Getty Images/Robert Daly
Spotkanie online
Szkolenia & Warsztaty
Spotkania online/Webcasty
Szkolenie online: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych a zmiany w zakresie odpowiedzialności członków zarządów i rad nadzorczych
Miejsce
Spotkanie online
Show place in map
Język spotkania
polski
495 PLN + 23% VAT - firmy członkowskie
595 PLN + 23% VAT - firmy nieczłonkowskie
Początek wydarzenia
25.04.2023 · 09:00
Koniec wydarzenia
25.04.2023 · 12:30
Partner szkolenia
Kancelaria JDP Drapała & Partners

Aspekty prawa spółek, prawa podatkowego i karnego

13 października 2022 roku weszła w życie reforma prawa spółek, która zmienia regulacje dotyczące prawa koncernowego, funkcjonowania rad nadzorczych i ich relacji z zarządami, jak również zasady odpowiedzialności członków zarządów oraz rad nadzorczych. W aspekcie odpowiedzialności członków organów reforma odnosi się do wszystkich spółek z o.o., spółek akcyjnych i prostych spółek akcyjnych. Nowe prawo koncernowe może mieć zastosowanie zarówno do małych grup spółek składających się ze spółki matki i nawet jednej spółki córki, jak i do dużych koncernów. Poza regulacjami koncernowymi, wprowadzone zmiany dotyczą rad nadzorczych spółek z o.o. i akcyjnych, jak i innych elementów funkcjonowania obu tych spółek.

 

Program

 

  1. Aktywizacja rad nadzorczych i jej relacje z zarządami oraz związana z tym odpowiedzialność.
    • Obowiązki informacyjne zarządu;
    • Nowe uprawnienia rad nadzorczych;
    • Doradca rady nadzorczej;
    • Obowiązek składania sprawozdań przez radę nadzorczą.
  2. Biznesowa ocena sytuacji (business judgement rule) a jej wpływ na odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce.
    • Czym jest dopuszczalne ryzyko gospodarcze?
    • Lojalność wobec spółki.
    • Opinie, analizy i informacje wymagane do podjęcia decyzji.
    • Odpowiedzialność doradców / pracowników dostarczających.
  3. Wpływ nowelizacji na ryzyko odpowiedzialności karnej i karnoskarbowej członków organów oraz pozostałej kadry managerskiej.
     
  4. Wpływ nowelizacji na ryzyko odpowiedzialności podatkowej członków organów i pozostałej kadry managerskiej.

 

Prowadzący

 

dr Marcin Chomiuk
Specjalizuje się w zakresie fuzji i przejęć (M&A), ze szczególnym uwzględnieniem transakcji transgranicznych oraz joint venture. Kieruje zespołem M&A / Corporate / Commercial. W dotychczasowej karierze prowadził transakcje M&A zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających. Doradzał przy formowaniu złożonych przedsięwzięć joint venture. Prowadzone przez niego transakcje miały charakter transgraniczny i realizowane były w kooperacji z międzynarodowymi kancelariami.

W ramach specjalizacji z zakresu prawa spółek i transakcji M&A doradza strategicznie w zakresie corporate governance, sporów korporacyjnych i post-M&A, łącząc praktykę korporacyjną z wiedzą naukową.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Warszawie (2004-2006), gdzie zajmował się doradztwem prawnym i ekonomicznym w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i w Niemczech.

Współautor komentarza do Kodeksu spółek handlowych w wydawnictwie C.H. Beck oraz członek Kolegium Redakcyjnego Monitora Prawa Handlowego.

 

Michał Jagielski
Jest ekspertem w zakresie dostosowywania dużych firm do zmian w prawie podatkowym. Doświadczenie zdobywał w największych międzynarodowych firmach konsultingowych. Specjalizuje się w procesach i procedurach podatkowych. Posiada bogate doświadczenie w projektowaniu i zarządzaniu funkcją podatkową oraz ryzykiem podatkowym w dużych międzynarodowych grupach kapitałowych. Doradzał w licznych projektach związanych z dojrzewaniem przedsiębiorstw (np. przejście na model franczyzy) i ich wzrostem (np. ekspansja zagraniczna). Dodatkowo koncentruje się na systemie ulg i zwolnień podatkowych.

 

Arkadiusz Górski
Specjalizuje się w postępowaniach karnych gospodarczych, w tym w zakresie postępowań związanych z zarzutami różnorodnych typów nadużyć na rynku (m.in. rozporządzenia MAR), postępowaniach karnoskarbowych oraz sprawach związanych z nakładaniem administracyjnych kar pieniężnych na przedsiębiorców, w tym na spółki publiczne. Prowadził sprawy zarówno w charakterze obrońcy, jak i reprezentując oskarżycieli posiłkowych. Uczestniczy w zespołach doradczych oraz reprezentuje klientów w postępowaniach prowadzonych przed KNF, prokuraturą, sądami powszechnymi i sądami administracyjnymi.

Projektuje i audytuje regulacje wewnętrzne mitygujące ryzyko odpowiedzialności przedsiębiorców (compliance) zarówno w świetle wymogów AML, jak i w zakresie whistleblowing czy przeciwdziałania korupcji.

Publikował na łamach m.in. Parkietu, Doradcy Restrukturyzacyjnego, Przeglądu Sądowego, Monitora Prawniczego. Jest współautorem Komentarza do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML) wydawnictwa C.H. Beck (2021).

Formularz zgłoszenia

Speaker

Dr. Marcin Chomiuk

Michał Jagielski

Arkadiusz Górski