Jest to pierwszy zakład produkcyjny globalnego potentata na rynku nowoczesnych technologii oświetleniowych w tej części Europy.
Obiekt o powierzchni 23 000 mkw. docelowo będzie służył jako regionalny hub dla Grupy Trilux. Utworzonych zostanie 250 miejsc pracy. Nowy zakład wznoszony jest przez firmę Panattoni z uwzględnieniem wymogów zrównoważonego rozwoju i certyfikacji BREEAM. Decyzja Grupy Trilux potwierdza, że region lubelski staje się coraz bardziej atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowych inwestorów.
Niemiecka Grupa Trilux to globalny dostawca B2B nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych typu „smart” dla biurowców, obiektów przemysłowych, handlowych, edukacyjnych czy zdrowotnych. W Polsce spółka obecna była już od 2004 roku, prowadząc tu biuro handlowe, które obsługiwało rynek polski oraz rynki wschodnioeuropejskie.
Kamień węgielny pod nową inwestycję w Świdniku położono 15 lutego, oddanie zakładu do użytku planowane jest na czerwiec bieżącego roku. Inwestycja ta otwiera nowy rozdział międzynarodowego rozwoju Grupy Trilux: obiekt w Świdniku będzie pierwszym zakładem produkcyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, który docelowo obsługiwać będzie wszystkie rynki regionu. Dotychczas koncern posiadał sześć fabryk w Europie i Azji.
Hubertus Volmert, CEO Grupy TRILUX podkreśla znaczenie inwestycji dla rozwoju mocy produkcyjnych i optymalizacji procesów logistycznych dzięki bliskości rynków odbiorców. W polskich zakładach będą także rozwijane nowe produkty oraz realizowane zadania administracyjne i obsługa IT. Decyzja dotycząca lokalizacji produkcji w Polsce ma znaczenie strategiczne, pozwoli bowiem na wzmocnienie pozycji spółki w szybko rozwijającym się regionie Europy Środkowej i Wschodniej.
Fabryka będzie miała powierzchnię 23 000 mkw. Bliskość rynków odbiorców pozwoli firmie zabezpieczyć łańcuchy dostaw i skrócić czas obsługi klientów, a procesy logistyczne będą mogły być realizowane w bardziej zrównoważony sposób. Ważne były również aspekty ekologiczne – obiekt zaprojektowany jest zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent i wyposażony będzie w szereg udogodnień pozwalających na zmniejszenie śladu węglowego związanego z jego działalnością.
Fabryka Trilux stworzy 250 nowych miejsc pracy, m.in. dla ekspertów w dziedzinie nowych technologii i ekoprojektowania, inżynierów ds. zarządzania łańcuchem dostaw i planistów produkcji.
Inwestycja Trilux dowodzi rosnącej atrakcyjności regionu lubelskiego, a w szczególności Świdnika, dla międzynarodowych inwestorów. Fabryka powstaje w Świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Zalety lokalizacji to m.in. centralne położenie oraz istniejąca infrastruktura, w tym bliskość węzłów komunikacyjnych i dróg S12 i S17, które pozwalają na szybką dystrybucję na terenie kraju oraz całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Atutem jest też bliskość Portu Lotniczego Lublin. Ważnym czynnikiem jest również potencjał ludzki regionu, w tym Lublina, który jest ośrodkiem akademickim oraz dostępność pracowników.
źr.: investmap.pl