Niemieckie firmy znalazły się wśród największych podatników w Polsce w 2023 roku. Tak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.
Aż 16 firm z niemieckim kapitałem znalazło się w pierwszej setce zestawienia, nie licząc tych z mniejszościowymi udziałami w spółkach.
W sumie na firmy z udziałem niemieckiego kapitału w pierwszej setce zestawienia przypada ponad 2,136 mld naliczonego podatku, to niemal 10 procent podatków zapłaconych przez podmioty z tej grupy. Przedsiębiorstwa z kapitałem niemieckim stanowiły wśród nich ilościowo najliczniejszą grupę podmiotów z kapitałem zagranicznym.
„Przedsiębiorstwa z kapitałem niemieckim są od lat dobrym korporacyjnym obywatelem Polski. Warto podkreślić, że oprócz największych firm fundament współpracy współtworzy grupa małych i średnich przedsiębiorstw, które także znacząco przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnych, w których działają.” – podkreśla dr Lars Gutheil, Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). „Współpraca na poziomie przedsiębiorstw to oprócz wkładu na poziomie finansowym, także zysk w obszarze transferu technologii, wzmacniania potencjału i konkurencyjności firm, a także aspektów społecznych działalności gospodarczej.”
Przedsiębiorstwa z kapitałem niemieckim obecne w zestawieniu Top 100 pochodzą z różnych branż, przy czym najsilniej reprezentowana jest branża motoryzacyjna (marki Volkswagen i Mercedes-Benz), następnie podmioty z sektora handlu detalicznego oraz branża finansowa, w tym bankowość. W pierwszej setce znalazły się także firmy z sektora chemicznego, telekomunikacyjnego, budowlanego, a także z branży logistycznej i spożywczej. Najwyżej, na 14 pozycji, uplasował się Lidl, którego kontrybucja do budżetu w postaci podatków wyliczona została na 375 mln PLN.
Warto zauważyć, że wśród firm z kapitałem niemieckim, które znalazły się na liście Ministerstwa Finansów są takie, które lokalnie lub w swojej branży są jednymi z głównych podmiotów generujących wpływy do wspólnego budżetu. Przykładem może być spółka VW Poznań, obecna w Polsce od ponad 30 lat, która jest czwartym co do wielkości płatnikiem CIT w Poznaniu (1. Żabka, 2. Kompania Piwowarska, 3. Allegro, 4. VWP), siódmym w Wielkopolsce (1. Jeronimo Martins „Biedronka“, 2. Lidl, 3. Dino, 4. Żabka, 5. Kompania Piwowarska, 6. Allegro, 7. VWP) oraz zajmuje pierwsze miejsce w skali kraju w branży automotive (1. VWP, 2. VWGP, 3. Toyota, 4. FCA, 5. MAN, 6. Mercedes, 7. Stellantis).
Firmy z kapitałem niemieckim nie tylko zasilają budżet podatkami, są także znaczącym pracodawcą w skali kraju: zatrudniają w Polsce bezpośrednio ponad 430 tys. osób. Ponadto dzięki polsko-niemieckiej wymianie handlowej utrzymywane jest około 1, 216 mln miejsc pracy w Polsce.