– Podczas konferencji „Polsko-Niemieckie Rynki przyszłości” organizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, eksperci z Polski i Niemiec omówili najważniejsze aspekty współpracy gospodarczej, roli nowych technologii i wyzwań związanych z transformacją rynkową.
Wydarzenie zgromadziło ponad 100 kluczowych liderów biznesu, technologii i nauki, prezentując praktyczne wnioski na temat przyszłości rynku pracy, przemysłu i gospodarki.
Współpraca polsko-niemiecka – fundamenty sukcesu
Niemcy są największym inwestorem zagranicznym w Polsce, zatrudniając ok. 430 000 osób, a obroty handlowe między oboma krajami osiągają 170 mld euro rocznie. Polska z kolei staje się coraz bardziej widoczna na niemieckim rynku – przykładem są sukcesy firm takich jak TZMO, Orlen czy DocPlanner, który zdominował rynek rezerwacji medycznych w Niemczech. Jak zauważono, „Niemcy mają hardware, a Polska software” – co metaforycznie podkreśla kapitał i innowacyjność obu stron.
„Organizowana przez nas konferencja zawsze była platformą innowacji, nie tylko w tradycyjnych sektorach przemysłu, ale także w dziedzinie usług.” Myślę, że w tym roku zobaczyliśmy, że niemieccy i polscy partnerzy mają bardzo podobne pomysły na to, dokąd chcemy zmierzać w Europie, że musimy wzmocnić się w międzynarodowej konkurencji i przyspieszyć procesy” - powiedział podczas konferencji dr Lars Gutheil, Dyrektor Zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska).
Kluczowe obszary, na temat których dyskutowano podczas konferencji to wdrażanie sztucznej inteligencji, rozwój branży medtech oraz przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego. Wyzwaniem nie tylko dla Polski i Niemiec, ale dla całej Europy pozostaje dostosowanie się do globalnych trendów, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych wartości i odpowiedzialności. Aby Europa mogła dalej mieć wpływ na światową gospodarkę, musi zachować jedność, współpracować i rozwijać innowacje. To najważniejsze wnioski z tegorocznej konferencji.
„Musimy dążyć do optymalizacji finansowania w Europie, aby innowacyjne firmy miały również możliwość rozwijania swoich produktów i rozwiązań w Europie. Jeśli będziemy wspólnie pracować nad tymi celami, z pewnością będziemy silniejsi i miejmy nadzieję, że będziemy również w stanie skuteczniej pozycjonować Europę jako lokalizację biznesową na całym świecie” – dodaje Gutheil.
Sztuczna inteligencja zmienia reguły gry
Jednym z głównych przesłań dyskusji panelowej na temat sztucznej inteligencji było stwierdzenie: „To nie AI zastąpi ludzi, lecz ludzie używający AI zastąpią tych, którzy tego nie robią”. Eksperci wskazywali, że wdrażanie sztucznej inteligencji w branżach niskomarżowych pozwala na zwiększanie zysków poprzez redukcję kosztów, a w przemyśle umożliwia optymalizację procesów i podnoszenie efektywności, szczególnie w obliczu problemów z niedoborem pracowników. W panelu podkreślono również wyzwania związane z odpowiedzialnością za dane i konsekwencji wiążące się, ze wdrożeniem AI oraz potrzebę edukacji w zakresie korzystania z nowych technologii. Lena Eckroth, Senior Head of Digitalisation and KIDirk Rossmann GmbH, zwróciła uwagę, że wprowadzenie sztucznej inteligencji wymaga zaangażowania i przekonania pracowników, co można osiągnąć poprzez interdyscyplinarną, międzywydziałową współpracę. Profesor Ortmaier podkreślił, że sztuczna inteligencja jest idealna do powtarzalnych zadań, takich jak zgrzewanie punktowe w przemyśle motoryzacyjnym. Pełne programowanie robotów przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji jest nadal ograniczone. Zwrócił również uwagę, że w Europie nadal jesteśmy raczej użytkownikami niż wynalazcami tej technologii, podczas gdy USA i Azja przodują w tym sektorze.
Medtech – zdrowie napędzane interdyscyplinarnością
Interdyscyplinarność, zaufanie i innowacyjne rozwiązania to szansa na sukces tej branży. Eksperci wskazywali, że współpraca między różnymi działami i obszarami wiedzy jest kluczowa dla tworzenia innowacji w ochronie zdrowia. Polska ma w tym zakresie wiele do zaoferowania: zajmuje pierwsze miejsce w regionie i piąte w UE pod względem liczby absolwentów kierunków medycznych i farmaceutycznych. Poruszono również kwestie różnic w systemach refundacyjnych między Polską a Niemcami oraz wyzwań związanych z certyfikacją produktów medycznych w Niemczech. Innowacyjne firmy medyczne z obu krajów wchodząc na rynek niemiecki powinny zacząć od budowania zaufania– podkreślano to w kontekście kluczowej roli walidacji klinicznej i informacji zwrotnej od lekarzy.
Gospodarka obiegu zamkniętego – jakość zamiast nadprodukcji
W dyskusji o GOZ dominowało przesłanie: „Mniej produkować, mniej konsumować, stawiać na jakość”. Eksperci omówili problem baterii litowo-jonowych, które – mimo trudności z utylizacją – dominują rynek, wskazując na potencjał baterii kwasowych jako bardziej zrównoważonej alternatywy. Podkreślano też znaczenie lokalnej produkcji w obliczu globalnych zakłóceń łańcuchów dostaw, proponując dla Europy model: technologie globalne – produkcja lokalna. Dr Dirk Schoeps, Cluster Manager w REWIMET e.V., stwierdził, że „aby zapewnic dobrą przyszłość dla naszych wnuków, potrzebujemy zrównoważonych rozwiązań. Obejmuje to bezpieczeństwo dostaw strategicznych surowców do Europy.
Produkty powinny żyć dłużej, aby oszczędzać surowce i zwiększać naszą niezależność”.
Realizacji postulatów zrównoważonej gospodarki wymaga transformacji sektora energetycznego, w tym m.in. inwestycji w sieci energetyczne w Polsce (szacowane na ok. 500 mld zł). Należy także modernizować już istniejącą infrastrukturę oraz rozwijać magazyny energii, zapewniając ich większą niż obecnie pojemność i większą trwałość.
Konferencja w Hanowerze podkreśliła znaczenie współpracy polsko-niemieckiej w kontekście nowych technologii, zmian rynkowych i gospodarki przyszłości.
„Konferencja w Hanowerze udowodniła, że współpraca polsko-niemiecka jest kluczem do sukcesu w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii. Niemcy i Polska razem tworzą przestrzeń, w której kapitał i innowacyjność mogą wzajemnie się uzupełniać” –podkreślił podsumowując konferencje dr Gutheil.