Jesienią 2020 r. reaktywowana została w izbie Komisja ds. ochrony zdrowia, od 2009 r. funkcjonująca pod nazwą Grupa Farmaceutyczno- Medyczna. Celem działalności Komisji jest podejmowanie działań na rzecz kształtowania sprzyjających warunków prowadzenia działalności oraz rozwoju sektora farmaceutycznego i usług zdrowotnych w Polsce w trosce o dobro polskich pacjentów.
Jakie cele przyświecają reaktywowanej Komisji ds. ochrony zdrowia?
Celem działalności Komisji jest podejmowanie działań na rzecz kształtowania sprzyjających warunków prowadzenia działalności oraz rozwoju sektora farmaceutycznego i usług zdrowotnych w Polsce, w trosce o dobro polskich pacjentów. Mamy ambicję budowania pozycji firm zrzeszonych w AHK, jako nie tylko istotnych partnerów polskiej gospodarki, ale też merytorycznych uczestników debaty publicznej i proponowania rozwiązań zmierzających do poprawy funkcjonowania ochrony zdrowia.
Jakie firmy są członkami Komisji? Czy istnieje możliwość przyłączenia się do Komisji?
Komisja wznowiła swoją działalność w czwartym kwartale 2020 r. Jak dotychczas odbyły się dwa spotkania Komisji. W tym czasie do prac w ramach Komisji zgłosiły się takie firmy jak Bayer, Boehringer Ingelheim, Merck, Chiesi, Sanofi, Pfizer, Fresenius Medical Care, Alab Laboratories, Aesculap Chifa, Curtis Health Caps. Oczywiście Komisja jest otwarta dla wszystkich firm członków AHK, bezpośrednio zainteresowanych funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia i wpływaniem na poprawę sytuacji polskich pacjentów.
Czy aktualna sytuacja pandemiczna ma wpływ na tematy, którymi będzie zajmowała się Komisja?
Sytuacja epidemiczna przede wszystkim uwypukliła i zwróciła uwagę na problemy opieki zdrowotnej, które istnieją od wielu lat. Mowa tu przede wszystkim o niedofinansowaniu ochrony zdrowia, lecz również o ograniczeniach w dostępie do leczenia, w szczególności leczenia zgodnego z najnowszymi wytycznymi klinicznymi. Pandemia spowodowała przebudzenie legislacyjne dotyczące naszej branży, stąd nasza chęć reagowania na bieżąco na pojawiające się projekty aktów prawnych, tak by ekspertyza wszystkich zainteresowanych stron została wzięta pod uwagę.
Jakie działania planuje podjąć Komisja w najbliższym czasie?
Jako Komisja działamy między innymi w ramach Koalicji Izb Handlowych (KIH), z którą od zeszłego roku podejmujemy wspólne działania na rzecz wzrostu finansowania ochrony zdrowia, co umożliwi lepsze zabezpieczanie potrzeb zdrowotnych Polaków. KIH rzesza 7 bilateralnych izb handlowych, reprezentujących podmioty, które pragną działać na rzecz poprawy sytuacji polskich pacjentów. Warto wspomnieć, że w najbliższym czasie pojawić ma się oczekiwana od wielu lat tzw. duża nowelizacja ustawy refundacyjnej. Zgodnie z zapowiedziami decydentów, projekt zostanie poddany szerokim publicznym konsultacjom i zapewne na tym się skupimy w pierwszej kolejności.
Sebastian Schubert, Bayer, Przewodniczący Komisji ds. ochrony zdrowia
Anna Lech, Boehringer Ingelheim, Wiceprzewodnicząca Komisji ds. ochrony zdrowia