Przemysł 4.0
Komisje
Wiadomości gospodarcze

RUSZA WEWNĘTRZNA SIEĆ KAMPUSOWA 5G NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ. POSŁUŻY TWORZENIU I TESTOWANIU NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH ROZWIĄZAŃ DLA PRZEMYSŁU 4.0.

15.09.2023

Uruchomienie ultraszybkiej sieci 5G to przełomowy moment dla Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Dzięki współpracy uczelni, Orange Polska i APA Group powstał unikalny showroom technologiczny, w którym można w praktyce przetestować innowacje na styku nauki i przemysłu 4.0. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia AHK.

RUSZA WEWNĘTRZNA SIEĆ KAMPUSOWA 5G NA POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ. POSŁUŻY TWORZENIU I TESTOWANIU NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH ROZWIĄZAŃ DLA PRZEMYSŁU 4.0.


Uruchomienie ultraszybkiej sieci 5G to przełomowy moment dla Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Dzięki współpracy uczelni, Orange Polska i APA Group powstał unikalny showroom technologiczny, w którym można w praktyce przetestować innowacje na styku nauki i przemysłu 4.0. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia AHK.

Wszystko zaczęło się od inspirującej wizyty Komisji ds. Cyfryzacji i Przemysłu 4.0 AHK w centrum R&D Siemensa w Berlinie, gdzie zarysowywane były kontury przyszłości wykorzystania sieci 5G w badaniach i rozwoju. Później, 14 czerwca 2023 roku, Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach stało się areną dla konferencji "Transformacja cyfrowa z 5G: Zastosowanie technologii 5G w procesach produkcyjnych". Wydarzenie, zorganizowane przez Politechnikę Śląską we współpracy z APA Group i Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości pod patronatem AHK Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, okazało się niepowtarzalną platformą do zgłębienia najnowszych trendów i regulacji w dziedzinie 5G. Efektem tych działań stało się uruchomienie we wrześniu pierwszej kampusowej sieci 5G w polskiej uczelni wyższej, stanowiącej kamień milowy na drodze do pełnej cyfryzacji polskiego sektora produkcyjnego.

Inicjatywa oferuje rozszerzone możliwości rozwoju zarówno dla społeczności uczelnianej, jak i dla polskich przedsiębiorstw, które dążą do przyspieszenia transformacji cyfrowej, automatyzacji i robotyzacji.

Studenci, wykładowcy i przedstawiciele polskiego przemysłu mogą teraz prowadzić projekty z wykorzystaniem technologii 5G opartej o pasmo 3,6 GHz udostępnione testowo przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W ramach Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. mogą zarówno na miejscu, w murach uczelni, jak i w pełni zdalnie wybrać produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak AI, Big Data, czy machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (menadżer, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, zużycia energii, czy emisji CO2. Dostępność  ultraszybkiej sieci 5G zwielokratnia możliwości analizy danych i podejmowania szybkich i precyzyjnych decyzji.

Sieć 5G ma na celu zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności bez kilometrów kabli dla wielu urządzeń IoT (Internet of Things), na przykład czujników i sensorów. Także rozbudowa stacji i dodawanie kolejnych urządzeń łączy się z niskim kosztem i łatwością integracji. Urządzenia te monitorują każdy etap produkcji. Pozwala to na analizę i optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom 5G rozwiązania mogą być testowane niemal w czasie rzeczywistym.


Korzyści dla przedsiębiorców

Uruchomienie sieci 5G w przedsiębiorstwie nie jest tylko krokiem do przodu. To skok technologiczny, który otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości w zakresie komunikacji, przetwarzania i analizy danych. W kontekście inteligentnych fabryk technologia ta umożliwia niemal natychmiastową komunikację między maszynami, co zdecydowanie podnosi poziom wydajności i bezpieczeństwa. Zastosowanie 5G w zarządzaniu magazynem i logistyce jest równie rewolucyjne. Możemy śledzić i optymalizować przepływ zasobów w czasie rzeczywistym, co eliminuje błędy i przyspiesza cały łańcuch dostaw.– mówi dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group i członek zarządu AHK Polska - Nie można też zapomnieć o wpływie technologii na jakość życia w miastach. Dzięki zastosowaniu 5G w infrastrukturze miejskiej, możemy liczyć na efektywniejsze zarządzanie ruchem, co przekłada się na mniejsze korki i lepszą jakość powietrza. Widzę niesamowity potencjał sieci 5G dla polskich przedsiębiorstw i społeczeństwa jako całości.

W dobie cyfrowej transformacji, przedsiębiorstwa adaptują się do rosnących wymagań w zakresie komunikacji i przetwarzania danych. Ich sojusznikiem jest sieć 5G, która oferuje szereg korzyści:

  • znaczące oszczędności kosztów i czasu dzięki wyeliminowaniu zbędnej infrastruktury kablowej;
  • nieograniczone, łatwe i szybkie dodawanie nowych elementów do sieci;
  • zwiększenie przepustowości i zniwelowanie opóźnień krytycznych dla wielu aplikacji przemysłowych;
  • poprawa koordynacji ruchu automatów i robotów - zwiększenie bezpieczeństwa człowieka;
  • większa elastyczność przedsiębiorstwa, a w efekcie mniejsze koszty, niższe emisje dwutlenku węgla i mniejsze zużycie mediów.

Więcej informacji tutaj.


APA Group jest liderem na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej i systemów zarządzania budynkami. Posiada ponad 20 lat doświadczenia i dziesiątki udanych wdrożeń dla instytucji, osób prywatnych, gmin i zakładów przemysłowych na całym świecie. Wszystkie koncepcje technologii produktów i usług powstają w Gliwicach i stają się polską wizytówką na świecie. Do grona klientów należą tacy giganci światowego przemysłu jak: VW, Eisenmann, FIAT, OPEL, 3M, MAN, Amazon, Tesla, czy prestiżowe uczelnie techniczne. Laureat Godła „Teraz Polska” za platformę do zarządzania i optymalizacji procesów automatyki budynkowej NAZCA. Od lat z sukcesami realizuje innowacyjne projekty z Politechniką Śląską i zaopatruje ją w technologie, czego efektem jest m.in. powstanie znanego w Polsce Leonardo Lab (www.leonardolab.pl) oraz Laboratorium Nowoczesnych Technik Sterowania na Wydziale Elektrycznym. Firma realizuje też projekty na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
www.apagroup.pl