Ostatnio w AHK

Spotkanie przedsiębiorców z sekretarzem stanu Krzysztofem Bolestą w AHK Polska

22.03.2024

Zielona transformacja, zapewnienie realizacji celów klimatycznych przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym czy pilna potrzeba rozbudowy infrastruktury energetycznej to tylko niektóre z tematów, które są w centrum zainteresowania przedsiębiorców w kontekście polityki realizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Podczas spotkania z wiceministrem Krzysztofem Bolestą reprezentującym Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przedstawiciele biznesu mieli okazję zapoznać się z planami oraz bieżącymi działaniami ministerstwa oraz  porozmawiać o najbardziej palących kwestiach dotyczących wyżej wymienionych zagadnień. Spotkanie odbyło się w ramach Public Affairs Club (PAC) Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) w dniu 21 marca br. Członkowie PAC przedstawili  perspektywę praktyki biznesowej w kontekście regulacji związanych m.in. z  kwestiami klimatu i środowiska, odnosząc się do różnych branż, począwszy od ciepłownictwa i energetyki, przez sektor automotive, na telekomunikacji skończywszy.

Otwierając spotkanie dr Lars Gutheil, dyrektor generalny AHK Polska, wskazywał na różnorodność wyzwań związanych z realizacją transformacji energetycznej w kontekście ambitnych celów klimatycznych, podkreślając, że biznes oczekuje na nowe impulsy w tej dziedzinie. Podkreślił wagę otwartego i stałego dialogu dla osiągnięcia optymalnych rozwiązań i przyspieszenia toczących się procesów.

Obecni przedsiębiorcy wskazywali między innymi na pilne potrzeby w sektorze ciepłownictwa systemowego, który wymaga wsparcia w drodze do dekarbonizacji. Odnoszono się do interesujących rozwiązań skandynawskich w tej dziedzinie. Bez wdrożenia odpowiednich działań w tym znaczącym obszarze gospodarki (40 proc. gospodarstw domowych w Polsce, czyli ok. 18 mln. Polaków, zaopatrywanych jest w ciepło przez ciepłownictwo systemowe) trudno będzie Polsce osiągnąć zakładane cele klimatyczne. Wiceminister poinformował, że w jego resorcie przygotowywana jest strategia dla ciepłownictwa, ponadto w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, przewiduje się wdrożenie specjalnego programu wspierającego sektor, z budżetem w wysokości 2 mld zł na ten cel.

Podkreślano także wiele kwestii związanych z wprowadzaniem OZE, także w kontekście taryfikacji. Przechodzenie na zielone źródła energii powinno być w większym stopniu premiowane. Przedstawiciele branży motoryzacyjnej wskazywali na strategiczne znaczenie wsparcia zielonej transformacji – bez zapewnienia perspektywy  i stworzenia warunków zrównoważonej produkcji w oparciu o czystą energię polskie zakłady nie będą mogły skutecznie konkurować o wdrożenie produkcji nowych modeli pojazdów przez koncerny w Polsce, a nasz kraj jako lokalizacja inwestycyjna straci konkurencyjność.

Uczestnicy rozmawiali także o potrzebie rozbudowy i modernizacji infrastruktury energetycznej, bez których trudno mówić o szybkiej zielonej transformacji. Dotyczy to zwłaszcza infrastruktury poza największymi ośrodkami miejskimi, a także magazynów energii.

Innym problemem jest nadmierna biurokracja, w tym udzielanie zezwoleń, procedury te potrafią ciągnąć się latami.

Ważne jest stworzenie agendy dekarbonizacji, aby przedsiębiorcy mieli jasną perspektywę i mogli planować swoje działania oraz adekwatnie szacować ryzyka biznesowe.

Wiceminister podkreślił, że działania będą stopniowo wdrażane w wymienionych obszarach, zwłaszcza w zakresie OZE, infrastruktury, w tym magazynowania energii. W KPO przewidziane są znaczące środki w wysokości 17 mld zł na modernizację i rozbudowę sieci. W niektórych obszarach trwają jeszcze prace przygotowawcze, między innymi w kwestii strategii wodorowej.

Obecni zgodzili się także, że dla udanej transformacji energetycznej bardzo ważna jest komunikacja społeczna i edukacja, ponieważ jest to zmiana, która dotyczyć będzie każdego obywatela.

Obecni uczestnicy spotkania wyrazili satysfakcję z możliwości bezpośredniego dialogu z wiceministrem Bolestą. Organizująca spotkanie Agnieszka Ozubko, Governmental Affairs w AHK Polska, wyraziła nadzieję na kolejne spotkania przedstawicieli ministerstwa ze środowiskiem przedsiębiorców i możliwość bieżących konsultacji ważnych kwestiach.