Będzie on zbliżony wymaganiami do kredytów na innowacje udzielanych w ramach programu POIR.
Budżet przewidziany na finansowanie Kredytu Technologicznego to 152 miliony Euro, a uruchomienie w trybie konkursowym planowane jest na Q1 2023.
Ze wsparcia będą mogły korzystać mikro, małe i średnich firmy.
Celem programu jest wsparcie projektów wdrożeniowych, a chodzi o wdrażanie technologii innowacyjnych dla danej branży.
Finansowana z KT technologia musi wnosić element innowacji do danej branży lub umożliwiać osiągnięcie udoskonalenia cech znanych i stosowanych rozwiązań.
Oceniający będą też przyglądali się rezultatom już na poziomie oceny, zarówno pod kątem innowacyjności jak i potencjału rynkowego. To jest bardzo prorynkowe podejście, dzięki któremu wsparte zostaną innowacje o największym potencjale rynkowym z szansami na zadomowienie się zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym.
W procesie pojawią się kryteria oceny obowiązkowe oraz nieobowiązkowe.
Jednym z obowiązkowych kryterium będzie fakt, że projekt musi dotyczyć inwestycji początkowej.
Możliwe bęzie za środki z KT finansować nie tylko rzeczowe środki trwale, ale także zakup wartości niematerialnych i prawnych jak np. licencje.
To zaś ułatwi sięganie po technologie z obszaru Industry 4.0, które pozwolą na tworzenie i wdrażanie innowacji technologicznych.
Pewną nowością pośród kryteriów obowiązkowych będzie wymóg, żeby projekt spełniał zasady zrównoważonego rozwoju.
Kryterium nieobowiązkowym, ale oczywiście dającym szansę na wyższą punktację, będzie przynależność do Krajowego Klastra Kluczowego.
Do planowanej edycji Kredytu Technologicznego wprowadzono liczne uproszczenia w porównaniu z poprzednią edycją: uproszczony został sposób aplikowania, język oraz zniesiony wymóg minimalnej liczby punktów.