Niemcy i Polska kontynuują dwustronny dialog, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną.
Podczas II Polsko-Niemieckiego Forum Transformacji Energetycznej w Berlinie przedstawiciele świata polityki, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego wymienili poglądy w celu opracowania konkretnych działań na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej. Forum utorowało tym samym drogę do bliższej współpracy polsko-niemieckiej i dało nowy impuls do transformacji energetycznej w Europie.
Berlin, 17 maja 2024 r.: Niemcy i Polska potwierdzają współpracę w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej. Ponad 120 uczestników z ministerstw, firm, stowarzyszeń, instytucji badawczych i organizacji pozarządowych z obu krajów spotkało się dziś w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie, aby omówić możliwości wdrożenia i wzmocnienia współpracy w zakresie polityki energetycznej między Niemcami a Polską, a także na szczeblu europejskim. Forum zostało zorganizowane przez Niemiecką Agencję Energii (dena) i polską Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Jest ono organizowane w imieniu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i odbywa się we współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) oraz Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie inauguracyjne odbyło się w kwietniu ubiegłego roku w Warszawie i jest centralnym elementem Polsko-Niemieckiej Platformy Energetycznej, która działa od końca 2021 roku.
Celem tegorocznego forum była poprawa wzajemnego zrozumienia priorytetów polityki energetycznej oraz połączenie wysiłków obu krajów. Odbyło się to w kontekście wyborów europejskich i zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie UE na początku 2025 r. w celu nadania nowych impulsów w tym obszarze na szczeblu UE. Wydarzenie koncentrowało się na kwestiach związanych z wdrażaniem społecznie odpowiedzialnej transformacji ciepłowniczej i dekarbonizacji przemysłu jako siły napędowej wzrostu. Niemcy i Polska stoją przed podobnymi wyzwaniami w zakresie transformacji energetycznej. Paneliści omówili stan transformacji ciepłowniczej w obu krajach oraz wpływ różnych krajowych instrumentów finansowania. Rozmawiano także o dekarbonizacji przemysłu, koncentrując się na możliwościach tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego za pomocą nowych technologii i modeli biznesowych.
Jennifer Morgan, niemiecka sekretarz stanu i specjalna pełnomocniczka ds. międzynarodowej polityki klimatycznej w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, powiedziała: "Tylko razem możemy rozwiązać kryzys klimatyczny, tylko razem możemy przyspieszyć zieloną transformację. Jeśli my, Europejczycy, połączymy siły i zainwestujemy w dekarbonizację naszego przemysłu, zapewnimy, że Europa pozostanie konkurencyjna i pomoże kształtować zielone rynki przyszłości. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, jesteśmy zaangażowani w sprawiedliwą transformację energetyczną, która łączy niezbędne zmiany strukturalne z możliwościami i nie pozostawia nikogo w tyle. Transformację energetyczną, która tworzy miejsca pracy, zapewnia wysoką jakość życia i tworzy dobrobyt".
Urszula Zielińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreśliła wyzwania i szanse związane z ambitną transformacją energetyczną: "W Polsce kurs na transformację jest jasny najpóźniej od wyborów 15 października 2023 r. i jest zgodny z kierunkiem całej Unii Europejskiej. Osiągnięcie celów określonych w unijnym prawie klimatycznym: - 55% emisji CO2 do 2030 r. i neutralność klimatyczna do 2050 r. to również nasze cele. Zasadniczo chodzi o poprawę efektywności energetycznej w gospodarce i naszych gospodarstwach domowych. Chodzi o miks energetyczny oparty na krajowych zasobach wiatrowych na lądzie i na morzu. Chodzi o energię słoneczną, biogaz i biometan, energię jądrową i zielony wodór, dla których w tym roku przygotowujemy nowe ramy prawne. Do tego dochodzi konwersja sieci ciepłowniczych na sieci niskotemperaturowe, duże pompy ciepła i systemy magazynowania ciepła zasilane energią odnawialną i gazem odnawialnym, a także nowoczesne zarządzanie cyfrowe".
Kristina Haverkamp, dyrektor zarządzająca Niemieckiej Agencji Energetycznej (dena), podkreśla znaczenie ścisłej współpracy między Niemcami a Polską dla transformacji energetycznej i mówi: "Dzięki konstruktywnej wymianie na tym forum możemy wspólnie opracowywać rozwiązania, które nie tylko przyniosą postęp naszym krajom, ale także całej Europie. Konkretnie, Polsko-Niemiecka Platforma Energetyczna już teraz wspiera miasta Görlitz i Zgorzelec w łączeniu ich sieci ciepłowniczych w celu zaopatrzenia całego europejskiego miasta w neutralne dla klimatu sieci ciepłownicze".
Karolina Loth-Babut, dyrektor zarządzająca Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE), podkreśla znaczenie wspólnych wyzwań stojących przed Polską i Niemcami w dobie stale postępujących zmian klimatycznych: "Wspólne wyzwania klimatyczne, a także transformacja energetyczna, są doskonałą okazją do zbudowania pomostu między narodami, aby wspólnie przekształcić wyzwania w szanse. Forum jest doskonałą okazją do połączenia różnych stron procesu transformacji energetycznej w celu osiągnięcia synergii działań na rzecz lepszej przyszłości".
Rozszerzony program towarzyszący i nowe partnerstwa
Po raz pierwszy Polsko-Niemieckiemu Forum Transformacji Energetycznej towarzyszył dodatkowy program. Oprócz uroczystego wieczornego przyjęcia zorganizowano dwa dodatkowe wydarzenia i pozyskano nowych partnerów do współpracy. W wieczór poprzedzający forum odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele niemieckich i polskich think tanków i organizacji pozarządowych wymienili poglądy na temat współpracy w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej na poziomie społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzenie towarzyszące odbyło się w niemieckim Bundestagu we współpracy z Germanwatch. Późnym wieczorem uczestnicy zostali zaproszeni na przyjęcie w Ambasadzie RP.
O Polsko-Niemieckiej Platformie Energetycznej
Polsko-Niemiecka Platforma Energetyczna jest prowadzona przez Niemiecką Agencję Energetyczną (dena) we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE). Celem Polsko-Niemieckiej Platformy Energetycznej jest identyfikacja wspólnych wyzwań i możliwości w zakresie transformacji energetycznej, wymiana najlepszych praktyk i doświadczeń oraz wspieranie realizacji projektów transgranicznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.d-p-plattform.de
Zdjęcia:
Zdjęcie nr 1 (od lewej do prawej): Nargis Wieck, kierowniczka ds. współpracy międzynarodowej, Niemiecka Agencja Energii (dena); dr Lars Gutheil, Dyrektor Zarządzający, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska); Jennifer Morgan, Sekretarz Stanu i Specjalna Pełnomocniczka ds. Międzynarodowej Polityki Klimatycznej w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Urszula Zielińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska RP; Udo Philipp, Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu; Kristina Haverkamp, Dyrektor Zarządzająca Niemieckiej Agencji Energii (dena); Karolina Loth-Babut, Dyrektor Zarządzająca Krajowej Agencji Poszanowania Energii KAPE (Źródło zdjęcia: Thomas Köhler/Photothek)
Zdjęcie nr 2 Dyskusja panelowa (od lewej do prawej): Nargis Wieck, kierowniczka ds. współpracy międzynarodowej, Niemiecka Agencja Energii (dena); dr Lars Gutheil, Dyrektor Generalny, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska); Marcus Hicken, Dyrektor ds. dyplomacji energetycznej, klimatu i bezpieczeństwa, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec; dr Ryszarda Formuszewicz, Dyrektor, Biuro Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Berlinie; Filip Bednarczyk, Departament Spraw Międzynarodowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP; Wojciech Burkiewicz, Zastępca Dyrektora, Departament Unii Europejskiej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP