Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości
05.11.2021
Innowacje, cyfryzacja, zrównoważony rozwój i mobilność - to tematy, które w najbliższych latach mają największy potencjał rynkowy i będą decydować o rozwoju polsko-niemieckiej gospodarki- uważają uczestnicy konferencji AHK Polska Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości.
"Kiedy nadszedł kryzys, wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od dostaw z innych części świata (...). Chodzi o zmniejszenie uzależnienia, aby uniknąć niedoborów dostaw. Potrzebujemy solidnych, zdywersyfikowanych łańcuchów dostaw i niezależności technologicznej". - powiedziała Claudia Dörr-Voß, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii (BMWi) podczas konferencji Polsko-Niemieckie Rynki Przyszłości 5 listopada.
Konferencja odbyła się w Berlinie w formacie hybrydowym. Eksperci z Niemiec i Polski dyskutowali i odpowiadali na pytania publiczności na żywo oraz uczestników online.
"Moim zdaniem Polska jest idealną lokalizacją dla morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko ze względu na zasoby wiatru, ale także ze względu na łańcuch dostaw, wykwalifikowaną siłę roboczą, rozwijające się porty." - powiedział specjalista ds. energetyki wiatrowej, Holger Matthiesen z RWE Renewables podczas dyskusji ekspertów na temat zrównoważonego rozwoju i zielonych technologii. Szczególną uwagę zwrócono również na potencjał współpracy polsko-niemieckiej, zwłaszcza w zakresie energii wodorowej i odnawialnej.
"Infrastruktura IT w Polsce jest absolutnie nowoczesna, kraj jest przygotowany. Niedobór wykwalifikowanych pracowników w Polsce nie jest tak dotkliwy, ale firmy muszą być przygotowane na zdalny sourcing. Dużym plusem jest to, że polscy politycy dostrzegli znaczenie cyfryzacji." - powiedział Thomas Duschek, szef SAP podczas panelu poświęconego cyfrowej transformacji w Polsce i mocnym stronom polskiego i niemieckiego rynku w tym obszarze. Paneliści szczególnie podkreślali zaawansowany rozwój polskiej infrastruktury oraz obecność najwyższej klasy specjalistów IT.
Volker Treier, szef handlu zagranicznego DIHK, podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie dobrej, długoterminowej współpracy gospodarczej obu krajów: "Polsko-niemiecka siła napędowa gospodarki ma ogromne znaczenie dla ożywienia Unii Europejskiej. (...) Polsko-niemiecka współpraca w zakresie produkcji przemysłowej ma ogromne znaczenie. Produkty nie są już tylko niemieckie czy polskie, są wspólnym dziełem. “
Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty online dla przedsiębiorców na temat cyfryzacji w sektorze B2B, prawnych i ekonomicznych aspektów zakładania działalności gospodarczej w Niemczech oraz cyfryzacji w rozwoju biznesu.
Konferencja została zorganizowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) we współpracy ze Zrzeszeniem Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) i Izbą Przemysłowo-Handlową w Berlinie, Federalnym Ministerstwem Gospodarki i Energii (BMWI), Komisją ds. Stosunków Gospodarczych Europy Wschodniej (Ost-Ausschuss der deutschen Wirtschaft) oraz Ambasadą RP w Berlinie.