_09.10.2024

Partner

Speaker

dr Marcin Balicki

Adwokat
Senior Associate