Ostatnio w AHK
Wiadomości gospodarcze

Spotkanie firm członkowskich Izby z przedstawicielami Ministerstwa Finansów

12.06.2023

W dniu 7 czerwca w Polsko-Niemieckiej Izbie Gospodarczej (AHK Polska) odbyło się spotkanie przedstawicieli firm – członków Izby z przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Ministerstwo reprezentowali Jarosław Szatański - Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Marcin Lachowicz - Dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej oraz Leszek Syguła - Dyrektor Departamentu Kluczowych Podmiotów.

Przedstawiciele działów finansowych przedsiębiorstw, doradcy podatkowi i przedstawiciele firm konsultingowych, działający w różnych sektorach gospodarki, mieli okazję w bezpośredniej rozmowie poruszyć nurtujące ich pytania dotyczące praktycznych aspektów związanych z stosowaniem istniejących regulacji, w szczególności związanych z obszarem podatków, w tym podatku u źródła, sprawozdawczości oraz interpretacji poszczególnych przepisów, którym podlegają firmy. Naświetlając wyzwania, z jakimi mają do czynienia, mogli uzyskać oprócz praktycznych wskazówek, także informacje dotyczące przesłanek legislacyjnych, które uzasadniały wprowadzenie określonych przepisów, intencji ustawodawcy oraz możliwych kierunków rozwoju regulacji w poszczególnych obszarach w przyszłości.

Wśród kwestii poruszanych podczas spotkania znalazły się w szczególności tematy takie, jak: raportowanie schematów podatkowych (MDR), funkcjonowanie mechanizmu podatku u źródła (WHT), doprecyzowanie procedur przystąpienia do umowy o współdziałanie z KAS, wprowadzenie możliwości podpisywania deklaracji i informacji podatkowych przy pomocy pieczęci kwalifikowanej przez osoby prawne oraz inne zagadnienia istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania działów finansowych. Zwracano ponadto uwagę na specyfikę działania podmiotów zagranicznych, a także spółek prawa polskiego, które posiadają obcokrajowców jako członków zarządu, w kontekście obowiązków związanych z raportowaniem finansowym. Postulowano potrzebę sprawniejszej obsługi przedsiębiorców poprzez dedykowane urzędy i osoby kontaktowe dla danego przedsiębiorcy. Wskazywano, że zbyt restrykcyjna praktyka wielu urzędów skarbowych np. dotycząca przedsiębiorstw działających w obszarze nowych technologii, a także niestabilność i niejasność przepisów może w dłuższej perspektywie stać się czynnikiem obniżającym konkurencyjność Polski pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla podmiotów zagranicznych.

Przedstawiciele Ministerstwa poinformowali o prowadzonych obecnie pracach legislacyjnych i programach pilotażowych (związanych m.in. z systemem Eureka), zmierzających do zapewnienia większej przejrzystości wykładni obecnie obowiązujących przepisów prawa i wsparcia przedsiębiorców poprzez aktualną informację  w zakresie m.in. orzecznictwa, pojawiąjących się często pytań oraz opinii dotyczących poszczególnych regulacji. Podkreślali działania zmierzające w kierunku powołania wyspecjalizowanych urzędów skarbowych (przykładem jest I Mazowiecki Urząd Skarbowy obsługujący kluczowe podmioty gospodarcze). Podkreślali znaczenie prowadzonej na bieżąco oceny działania wprowadzanych regulacji w dialogu z przedsiębiorcami i deklarowali otwartość na dalszą wymianę doświadczeń i poglądów ze środowiskiem praktyków w obszarze stosowania podatków.